Stymulacja nasienia

stymulacja nasienia katowice

Obecnie coraz więcej par ma problemy z doczekaniem się potomstwa. Już 20 proc. związków uskarża się na trudności z zajściem w ciążę. Utrudnione spłodzenie potomka może być obciążeniem zarówno kobiety jak i mężczyzny. Problemy z płodnością u mężczyzn najczęściej mają źródło w słabej jakości spermy, małej liczby plemników oraz małej ich ruchliwości. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w roku 2010, normalna była koncentracja co najmniej 14 mln plemników w 1 ml nasienia, podczas gdy 50 lat wcześniej wynosiła ona 40–60 mln plemników w 1 ml. U 20 proc mężczyzn, ruchliwość plemników znajdowała się poniżej dolnej granicy normy, a 50 proc. przebadanych, miało nieprawidłową morfologię plemników, czyli ich budowa zewnętrzna nie mieściła się w ogólnie akceptowalnej normie. Winę za to może ponosić zbyt obcisła bielizna, długi czas spędzony za kierownicą, przegrzewanie jąder.

Jeśli podejrzewasz u siebie gorszą jakość nasienia, nie odbieraj tego jak wyrok, tylko jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem!

Zwiększ skutecznie swoją szansę na ojcostwo!

Stymulacja nasienia przeprowadzona w klinice Zięba Clinic w Katowicach pomaga w przypadkach nawet pozornie beznadziejnych. Pacjenci z oligozoospermią i azoospermią czyli bardzo małą ilością plemników w ejakulacie lub ich brakiem, nie są skazani na brak potomstwa lub zapłodnienie partnerki nasieniem dawcy. Nowoczesna medycyna pozwala podjąć próby przywrócenia prawidłowej spermatogenezy.

Nie wahajcie się umówić na zabieg jeśli pomimo starań nie możecie doczekać się upragnionego potomka.

Stymulacja nasienia katowice

Dlaczego warto wykonać stymulację nasienia w Zięba Clinic?

Katowicka klinika Zięba Clinic, od wielu lat zajmuje się leczeniem niepłodności i oferuje kompleksową diagnostykę prowadzącą do poprawy nasienia. Pracują u nas wybitni specjaliści z zakresu andrologii. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w leczeniu niepłodności męskiej, więc jeśli pojawił się u Ciebie ten problem, skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy.

Co wpływa na jakość nasienia?

W 2017 roku przeprowadzono analizę płodności mężczyzn mieszkających w krajach zachodnich, która została opublikowana w Oxford Academic. Wynika z niej, że przez 30 lat stopniowo obniżał się poziom zagęszczenia spermy i zawarta w niej ilość plemników. Odpowiedzialne za ten stan, może być większe zanieczyszczenie środowiska, używki, a także nieodpowiednia dieta i stres.

Na jakość nasienia największy wpływ ma:

 • Ilość plemników w spermie. Ich zagęszczenie w jednej próbce określa jej jakość. Im jest ich więcej, tym większa szansa na zajście w ciążę.
 • Morfologia plemników. O płodności decyduje średnia wielkość i kształt plemników. Jedynie te idealnie zbudowane są zdolne przedostać się przez otoczkę komórki jajowej. Według norm WHO, za prawidłowy uznaje się wynik badania, jeśli co najmniej 4 proc. plemników ma prawidłową formę.
 • Ruchliwość spermy wpływa na zdolność do poruszania się w śluzie szyjkowym i w żeńskim układzie rozrodczym.
 • Objętość nasienia. Norma dla mężczyzny wynosi 2-6 ml.

Przyczyna problemów z poczęciem w 40-50 proc. przypadków leży po stronie męskiej. Niepłodność u mężczyzn jest spowodowana zaburzeniem budowy plemników, ich nieprawidłowej ruchliwości lub obniżonej liczby. Bardzo ważnym elementem postępowania terapeutycznego jest wtedy konsultacja andrologiczna i ustalenie możliwości oraz zakresu terapii. Koniecznym może się okazać leczenie przeciwzapalne czy antybakteryjne oraz wprowadzenie zabiegów na poprawę nasienia.

Jak wygląda leczenie?

Pierwszym etapem przed wykonaniem stymulacji nasienia jest szczegółowa diagnostyka nasienia, oznaczenie stężenia hormonów w surowicy krwi oraz wykluczenie zaburzeń metabolicznych. Następnie, otrzymane wyniki należy skonsultować z lekarzem, który dobierze właściwe leczenie poprawiające jakość spermy. Bardzo często wystarczy zmiana trybu życia, sposobu odżywiania oraz terapia witaminowa i probiotykoterapia, aby poprawić jakość nasienia do poziomu, który umożliwi zapłodnienie .

Jak poprawić jakość nasienia?

Aby wspomóc organizm w produkcji zdrowych plemników, należy zacząć o siebie dbać. Chcąc wpłynąć na poprawę jakości męskiego nasienia należy:

 • Nie trzymać laptopa nie na kolanach oraz unikać podgrzewanych foteli w samochodach, nie nosić komórki w spodniach – wszystko to prowadzi do przegrzewania jąder.
 • Na poprawę jakości nasienia, dieta i witaminy mają bardzo istotny wpływ, powinno się więc jadać produkty wzbogacone w cynk i selen, magnez, witaminy E i C, czyli żytnie pieczywo, razowe makarony, grube kasze, zielone warzywa, owoce, zdrowy tłuszcz – olej rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek, owoce morza, ryby, orzechy włoskie, laskowe i pestki dyni.
 • Jeśli zastanawiasz się jak poprawić jakość nasienia, suplementy będą właściwym sposobem wspomagania organizmu. Należy zażywać wspomagające męską płodność skomponowane zestawy witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na jakość nasienia, zwiększając ilość plemników, a także ich ruchliwość i żywotność.
 • Wskazane jest rzucenie palenia papierosów, gdyż u palaczy plemniki są mniej ruchliwe, co utrudnia zapłodnienie.
 • Należy również ograniczyć spożycie alkoholu –może ono powodować kłopoty z erekcją, piwo posiada fitoestrogeny osłabiające zdolność plemników do zapłodnienia.
 • Więcej wypoczywaj – śpij minimum 7-8 godzin.
 • Uprawiaj sporty, najlepiej na świeżym powietrzu.

Czy plemniki mogą mieć uszkodzone DNA?

Badania nasienia do których należą spermiogram, seminogram to podstawowe testy sprawdzające płodność mężczyzny. Szacuje się, że nieprawidłowe parametry nasienia są przyczyną 30-50 proc. przypadków niepłodności małżeńskiej. Bardzo ważnymi badaniami są też: test oksydacyjno-redukcyjny i fragmentacja DNA nasienia. Uszkodzone DNA plemników znacznie obniża szanse na zapłodnienie. Jeśli mimo uszkodzonych plemników do zapłodnienia dojdzie, to zarodek może rozwijać się nieprawidłowo już we wczesnym stadium. Istnieje też ryzyko przeniesienia wad genetycznych na dziecko oraz poronień.

Zabieg na stymulacje nasienia

Zabieg stymulacji nasienia stosujemy w rozrodzie naturalnym i wspomaganym. Pomaga on w przypadkach nawet pozornie beznadziejnych i dostosowany jest indywidualnie do pacjenta.

Cena za stymulację nasienia w Katowicach

Cena za stymulację nasienia w Katowicach jest uzależniona od ilości niezbędnych badań i problemu pacjenta. Dlatego skontaktuj się z nami, a przedstawiamy szczegółowe informacje na temat kosztów.

Skontaktuj się z Kliniką Leczenia Niepłodności w Katowicach

Umów się na wizytęREJESTRACJA

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl