Stymulacja owulacji

zabieg stymulacji owulacji katowice

Nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu stanowią nawet 30 proc. przyczyn niepłodności, ponieważ prawidłowa ilość hormonów ma kluczowe znaczenia dla właściwego funkcjonowania układu rozrodczego.

Stymulacja owulacji prowadzi do zajścia w ciążę i jest powszechnie stosowana u kobiet mających problemy z płodnością. Jej podstawowym celem jest spowodowanie dojrzewania kilku komórek jajowych, tak żeby wystąpiło jajeczkowanie. Terapia wpływa na rozwój wielu pęcherzyków Graffa w jajnikach, pozwalając na uzyskanie dużo więcej komórek jajowych niż dzieje się to podczas jednego cyklu miesiączkowego. Jeśli stwierdzono u Ciebie zaburzenia jajeczkowania, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem!

Zwiększ skutecznie swoją szansę na macierzyństwo!

Stymulacja owulacji przeprowadzona w klinice Zięba Clinic w Katowicach pomaga w przypadkach nawet pozornie beznadziejnych u pacjentek, u których nie ma naturalnego cyklu owulacyjnego. W takim przypadku często wystymulowanie jednego pęcherzyka skutkuje ciążą. Również w przypadku długotrwałej niepłodności lub występowania niepłodności czynnika męskiego, można wykonać stymulację kilku pęcherzyków. Nie wahajcie się umówić na zabieg, jeśli pomimo starań nie możecie doczekać się upragnionego potomka.

stymulacja owulacji katowice

Dlaczego warto wykonać stymulację owulacji w Zięba Clinic?

Katowicka klinika Zięba Clinic od wielu lat zajmuje się leczeniem niepłodności i oferuje kompleksową diagnostykę prowadzącą do zapłodnienia. Pracują u nas wybitni specjaliści z zakresu ginekologii, andrologii i endokrynologii. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w leczeniu niepłodności, więc jeśli pojawił się u Was ten problem, skontaktujcie się z nami jak najszybciej i zgłoście się na konsultacje do naszych lekarzy.

Zadzwoń do nas +48 32 202 36 35

Czym jest stymulacja owulacji?

Stymulacja jajeczkowa to procedura polegająca na zastosowaniu odpowiednio dobranych środków farmakologicznych w celu zwiększenia w jajnikach liczby dojrzałych, zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych. 

Stymulowanie owulacji to inaczej pobudzanie jajników poprzez stosowanie kuracji hormonalnej, która ma doprowadzić do prawidłowego dojrzewania komórek jajowych. Celem stymulacji jest wywołanie rozwoju pęcherzyków Graffa, skutkujących powstaniem wielu komórek jajowych w czasie jednego cyklu miesiączkowego. Stymulacja jajeczkowania jest też pierwszą fazą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Kiedy wykonuje się stymulację owulacji?

Niepłodność kobieca nawet w 40 proc. może być spowodowana zaburzeniami jajeczkowania. Skuteczność stymulacji owulacji jest bardzo wysoka, więc jeśli brak jajeczkowania jest jedyną przyczyną trudności z zapłodnieniem, to zastosowanie tego typu terapii kończy się na ogół sukcesem. Stymulację owulacji wykonuje się przy zaburzeniach w cyklu jajeczkowania, przy nieregularnym jajeczkowaniu, braku jajeczkowania, a także przy zaburzeniach rozwoju pęcherzyków Graffa. Prowadzi się ją, aby:

  •  doprowadzić do zapłodnienia naturalnego,
  • wpłynąć na inseminację domaciczną,
  • zdobyć komórki jajowe niezbędne do zapłodnienia pozaustrojowego.

Wskazania do stymulacji owulacji to:

  • nieregularność lub brak owulacji,
  • niepłodność o nieustalonej przyczynie,
  • przygotowanie do inseminacji domacicznej.

Stymulacja owulacji ma na celu uzyskanie większej liczby komórek jajowych niż w trakcie naturalnego cyklu, podczas którego powstaje jedno jajeczko. Po stymulacji jajeczkowania uzyskuje się zwykle od pięciu do dziesięciu gamet. Można to osiągnąć poprzez przywrócenie prawidłowej aktywności żeńskich hormonów płciowych.

Pobudzenie jajników do produkcji pęcherzyków jajnikowych jest niezbędne w przypadku kobiet, które w ogóle nie jajeczkują, ponieważ bez owulacji nie da się zajść w ciążę. Z terapii tej korzystają także pacjentki, u których mimo regularnych owulacji nie dochodzi do zapłodnienia. O skuteczności procedury można mówić w sytuacji, gdy zakończyła się ciążą i porodem. Szanse jej powodzenia zależą w dużym stopniu od stylu życia prowadzonego przez kobietę. Dlatego przed poddaniem się stymulacji jajeczkowania należy:

  • unormować masę ciała,
  • zadbać o mikrobiotę jelitową.
  • stosować odpowiednią dietę,
  • odstawić używki,
  • prowadzić aktywny styl życia,
  • zredukować stres.

Jak wygląda stymulacja owulacji?

Na pewno wiele osób pragnie wiedzieć, jak wygląda leczenie przy stymulowaniu jajników. Otóż owulację stymuluje się poprzez leki. Terapia polega na farmakologicznym lub hormonalnym oddziaływaniu za pomocą Cytrynianu klomifenu, czyli preparatu Clostilbegyt, podawanego doustnie. Dzięki niemu 60-80 proc. kobiet zachodzi w ciążę w pierwszych trzech cyklach podawania leku.

Lek podaje się zwykle w okresie od piątego do dziewiątego dnia cyklu, a jego dawkę dobiera lekarz. Podczas okresu, gdy pacjentka przyjmuje lek, wykonuje się kontrolne badania USG oraz ocenia śluz szyjkowy. Kiedy kuracja Cytrynianem klomifenu nie daje efektów, w następnej kolejności stosuje się leczenie gonadotropinami, czyli naturalnymi hormonami.

Przygotowując kobietę do inseminacji domacicznej, zapłodnienia in vitro oraz przy zaburzeniach owulacji spowodowanych zaprzestaniem produkcji hormonów rozrodczych lub gamet, stosuje się również stymulację owulacji. Leczenie hormonami powoduje jajeczkowanie aż u osiemdziesięciu pięciu procent pacjentek.

Przeciwwskazania do stosowania leku Clostilbegyt to:

  • zaburzenia czynności wątroby,
  • zaburzenia czynności tarczycy,
  • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
  • zaburzenia widzenia,
  • pierwotna nadczynność przysadki,
  • torbiele jajników,
  •     nowotwór jajnika, piersi, macicy.

przyczyny braku jajeczkowania

Możliwe przyczyny braku jajeczkowania

Brak owulacji może być wywoływany przez szereg chorób, takich jak: schorzenia tarczycy, otyłość, nadmierna utrata masy ciała, zespół policystycznych jajników, niewydolność układu podwzgórzowo – przysadkowego, hiperprolaktynemia, a także intensywnym uprawianiem sportu.

Do przyczyn zaburzeń jajeczkowania należą:

  • Niewydolność podwzgórzowo-przysadkowa – do tej grupy zalicza się pacjentki z podwzgórzowym brakiem miesiączki z powodu stresu, utraty masy ciała, nasilonych ćwiczeń fizycznych, jadłowstrętu psychicznego oraz izolowanego niedoboru gonadotropin.
  • Zaburzenia czynności osi podwzgórzowo-przysadkowej – grupa ta obejmuje kobiety z brakiem miesiączki lub rzadkim miesiączkowaniem oraz kobiety z zespołem policystycznych jajników.
  • Niewydolność jajników – w tej grupie znajdują się pacjentki bez miesiączki i z wysokim stężeniem FSH w surowicy wskazującym na niewydolność jajników.

Ile razy można przeprowadzać stymulację jajeczkowania?

Generalnie, owulację powinno się stymulować maksymalnie 6 razy. Jeśli kobieta w ciągu 6 kolejnych cykli stymulacji nie zachodzi w ciążę, wskazuje to na inną przyczyną problemów i wymaga ponownego przeprowadzenia diagnostyki.

stymulacja jajeczkowania katowice

Metody stymulacji owulacji

Terapia może być prowadzona na dwa sposoby. Zazwyczaj polega na podawaniu podskórnie zastrzyków. Stymulacja owulacji pierwszym sposobem, zwanym protokołem krótkim, opiera się na wstrzykiwaniu od pierwszego dnia cyklu preparatów zawierających agonistę hormonu gonadolibertyny. Od trzeciego dnia cyklu podaje się również gonadotropiny, które powodują wzrost komórek jajowych. Kiedy jajeczka osiągną właściwą wielkość, jednorazowo podaje się gonadotropinę kosmówkową, co kończy etap owulacji.

Zgodnie z innym sposobem stymulacji, nazywanym protokołem długim, należy podawać agonistę hormonu gonadolibertyny przez około dwa tygodnie, aby w pełni zablokować aktywność wydzielniczą przysadki. Obecnie jest to najczęściej stosowana procedura w leczeniu niepłodności.

W protokole długim zastrzyki z leków oddziałujących na przysadkę mózgową podawane są na 2-3 tygodnie przed właściwą stymulacją. Zaś w protokołach krótkich leki hamujące podaje się wraz z gonadotropinami. Powoduje to, że łączny czas podawania zastrzyków w protokole krótkim wynosi 9 do 13 dni, a w długim 20-28 dni.

Stymulacja jajeczkowania może powodować u kobiety pewne niepożądane objawy, takie jak:

  • zmęczenie,
  • rozdrażnienie,
  • bóle głowy,
  • spadek libido,
  • suchość w pochwie,
  • bóle mięśni i stawów,
  • uderzenia gorąca,
  • wzrost masy ciała,
  • nudności.

koszt stymulacji owulacji katowice

Ile kosztuje stymulacja owulacji?

Cena stymulacji jajeczkowania uzależniona jest od rodzaju podawanych leków, długości kuracji, ilości niezbędnych badań i renomy kliniki.

Skontaktuj się z naszą Kliniką już dzisiaj!

Umów się na wizytęREJESTRACJA

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl