Bank nasienia

bank nasienia katowice

Czym jest bank nasienia i kiedy z niego skorzystać?

Bank nasienia Kliniki Płodności Zięba

W banku nasienia Kliniki Płodności Zięba przede wszystkim przechowujemy
ejakulat mężczyzn, którzy z różnych powodów nie mogą być obecni przy zabiegu
inseminacji lub zapłodnienia in vitro. Depozyt nasienia umożliwia wykonanie zabiegu niezależnie od regularności owulacji pacjentki, czy przebiegu stymulacji jajników. Korzystamy również z Europejskiego Banku Nasienia, więc możemy nawet w ciągu dwóch dni pozyskać nasienie od dawcy, który jest możliwie podobny do ojca, zarówno wyglądem, jak i grupą krwi.

Kiedy skorzystać z banku nasienia?

Bank nasienia jest skierowany przede wszystkim do tych pacjentów, u których przyczyna niepłodności leży po stronie czynnika męskiego na skutek np.:

 • wieku,
 • zbyt małej ilości lub braku plemników,
 • radioterapii lub chemioterapii,
 • choroby nowotworowej,
 • choroby genetycznej,
 • zabiegów operacyjnych w obrębie jąder.

Fakty na temat plemników

Zdrowy mężczyzna produkuje ok. 3 tysiące plemników na sekundę. W jednym wytrysku nasienia może znajdować się nawet do 500 mln plemników, z których nawet 4% jest zdolnych zapłodnić komórkę jajową.

Co należy zrobić przed oddaniem nasienia?

Aby zdeponować nasienie w banku nasienia Kliniki Płodności Zięba, należy wcześniej wykonać seminogram wraz z posiewem oraz badania infekcyjne. Przed zgłoszeniem się na badanie należy zachować abstynencję seksualną przez okres 2 do 7 dni.

Czym jest bank nasienia ? Kto może z niego korzystać?

Bank spermy umożliwia przechowywanie męskiego nasienia. Dla wielu par, które ze względu na czynnik męski nie mogą mieć dzieci, to szansa, by cieszyć się z uroków rodzicielstwa. Jak działa bank nasienia? Jak wygląda schemat postępowania? Kto może zostać dawcą i biorcą? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z funkcjonowaniem banku spermy.

badanie nasienia katowice

Bank nasienia wczoraj i dziś

Jeszcze kilka lat temu korzystanie z nasienia dawców było zdecydowanie popularniejsze. Obecnie w przypadku mężczyzn, którzy nie posiadają żywych plemników lub ich liczba w ejakulacie jest niewielka, możliwe jest włączenie leczenia, pozwalające w perspektywie czasu na naturalne poczęcie. Z tego względu na pomoc dawcy decydują się osoby, u których leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a także pary obciążone chorobami genetycznymi, których nie chcą przenosić na swoje dzieci. Nie oznacza to jednak, że banki spermy odchodzą w zapomnienie. Coraz częściej na oddanie swojego materiału genetycznego decydują się mężczyźni, którzy chcą zabezpieczyć swój materiał genetyczny na przyszłość. Doskonałym przykładem są panowie, chorujący w młodym wieku na nowotwór jądra, którzy byli zmuszeni do jego wycięcia oraz włączenia chemioterapii. Nawet jeśli w wyniku ratowania zdrowia i życia dojdzie do ich bezpłodności, dzięki takiemu zabezpieczeniu ejakulatu, będą mieli szansę w przyszłości na posiadanie własnego potomstwa.

Kto może skorzystać z banku nasienia?

Usługi, oferowane przez bank spermy skierowane są do par, które ze względu na słabą jakość plemników oraz brak oczekiwanych efektów leczenia niepłodności nie mogą mieć własnych dzieci. Najczęstszymi czynnikami męskimi, które wpływają na taki stan są:

 • wiek
 • niska żywotność i ruchliwość plemników, której leczenie nie przynosi poprawy
 • brak plemników w spermie
 • terapie antynowotworowe
 • operacje w obszarze narządów rodnych
 • choroby genetyczne

Z banku nasienia mogą również skorzystać mężczyźni, którzy chcą zabezpieczyć materiał genetyczny na przyszłość. Takie rozwiązanie jest najczęściej wybierane przez panów, którzy:

 • chęć posiadania dzieci odsuwają w odległą przyszłość, a chcą mieć pewność, że ich sperma będzie dobrej jakości
 • chorują na nowotwory
 • cierpią na schorzenia w obrębie narządów rodnych, które w przyszłości mogą prowadzić do bezpłodności

Czy można wybrać dawcę nasienia?

Para, która decyduje się na zapłodnienie przy pomocy materiału genetycznego dawcy, zobowiązana jest do wypełnienia ankiety. Partnerzy określają charakterystyczne cechy przyszłego ojca, takie jak:

 • grupa krwi i czynnik Rh
 • wzrost
 • budowa ciała
 • kolor włosów i ich skręt
 • kolor oczu
 • karnacja

Dzięki temu mogą zdecydować o podstawowych cechach dawcy, które będą zbliżone do cech partnera. Warto jednak pamiętać, że wygląd zewnętrzny dziedziczony jest w sposób wielogenowy. Oznacza to, że bank nasienia nie może dać gwarancji, że fenotyp dziecka będzie taki sam, jak w przypadku dawcy.

badanie nasienia w katowicach

Jak zostać dawcą nasienia?

Nie każdy mężczyzna może zostać dawcą nasienia. Wszystkie próbki spermy, które trafiają do banku nasienia, muszą spełniać określone, bardzo rygorystyczne kryteria. Odpowiedni dawca nie może mieć więcej niż 35 lat. Wymagane jest minimum średnie wykształcenie. Poszukiwani są zdrowi mężczyźni, którzy nie są obciążeni żadnymi chorobami genetycznymi, a w ich najbliższej rodzinie nie było przypadków alkoholizmu. Istotna jest również jakość spermy – musi spełniać warunki odnośnie do ilości i ruchliwości zawartych w niej plemników. Ocenie poddawane są również czynniki fenotypowe, takie jak ogólny wygląd, wzrost, waga, budowa ciała, kolor skóry, oczu i włosów, a także grupa krwi.

Procedura oddawania spermy do banku nasienia

Mężczyzna, który spełnia warunki do bycia dawcą, zapraszany jest do banku nasienia, w celu oddania swojej spermy. Odbywa się to w drodze masturbacji w oddzielnym, prywatnym pomieszczeniu, zamykanym od wewnątrz na klucz. Mężczyzna ma do dyspozycji filmy oraz prasę o naturze erotycznej. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej za współpracę z bankiem nasienia nie jest przewidziane wynagrodzenie. Możliwe jest jednak wypłacenie rekompensaty za koszty podróży oraz urlopu w pracy. Jej wysokość jest ustalana przez konkretną placówkę, a jej wysokość może się wahać od 200 do 700 złotych.

Czy nasienie jest badane?

Zanim mężczyzna trafi do bazy dawców, uruchamiana jest odpowiednia procedura. Rozpoczyna się ona wywiadem kwalifikacyjnym, w którym poruszane są takie kwestie, jak sytuacja rodzinna, życie seksualne, przebyte choroby (również zakaźne), występowanie w rodzinie chorób genetycznych i wiele więcej. Następnie dawca oddaje krew i wymaz z cewki moczowej do badań. Gdy ich wyniki są prawidłowe, badana jest jakość nasienia pod kątem między innymi ilości i ruchliwości plemników, a następnie próbkę się zamraża. Żeby dana sperma była dla banku wartościowa, musi mieć wysoką zdolność do kriokonserwacji. Z tego względu po odmrożeniu ponownie oceniane są jej parametry. Jeśli badania dadzą pozytywne wyniki, dawca zapraszany jest na wizytę w celu oddania spermy do banku nasienia. Zostaje ona zamrożona i poddana sześciomiesięcznej kwarantannie. Po tym czasie ponawiane są badania krwi pod kątem chorób zakaźnych, takich jak HIV, choroby weneryczne czy żółtaczka. Dopiero po tym czasie lekarz wydaje orzeczenie o możliwości byciu dawcą, a mężczyzna anonimowo umieszczany jest w bazie.

Bank spermy – cennik

Próbki nasienia zdeponowane w banku spermy są pobierane w przypadku skierowania pary do wykonania zabiegu w klinice leczenia niepłodności. Ejakulat honorowych dawców może być wykorzystany do inseminacji lub zapłodnienia pozaustrojowego. Ostateczny koszt zabiegów jest zawsze ustalany indywidualnie. Cennik kliniki wskazuje jedynie orientacyjne kwoty. W przypadku inseminacji nasieniem dawcy należy przygotować się na koszt około 1100 złotych. Cena zabiegu in vitro zależy od wybranej metody i może wahać się od około 4 tysięcy złotych w przypadku klasycznego zapłodnienia IVF do nawet kilkunastu tysięcy złotych przy zabiegu przeprowadzonego z komórkami dawczyni.

Skontaktuj się z Kliniką Leczenia Niepłodności w Katowicach

Umów się na wizytęREJESTRACJA

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl