Zapalenie pochwy to jedna z najczęstszych dolegliwości kobiecych właściwie w każdym wieku. Jej objawów nie należy lekceważyć, gdyż nieleczona prowadzić może do infekcji kanału szyjki macicy, zapalenia błony śluzowej macicy oraz zapalenia przydatków. Nieleczone zapalenie pochwy zwiększa także ryzyko zakażenia się chorobami wenerycznymi, ponieważ śluzówka staje się osłabiona i podatna na uszkodzenia. Szczególnie niebezpieczne są nieleczone stany zapalne pochwy u kobiet ciężarnych, gdyż mogą prowadzić do powikłań ciąży. Do dolegliwości dochodzi w momencie zaburzenia flory bakteryjnej.
Leczenie zapalenia pochwy zależy od tego, co je wywołało, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka i pobranie wymazu z pochwy przed przepisaniem leczenia. Istotna jest też profilaktyka i utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej.
W przypadku, gdy przyczyną stanu zapalnego jest atrofia narządów płciowych możliwe jest poddanie się zabiegowi rewitalizującemu.
Katowicka klinika Zięba Clinic od wielu lat zajmuje się skutecznym leczeniem schorzeń ginekologicznych i oferuje możliwość szczegółowej diagnostyki w tym zakresie. Pracują u nas wybitni specjaliści ginekolodzy. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w zapobieganiu i leczeniu chorób narządów rodnych, także stanów zapalnych pochwy. Jeśli pojawiły się u Ciebie takie problemy, skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na wizytę ginekologiczną.
Stany zapalne pochwy wywołują drobnoustroje, takie jak: bakterie, pierwotniaki lub drożdże. Rozwój procesu chorobowego nie zależy jednak jedynie od udziału drobnoustrojów, ale także od aktualnego stanu biologicznego pochwy, na który wpływ ma przede wszystkim hormonalna czynność jajników. Przyczyny stanów zapalnych mogą być różne. Najczęściej wynikają one z zakażenia bakteryjnego, grzybiczego lub rzęsistkowego.Zapalenie pochwy może brać się również z atrofii pochwy, czyli zaniku śluzówki, co najczęściej wynika z zaburzeń hormonalnych.
U osoby zdrowej środowisko pochwy ma odczyn kwaśny, chroniący je przed działaniem szkodliwych czynników za pomocą tzw. pałeczek Doderleina. Występowanie kwaśnego odczynu zależne jest od właściwego stężenia estrogenów.
Oprócz nieprawidłowej pochwowej flory bakteryjnej do przyczyn infekcji pochwy należą czynniki zewnętrzne przenoszone drogą płciową oraz pozapłciową. Do zapalenia pochwy prowadzą w dużej mierze stosunki płciowe oraz częste zmienianie partnerów seksualnych. Znaczący wpływ na rozwój stanów zapalnych ma też nieprawidłowa higiena okolic intymnych. Dlatego też zaleca się używania do pielęgnacji kosmetyków naturalnych, pozbawionych sztucznych barwników i zapachów.
Stany zapalne pochwy mogą pojawić się po miesiączce, ale także po poronieniu. Sprzyja im korzystanie z toalet czy basenów publicznych. Do innych przyczyn, które mogą wywołać zapalenie pochwy, należą: zabiegi ginekologiczne, zbyt częste irygacje, które zaburzają równowagę flory bakteryjnej pochwy, używanie tamponów, a także niewłaściwa dieta, bogata w cukry i produkty wysokoprzetworzone.
Przyczynami zapalenia pochwy mogą być w zależności od wieku:
Warto wiedzieć, że prawie połowa przypadków bakteryjnego zakażenia pochwy przebiega bez żadnych objawów. W pozostałych dominującym symptomem jest nieprzyjemny zapach. Jednakże proces zapalny pochwy może również objawiać się:
Objawy te mogą być bardzo dokuczliwe i uniemożliwiające współżycie płciowe. Mogą pojawić się również objawy ze strony narządów sąsiednich, głównie pęcherza moczowego, wywołując stan zapalny dróg moczowych. Kobiety, u których rozwinęło się zapalenie pochwy mogą uskarżać się też na suchość pochwy. Zdarza się, że wydzielina z pochwy jest podbarwioną krwią. Mogą u nich pojawiać się także plamienia lub krwawienia po współżyciu.
Możemy rozróżnić kilka rodzajów stanów zapalnych pochwy:
Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu, inaczej kandydoza pochwy lub grzybica pochwy. Dochodzi do niego w wyniku zakażenia grzybami. Jego objawem jest gęsta, biała lub żółta wydzielina o dość nieprzyjemnym zapachu oraz świąd, zaczerwienienie i pieczenie w okolicach intymnych.
Bakteryjne zapalenie pochwy wywołane przez bakterie tlenowe. Objawia się ono obrzękiem i zaczerwienieniem, a także ich bolesnością lub pieczeniem. Niekiedy zdarza się też świąd i dyspareunia, czyli charakterystyczny ból odczuwany podczas stosunku seksualnego. Innym objawem są upławy o gnilnym zapachu, żółtawe, czasem lepkie.
Chlamydia to zakażenie wywoływane przez grupę bakterii z rodzaju Chlamydia. Jego wynikiem jest chlamydioza. Główne objawy, które sugerują ten rodzaj infekcji to: śluzowate, ropne upławy, silne uczucie pieczenia i swędzenia przy oddawaniu moczu, a także krwawienia międzymiesiączkowe i po stosunku.
Rzęsistkowe zapalenie pochwy jest wywołane rzęsistkiem pochwowym. Przebiega ono na początku bezobjawowo a w późniejszym etapie choroby pojawia się pienista wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, która przybiera kolor żółto-zielonkawy. Często występują przy nim również podrażnienia szyjki macicy.
Pasożytnicze zapalenie pochwy
Wywołują je najczęściej owsiki przeniesione z odbytu do pochwy w trakcie nieprawidłowego podcierania się lub podmywania. Należy pamiętać, by robić to zawsze w kierunku od sromu do odbytu, aby bakterie nie dostawały się do pochwy.
Zanikowe zapalenie pochwy zwane jest też starczym lub atroficznym zapaleniem pochwy. Nie jest ono wynikiem infekcji, lecz zaburzeń hormonalnych zachodzących w okresie okołomenopauzalnym. Jego objawami są: suchość pochwy, niekiedy świąd, występowanie podrażnień, upławy, a także ból w trakcie stosunku.
Nieleczona grzybica pochwy w ciąży jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia płodu, a infekcja intymna u ciężarnej może doprowadzić do porodu przedwczesnego lub poronienia. Może też przenieść się na noworodka.
W czasie ciąży w organizmie kobiety wydziela się także większa ilość śluzu Jeżeli pochwę zaatakują bakterie, śluz zmienia swoją barwę na szarawą lub żółtawą i staje się bardziej wodnisty, może też wydzielać rybi zapach. Przy infekcji o podłożu grzybiczym wydzielina przybiera intensywnie biały kolor.
Zdecydowana większość infekcji powoduje również inne objawy. Poza zmianami w śluzie czasem też stan zapalny pochwy rozpoczyna się bez objawów, a wydzielina zmienia się dopiero po rozwinięciu się stanu zapalnego. Infekcjom może towarzyszyć obrzęk i ból występujący podczas oddawania moczu lub w czasie stosunku oraz suchość pochwy. Ustąpienie dolegliwości nie oznacza wyleczenia infekcji.
Pojawieniu się infekcji intymnej w ciąży sprzyja:
Zapalenie pochwy trzeba leczyć, ponieważ przedłużająca się infekcja może rozszerzyć się na inne narządy: macicę, jajowody i jajniki, prowadząc do zapalenia przydatków czy zapalenia narządów miednicy mniejszej, którego odległym powikłaniem może być nawet niepłodność.
Przed podjęciem leczenia należy dokładnie określić przyczynę procesu chorobowego w celu ustalenia najskuteczniejszych sposobów leczenia zapalenia pochwy, ponieważ leczenie zależne jest od tego, co je wywołało. Dlatego też, przed ustaleniem sposobu leczenia, powinien zostać pobrany wymaz z pochwy. Wymaz pobiera lekarz ginekolog podczas wizyty, natomiast kontrolne badanie może pobrać położna. Wymaz kontrolny pobierany jest 14 dni po zakończeniu leczenia doustnego i po 7 dniach od zakończenia leczenia dopochwowego. Czas oczekiwania na wynik wymazu z pochwy wynosi do 7 dni roboczych.
Najczęściej spotykane stany zapalne to bakteryjne zapalenie pochwy oraz drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu. W zależności od wyniku badania podaje się antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze. Dodatkowo, zaleca się stosowanie leków na zapalenie pochwy zawierających bakterie kwasu mlekowego. W leczeniu bakteryjnego zakażenia pochwy zastosowanie znajdują zarówno preparaty w postaci doustnej, jak i żele i kremy do stosowania miejscowego. Na czas kuracji należy zaprzestać współżycia seksualnego zanim objawy ostrego zapalenia nie ustąpią.
Przy infekcji bakteryjnej ginekolog stosuje terapię antybiotykami, a także przepisuje leki miejscowe, na przykład w maściach, które mają zniwelować świąd. Podstawą leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy jest metronidazol podawany doustnie lub miejscowo. Możliwe jest również stosowanie klindamycyny, jest ona jednak mniej skuteczna niż metronidazol. Należy jednak pamiętać, że metronidazol nasila toksyczne działanie alkoholu, dlatego w trakcie oraz 24 godziny po zakończeniu kuracji trzeba zachować abstynencję. Preparat ten jest skuteczny również w leczeniu rzęsistkowicy.
Niepowikłane zakażenie drożdżakami można leczyć doustnie lub miejscowo, np. przy pomocy ketokonazolu oraz itrakonazolu. Gdy stan zapalny pochwy wywołują grzyby, stosuje się tabletki dopochwowe, globulki, żele, kremy i specjalistyczne tampony. Natomiast w leczeniu stanu zapalnego wywołanego rzęsistkiem, stosuje się chemioterapeutyki, a w przypadku zapalenia zanikowego pochwy, wdraża się terapię hormonalną.
Domowe sposoby na zapalenie pochwy mogą łagodzić objawy lub odbudowywać florę bakteryjną. Dostępne w aptekach są globulki dopochwowe czy środki ziołowe, takie jak chociażby ziołowe nasiadówki. W celu wyleczenia stanu zapalnego należy jednak bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Przed stanami zapalnymi pochwy chroni:
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl