Nadżerki

planowanie ciąży

Nadżerka szyjki macicy to częsty problem kobiet w wieku rozrodczym. Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił duży postęp w podejściu do jej leczenia. Istnieją metody, które pozwalają na niemal bezinwazyjne usunięcie nadżerki.

Zięba Clinic – szybkie i nowoczesne zabiegi usuwania nadżerek

Zięba Clinic to miejsce, w którym kompleksowo dbamy o zdrowie intymne kobiet. Oferujemy najnowocześniejsze metody leczenia ginekologicznego – możliwe do szybkiego wykorzystania w warunkach ambulatoryjnych. Do usuwania nadżerek wykorzystujemy m.in. koagulator fotonowy, który jest innowacją w medycynie zabiegowej i spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zaufaj specjalistom – dowiedz się więcej o diagnostyce i leczeniu nadżerek w naszej klinice!

Co to jest nadżerka szyjki macicy?

Nadżerka to zmiana ubytkowa w obrębie nabłonka okolicy pochwy lub części pochwowej szyjki macicy. W praktyce medycznej nadżerką nazywa się również ekspansję nabłonka walcowatego, który pokrywa kanał szyjki macicy, na tarczę szyjki, gdzie powinien znajdować się nabłonek płaski. Występowanie nadżerki w tej drugiej postaci jest dość powszechną przypadłością. Może dotyczyć nawet co trzeciej kobiety.

Jak wygląda nadżerka? Czy jest groźna?

Wygląd nadżerki szyjki macicy zależy od jej typu. W przypadku ektopii (nadżerki prawdziwej) jest to kraterowy ubytek nabłonka, zaś w przypadku erytroplakii (nadżerki rzekomej) czerwony, silnie przekrwiony obszar o nierównej powierzchni. Nadżerki nie uznaje się za chorobę narządu rodnego, a jedynie zmianę, którą należy obserwować i w razie potrzeby wprowadzić leczenie farmakologiczne lub zabiegowe. W zdecydowanej większości przypadków nie stwarza ona zagrożenia dla zdrowia, choć wymaga pogłębionej diagnostyki, ponieważ w miejscu jej występowania (na styku nabłonków walcowatego i płaskiego) powstają również zmiany nowotworowe. Nadżerkę można wykryć podczas rutynowego badania ginekologicznego z użyciem wziernika.

nadżerka szyjki macicy katowice

Nadżerka a cytologia i inne badania

Przy podejrzeniu nadżerki szyjki macicy podstawowe badanie ginekologiczne jest dopiero początkiem ścieżki diagnostycznej. Ustalenie rozpoznania wiąże się z koniecznością wykonania cytologii, posiewu ze śluzu szyjki macicy bądź kolposkopii.

Cytologia, wykonywana na materiale pobranym z błon śluzowych za pomocą specjalnej szczoteczki, pozwala ocenić kondycję szyjki macicy i wykryć stan zapalny, a nawet nowotwór we wczesnym stadium. Posiew, z próbki pobranej przy użyciu szpatułki, służy rozpoznaniu rodzaju infekcji i jej źródła, którym mogą być bakterie, wirusy bądź grzyby. Kolposkopia, przeprowadzana dzięki urządzeniu o konstrukcji wziernika z mikroskopem, daje ginekologowi natychmiastowy ogląd na zmienioną tkankę w dużym powiększeniu, a jej wynik poznaje się od razu, bez wysyłania próbki do laboratorium. Podczas kolposkopii możliwe jest pobranie wycinka do biopsji.

Nadżerka – przyczyny

Nadżerka może pojawić się z różnych powodów. U niektórych kobiet stwierdza się nadżerkę wrodzoną, której mechanizm powstawania jest niezależny od czynników zewnętrznych. W przypadku nadżerki nabytej wśród przyczyn wymieniane są głównie zmiany hormonalne, np. towarzyszące ciąży. Wzrost poziomu estrogenów w ciąży powoduje rozwarcie kanału szyjki macicy i  naraża tkankę nabłonkową na działanie kwaśnego pH pochwy. Oprócz samej ciąży czynnikiem ryzyka jest poród siłami natury. Występowanie nadżerki po porodzie można tłumaczyć osłabieniem szyjki macicy i wzrostem jej podatności na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym powstawaniu nadżerki sprzyjają m.in. zaniedbywanie leczenia zapaleń pochwy oraz stosowanie antykoncepcji doustnej i wkładek domacicznych.

Nadżerka – objawy

Nadżerka szyjki macicy nie zawsze daje jakiekolwiek objawy. Na jej występowanie mogą jednak wskazywać takie sygnały jak:

  • plamienie między miesiączkami i pojawianie się krwi po stosunku płciowym,
  • świąd i pieczenie w okolicach intymnych,
  • wodniste upławy lub wydzielina o białym, żółtym czy zielonkawym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu,
  • bóle podbrzusza i dolnej części pleców.

Nadżerka a stosunek płciowy – czy można współżyć?

Pojawienie się nadżerki nie jest równoznaczne z koniecznością zaprzestania współżycia, choć taka zmiana może wywoływać nieprzyjemne objawy podczas stosunku. Warto jednak pamiętać, że jej występowanie często ma związek z infekcją wirusem HPV, który przenosi się drogą płciową. Brodawczak ludzki zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy u kobiet i raka prącia u mężczyzn.

Nadżerka – leczenie

Mimo popularności tzw. metod naturalnych w przypadku nadżerki leczenie domowe nie powinno wykraczać poza stosowanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza. Leczenie nadżerki u ginekologa podejmuje się, gdy stwierdzone zostanie ostre zapalenie szyjki macicy, pacjentka boryka się z problemem krwawień lub wynik cytologii jest nieprawidłowy. Może ono polegać na stosowaniu leków przeciwzapalnych w postaci tabletek, globulek dopochwowych lub roztworów o działaniu miejscowym. Jeśli jednak nadżerka ma większe rozmiary, w grę wchodzą tylko metody zabiegowe, jak np. elektrokoagulacja, fotokoagulacja, krioterapia czy laseroterapia.

Jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń pozwalających na bezbolesne, bezkrwawe, bezdymne i bezzapachowe usunięcie nadżerki jest koagulator fotonowy. Zabieg odbywający się przy wykorzystaniu tego narzędzia zdecydowanie przewyższa metody tradycyjne. Koagulator ma minimalny i bardzo krótki (zaledwie trzysekundowy) kontakt z tkanką i nie stwarza zagrożenia uszkodzenia termicznego sąsiadujących struktur, z którym trzeba się liczyć w przypadku elektrokoagulacji. Co istotne, fotokoagulację można bezpiecznie zastosować nawet u pacjentek w ciąży.

Nadżerka a ciąża

Nadżerka lub blizna po usuniętej nadżerce może utrudnić zajście w ciążę, ale nie jest przeciwwskazaniem do podejmowania prób. Zdiagnozowana w czasie ciąży nie stwarza niebezpieczeństwa dla płodu i nie musi być leczona, jeśli nie powoduje żadnych objawów. Powinna jednak zostać poddana szczególnie czujnej obserwacji.

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl