W medycynie estetycznej lasery nowej generacji mają szerokie zastosowanie. Jednym z najczęściej stosowanych laserów jest laser CO2. Może on być wyposażony w głowice chirurgiczną lub frakcyjną. Głowica chirurgiczna służy do usuwania różnego rodzaju „narośli” na skórze, takich jak włókniaki, kurzajki, znamiona czy brodawki łojotokowe. Głowica frakcyjna jest natomiast stosowana do nieinwazyjnych zabiegów. Dzięki zastosowaniu różnych końcówek oraz odpowiednio dobranej mocy impulsów laser frakcyjny wykorzystuje się zarówno do poprawy wyglądu i elastyczności skóry, zamykania naczynek, usuwania zmian barwnikowych czy znamion jak i przy usuwaniu rozstępów i blizn.
W Zięba Clinic stosujemy innowacyjny laser CO2 firmy DEKA wykorzystujący unikalną technologię Pulse Shape Design umożliwiającą pełną modulację kształtu impulsu. Wykorzystanie specjalnie dobranej końcówki i możliwość łączenia różnych rodzajów impulsu zwiększa możliwości lasera i umożliwia tym samym zaspokojenie indywidualnych potrzeb pacjenta.
Laser CO2 z głowicą frakcyjną oddziałuje na niewielkie fragmenty skóry tworząc w niej mikroskopijne ranki. Dzięki takiemu działaniu, w zależności od celu zabiegu, można usunąć fragment zmienionej tkanki lub wykonać malutkie uszkodzenia w obrębie skóry lub naskórka. Kontrolowane uszkodzenia komórek inicjują procesy samoregeneracji skóry. To właśnie na zdolności tkanek do autoodbudowy bazuje medycyna regeneracyjna i działanie lasera frakcyjnego.
Laser stymuluje komórki w okolicy powstałego mikrouszkodzenia rozprzestrzeniając tym samym proces regeneracji i odbudowy na większy obszar skóry. W wyniku powstania kontrolowanych mikrouszkodzeń, zwiększa się aktywności białek szoku cieplnego, które są jednymi z najsilniejszych stymulatorów naprawy. Pobudzone laserem fibroblasty wytwarzają kolagen, który jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za sprężystość i elastyczność skóry.
Tkanka przebudowuje się, staje się gładsza, grubsza, sprężysta i bardziej napięta. Efekt działania lasera jest szybko i trwale widoczny. Tworzenie się nowego kolagenu rozpoczyna się bezpośrednio po zastosowaniu lasera i trwa do 6 miesięcy po zabiegu, w tym czasie skóra ciągle poprawia swój wygląd.
Laser frakcyjny CO2 to urządzenia medyczne o wielu zastosowaniach m.in resurfacingu twarzy, ujędrniania skóry, zagęszczania skóry, spłycenia zmarszczek, usuwania przebarwień czy różnorakich zmian skóry. Terapia laserem frakcyjnym CO2 wyraźnie poprawia gęstość, sprężystość i strukturę skóry już po jednorazowym zabiegu. Działanie lasera poprawia ogólną kondycję skóry – zwiększa jędrność, poprawia się ukrwienie i nawilżenie skóry a co za tym idzie koloryt cery.
Należy podkreślić, że zabiegi laserem frakcyjnym są przeznaczone nie tylko dla osób dojrzałych ale także dla młodych – mogą one być stosowane prewencyjnie w celu zapobiegnięcia starzeniu się skóry. Regularne poddawanie skóry zabiegom laserowym może zapewnić jej piękny wygląd przez długi czas.
Poza zabiegami przeciwstarzeniowymi laser frakcyjny stosowany jest do usuwania różnorodnych zmian skórnych. Terapia laserem jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod usuwania przebarwień, rozstępów i blizn. Przy usuwaniu rozleglejszych zmian skóry dobrym rozwiązaniem jest również połączenie zabiegów laserem frakcyjnym z zabiegami wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego lub kwasu hialuronowego.
Po 25 roku życia skóra zaczyna się starzeć i traci swoją elastyczność. Zmniejszenie jędrności, wiotczenie i utrata właściwego kolorytu skóry wynika z osłabienia włókien elastyny i kolagenu, które odpowiadają za odpowiednie napięcie oraz nawilżenie skóry.
Użycie lasera frakcyjnego CO2 jest doskonałą decyzją, gdy celem zabiegu jest poprawa wyglądu skóry, jej odmłodzenie i spłycenie zmarszczek. Wygładzanie zmarszczek i ujędrnienie skóry przy pomocy lasera możliwe jest dzięki zdolności tkanek do regeneracji.
Zastosowanie lasera ma na celu wytworzenie malutkich uszkodzeń w obrębie skóry lub naskórka i pobudzenie komórek do przebudowy. Regenerująca się tkanka stymulowana jest do produkcji kolagenu i elastyny. Mobilizacja fibroblastów skóry do produkcji kolagenu skutkuje poprawą elastyczności tkanki i korzystnie wpływa na jędrność, teksturę oraz odcień skóry.
Skóra szyi i dekoltu jest bardzo delikatna, dlatego to właśnie te okolice są szczególnie wrażliwe na pojawianie się wczesnych oznak starzenia. Z wiekiem, na skutek uszkodzenia włókien elastynowych skóry, degradacji kolagenu i spowolnienia jego produkcji, a także w wyniku zaniku tkanki tłuszczowej skóra szyi i dekoltu traci swą elastyczność. Często w w tej delikatnej okolicy pojawiają się również różnego typu przebarwienia. Dlatego w przypadku rewitalizacji skóry szyi i dekoltu, gdzie istotne jest odmłodzenie i ujędrnienie skóry, a także korekta przebarwień, dobrym wyborem jest użycie lasera frakcyjnego CO2.
Rozstępy, czyli równolegle ułożone pręgi na skórze, są zjawiskiem bardzo częstym. Najczęściej pojawiają się na skórze brzucha, ud, pośladków i piersi. Rozstępy pojawiają się w wyniku szybkiego i mocnego rozciągania się skóry, które powoduje rozerwanie się części włókien kolagenowych .
Obecnie najskuteczniejszą metodą walki z niechcianymi prążkami na skórze jest laser frakcyjny. Rozstępy zbudowane są ze zdegenerowanych włókien kolagenowych i elastynowych. Celem terapii jest uszkodzenie i zniszczenie tkanki budującej rozstęp i stymulacja fibroblastów skóry właściwej do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych.
Efekt taki uzyskuje się dzięki działaniu lasera frakcyjnego, który oddziałując na niewielkie fragmenty skóry pozostawia na nie mikroskopijne ranki tym samym stymulując komórki skóry do produkcji kolagenu i rozpoczęcia procesów odbudowy i regeneracji. Prawidłowe włókna kolagenowe zastępują te zdegenerowane i uszkodzone. Podobnie dzieje się z naskórkiem pokrywającym rozstępy – stary uszkodzony naskórek jest niszczony, a w jego miejsce wytwarza się świeży i prawidłowy. Dzięki temu uzyskuje się znaczną poprawę wyglądu i zmniejszenie rozstępów. Najlepsze efekty terapii laserem można uzyskać rozpoczynając leczenie w fazie zapalnej (rozstęp czerwony). Na tym etapie nie dochodzi jeszcze do przebudowy skóry i istnieje możliwość odbudowania niemalże prawidłowej struktury włókien kolagenowych. Gdy rozstępy zbledną możliwe jest przy użyciu lasera znaczne zmniejszenie ich widoczności. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów wykonuje się od 3 do 5 zabiegów w jednomiesięcznych odstępach.
Efekty zabiegu nie są natychmiastowe ponieważ proces przebudowy skóry trwa kilka tygodni. Terapia laserem frakcyjnym CO2 jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod usuwania rozstępów i blizn. Wyraźnie poprawia gęstość i kondycję skóry już po jednorazowym zabiegu. Jego użycie wpływa dodatkowo pozytywnie na jędrność i elastyczność skóry. Przy usuwaniu rozstępów dobrym rozwiązaniem jest również połączenie zabiegów laserem frakcyjnym z osoczem bogatopłytkowym.
Przeciwwskazania:
Przygotowanie do zabiegu:
Do zabiegu nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie.
Zabieg jest bezbolesny, trwa około 30 minut i przeważnie przeprowadza się go po znieczuleniu skóry kremem EMLA (znieczulenie trwa 30-45 minut).
Rekonwalescencja:
Po zabiegu mogą wystąpić rumień, obrzęk, punktowe krwawienie utrzymujące się 5-7 dni po zabiegu. Jeżeli pojawią się niewielkie punktowe strupki nie należy ich zdrapywać.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl