Blizny to ślad po uszkodzeniu skóry, który tworzy się, gdy skaleczenie sięga do skóry właściwej lub głębiej. Gojenie się skóry to proces długotrwały i wieloetapowy. Ubytek w skórze zastąpiony jest przez tkankę łączną włóknistą zawierającą włókna kolagenu początkowo ułożone przypadkowo. Z czasem włókna kolagenowe same się porządkują. Nie zawsze proces gojenia przebiega zgodnie z planem i nie wszystkie włókna kolagenowe ulegają uporządkowaniu, powstają blizny patologiczne w postaci przerostów lub bliznowców. Gdy proces bliznowacenia jest zaburzony, nowa tkanka różni się kolorem i swoją strukturą przez co wyróżnia się na tle nieuszkodzonej skóry. W zależności od genezy powstawania wyróżniamy kilka typów blizn :
Blizny przerostowe – mogą powstawać po urazach skóry. Uniesione są ponad otaczającą skórę, początkowo twarde i wyraźne, zwykle zaczerwienione, bledną podczas ucisku. Blizny przerostowe mogą powodować nerwobóle, swędzenie i drażliwość.
Bliznowce – wyraźne pogrubiałe i twarde blizny, które powiększają się z upływem czasu, zawsze są większe od linii zranienia. Są to miejsca bolesne i swędzące.
Blizny zanikowe – zagłębienia w skórze, mogą być różnej wielkości, najczęściej są jednak okrągłe i niewielkiej średnicy . Powstają wskutek niewystarczającej produkcji włókien kolagenu i elastyny w czasie gojenia się rany np. w przebiegu trądziku lub ospy. Pojawienie się blizn potrądzikowych to często problem dziedziczny, występujący mimo pielęgnacji i stosowania rozmaitych kosmetyków dedykowanych skórze skłonnej do trądziku.
Blizny pooperacyjne (rozstępowe, zrosty pooperacyjne) zazwyczaj nie wystają ponad powierzchnię skóry, są blade, gładkie, przez co są słabo widoczne. Blizna taka posiada jednak inny odcień niż skóra zdrowa.
Blizny są naturalnym efektem gojenia się ran, ich obecność może stwarzać jednak dyskomfort. Jest wiele metod usuwania blizn. Na rynku dostępne są rozmaite preparaty dzięki którym blizna ma być mniej widoczna. Pomimo łatwości w aplikacji i dużej dostępności kremy i maści są mało skuteczne. Najskuteczniejszą metodą może wydawać się operacyjne usuwanie blizn, jednak ta metoda nie znajduje zastosowania dla wszystkich typów blizn, jest inwazyjna, bolesna i obarczona ryzykiem powikłań. Obecnie za najefektywniejszą i najbezpieczniejszą metodę usuwania blizn uważa się użycie lasera frakcyjnego. Jest to technologia nowej generacji pozwalająca na usunięcie blizn każdego rodzaju i wielkości. Leczenie blizn przerostowych i bliznowców laserem frakcyjnym polega na spłyceniu i uelastycznieniu tkanek otaczających. Laser usuwa znaczną część tkani budującej bliznę i stymuluje proces regeneracyjny włókien kolagenowych. W miejscu działania lasera wytwarza się tkanka, zastępująca bliznę i upodobniająca się do zdrowej skóry. Laser frakcyjny doskonale sprawdza się również przy likwidacji blizn potrądzikowych, kiedy należy zredukować zagłębienie i jednocześnie wyrównać koloryt skóry. Efekt ten osiąga się przez wykonanie serii mikrouszkodzeń zbliznowaciałej skóry, wokół których pozostaje nienaruszona tkanka. Laser stymuluje komórki w okolicy powstałego mikrouszkodzenia rozprzestrzeniając tym samym proces regeneracji i odbudowy na większy obszar skóry. Pobudzone laserem fibroblasty wytwarzają kolagen – główny czynnik odpowiedzialny za sprężystość i elastyczność skóry. Kontrolowane mikro-uszkodzenia doprowadzają do zwiększenia aktywności białek szoku cieplnego, które są jednymi z najsilniejszych stymulatorów naprawy. W ten sposób uszkodzone tkanki zastępowane są nowymi prawidłowymi komórkami skóry.
W zależności od typu i wielkości blizny, zaleca się serię około 5-6 zabiegów w odstępach 1-2 miesiące. Efekt nie jest widoczny zaraz po zabiegu. Pełna regeneracja skóry i ostateczny rezultat uzyskuje się po okresie około 6 miesięcy.
Przy trudnych bliznach w celu uzyskania maksymalnego efektu można zastosować terapię łączoną. Spłycenie i wyrównanie blizny za pomocą lasera można uzupełnić działaniem osocza bogatopłytkowego, które maksymalnie przyspiesza procesy regeneracji skóry. Osocze bogatopłytkowe używane jest przy usuwaniu blizn nie tylko jako uzupełnienie działania lasera, ale również jako samodzielna terapia. Działanie osocza bogatopłytkowego opiera się na wykorzystaniu naturalnego potencjału w nim zawartego do samoodnowy i autoregeneracji komórek organizmu.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl