Zapłodnienie in vitro to temat, który w naszym kraju nadal budzi sporo kontrowersji. Dla wielu osób jest to jednak jedyna szansa, by zostać rodzicami. Na początku lipca 2018 roku ESHRE, czyli European Society of Human Reproduction and Embryology – stowarzyszenie naukowe, które powołano w 1985 roku, aby promować edukację na temat wspomaganej reprodukcji i rozwijać w tej dziedzinie badania – poinformowało, że dzięki IVF od 1978 roku urodziło się 8 milionów dzieci. Oznacza to, że miliony osób, które straciły już nadzieję na posiadanie dziecka, obecnie mogą cieszyć się rodzicielstwem i obserwować każdego dnia, jak rozwija się ich pociecha.
Zapłodnienie in vitro (łac. in vitro, dosł. „w szkle”) to połączenie komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety. Procedura zapłodnienia pozaustrojowego rozpoczyna się od stymulacji hormonalnej mającej na celu pobudzenie wzrostu więcej niż jednego pęcherzyka. Kolejnym etapem jest pobranie komórek jajowych i połączenie ich z plemnikami poza organizmem kobiety. Uzyskane w ten sposób zarodki umieszcza się w macicy, gdzie po pewnym czasie następuje ich zagnieżdżenie w błonie śluzowej i rozpoczyna się pierwszy etap ciąży.
Leczenie metodą in vitro jest pierwszym wyborem u par, u których stwierdzono:
Inne wskazania to:
Medycyna, a wraz z nią leczenie niepłodności to gałąź nauki, która stale się rozwija. Wprowadzane są nowe metody, dzięki którym coraz więcej par, mimo niesprzyjających czynników biologicznych, ma szansę zostać rodzicami. Wybór odpowiedniego rodzaju leczenia warto skonsultować z lekarzem, który doradzi, która metoda będzie najlepsza i da największą szansę na prawidłową ciążę oraz narodziny zdrowego dziecka.
In Vitro Fertilisation, czyli dosłownie “zapłodnienie w szkle” to nazwa, która przylgnęła na stałe do ogólnego określenia metody leczenia niepłodności, polegającej na zapłodnieniu pozaustrojowym oraz wprowadzeniu zarodka do organizmu kobiety. Jednak IVF to również nazwa konkretnej techniki in vitro, znanej również jako klasyczne zapłodnienie pozaustrojowe. IVF jest najbardziej zbliżone do zapłodnienia w warunkach naturalnych. Polega na inkubacji komórek jajowych z uprzednio przygotowaną zawiesiną plemników. Dzięki odpowiednio dobranym i kontrolowanym warunkom inkubacji oraz zastosowaniu specjalnego podłoża hodowlanego możliwe jest połączenie męskich i żeńskich komórek rozrodczych. Plemniki samodzielnie pokonują barierę, składającą się z komórek ziarnistych i docierają do oocytu, gdzie jeden z nich łączy się z osłonką przejrzystą i dociera do wnętrza komórki jajowej, wskutek czego następuje proces rozwoju zarodka. Do zastosowania metody IVF niezbędne są odpowiednie parametry nasienia.
Zapłodnienie ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) polega na wyselekcjonowaniu pojedynczego plemnika z nasienia i wprowadzeniu go bezpośrednio do wnętrza oocytu, oczyszczonego z otaczających go komórek ziarnistych. Procedura przeprowadzana jest przy użyciu mikroskopu oraz systemu do mikromanipulacji. Najpierw wybrany plemnik jest unieruchamiany i umieszczany wewnątrz mikropipety iniekcyjnej. Przy jej pomocy przekłuwa się otoczkę i wprowadza plemnika do wnętrza oocytu.
Zapłodnienie pozaustrojowe ICSI ze względu na procedurę postępowania jest świetnym rozwiązaniem w przypadku:
Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection, czyli w skrócie zapłodnienie IMSI jest modyfikacją metody ICSI. Jego przebieg jest bardzo podobny, jednak plemnik, który wprowadza się do oocytu, jest znacznie staranniej wyselekcjonowany z męskiego materiału genetycznego. Plemnik wybierany jest pod specjalnym mikroskopem, który powiększa obraz ponad sześć tysięcy razy. Tak duże powiększenie sprawia, że możliwe jest przeprowadzenie bardziej szczegółowej analizy morfologicznej plemników oraz dokładniejsza selekcja pod kątem ruchliwości i morfologii męskiej komórki rozrodczej, wprowadzonej następnie do oocytu.
Metoda IMSI stosowana jest w przypadku:
PICSI (Physiological Intracytoplasmic Sperm Injection) to kolejna modyfikacja zapłodnienia pozaustrojowego metodą ICSI. Standardowa ocena budowy i ruchliwości plemnika w niektórych przypadkach może być niewystarczająca, gdyż nie pozwala jednoznacznie wyeliminować gamet męskich z nieprawidłowym zestawem chromosomów (aneuploidią), dużą fragmentacją DNA lub niedojrzałą cytoplazmą. Metoda PICSI pozwala na weryfikację plemników pod kątem oceny ich zdolności do wiązania się z hialuronianem, czyli substancją, która naturalnie występuje w zewnętrznych warstwach otoczki oocytu. Taka selekcja umożliwia wybór dojrzałych komórek rozrodczych oraz funkcjonalnych, które cechują się dobrą integralnością chromatyny plemnikowej, czyli informacji genetycznej, przekazywanej na kolejne pokolenia. Zastosowanie procedury PICSI zwiększa szansę na uzyskanie zapłodnień i prawidłowych zarodków, a także obniża ryzyko poronienia.
Wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego PICSI jest:
lasyczne zapłodnienie in vitro (IVF) można podzielić na cztery fazy:
Pierwsza faza to stymulacja hormonalna przyszłej mamy. Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, zamkniętych w pęcherzykach Graafa w obu jajnikach. Gdy oocyt dojrzewa, pęka otoczka pęcherzyka jajnikowego, a komórka jajowa jest uwalniana do jajowodu, by przemierzyć nim drogę do macicy. Celem stymulacji hormonalnej jest regulacja poziomu hormonów w organizmie, które przyspieszają dojrzewanie oocytów. Taka procedura pozwala na pobranie większej liczby komórek jajowych, dzięki czemu zwiększają się szanse na uzyskanie prawidłowego zarodka i zajście w ciążę.
Stymulacja polega na przyjmowaniu odpowiednich dawek leków hormonalnych, dobieranych indywidualnie przez lekarza. Są one podawane w postaci zastrzyków podskórnych, wykonywanych zawsze o tej samej porze dnia, wyznaczonej podczas konsultacji. Po odpowiednim przeszkoleniu pacjentka może je wykonywać samodzielnie w domu. Przyjmowanie leków może wywołać skutki uboczne w postaci plamienia lub nawet krwawienia. Jest to dość częsta reakcja organizmu – jednakże nie warto bagatelizować problemu i wszystkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Podczas indukcji owulacji wizyty w klinice wyznaczane są co kilka dni. Podczas badania USG lekarz sprawdza wzrost pęcherzyków jajnikowych. Niekiedy wymagane jest również pobranie krwi, w celu oznaczenia poziomu hormonów w organizmie. O zakończeniu stymulacji decyduje lekarz, gdy pęcherzyki jajnikowe osiągną oczekiwaną wielkość, świadczącą o dojrzałości zawartych w nich oocytów.
Druga faza to pobranie dojrzałych komórek jajowych w czasie punkcji. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Z tego względu pacjentka, która zgłasza się do kliniki, powinna być na czczo. Zabronione jest spożywanie posiłków, picie oraz żucie gumy na minimum 6 godzin przed zabiegiem. Pobieranie oocytów odbywa się drogą przezpochwową i trwa ok. 15-20 minut. Po zabiegu odbywa się wizyta lekarska, podczas której lekarz informuje o liczbie pobranych komórek jajowych oraz dalszym postępowaniu po punkcji.
Na tym etapie pobierane jest również nasienie od partnera. Próbka trafia bezpośrednio do laboratorium, gdzie następuje preparatyka nasienia, czyli selekcja plemników pod kątem ich morfologii oraz żywotności. Do zapłodnienia in vitro można również skorzystać z zamrożonego wcześniej nasienia lub nasienia anonimowego dawcy.
Kolejnym etapem procedury in vitro jest zapłodnienie komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. W tym celu wybiera się maksymalnie sześć oocytów, które charakteryzują się odpowiednią dojrzałością oraz budową. Następnie są one umieszczane w specjalnym inkubatorze, który zapewnia odpowiednie warunki, jak najbardziej zbliżone do naturalnych. W nim zachodzą dalsze podziały komórkowe oraz rozwój zarodków. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem embriologa, który następnie wybiera najlepsze zarodki do transferu.
Transfer następuje najczęściej w trzeciej lub piątej dobie od zapłodnienia. W krajach europejskich zalecany jest transfer jednego lub dwóch zarodków. Ostateczna decyzja o ich liczbie podejmowana jest w porozumieniu z lekarzem na podstawie stanu zdrowia i rokowań pacjentki. Zabieg wykonywany jest przez pochwę przy użyciu katetera, czyli miękkiego i elastycznego przewodu. Transfer zarodków trwa około 10-15 minut.
Po transferze dla wielu par zaczyna się najtrudniejszy etap, którym jest czas oczekiwania na wynik testu ciążowego. Rozwój ciąży w organizmie pacjentki potwierdza się na podstawie badania Beta hCG po upływie 11 dni od transferu zarodków. W tym czasie należy zrezygnować ze wzmożonego wysiłku fizycznego oraz powstrzymać się od aktywności seksualnej.
W Klinice Płodności Zięba bezpieczeństwo naszych pacjentów jest celem nadrzędnym, dlatego ściśle stosujemy się do zapisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 roku o leczeniu niepłodności. Nasz system bezpieczeństwa potwierdza certyfikat jakości ISO. Został on również zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia. Kontrola bezpieczeństwa odbywa się na kilku poziomach:
Takie postępowanie gwarantuje poprawność wykonywanych działań oraz wyklucza powstawanie pomyłek na jakimkolwiek etapie procedury in vitro.
Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego, jest jakość komórek rozrodczych oraz ogólny stan zdrowia pacjentów. Z tego względu przed przystąpieniem do procedury in vitro, wykonywane są szczegółowe badania, które następnie są weryfikowane przez lekarza, kwalifikującego parę do zapłodnienia IVF. Wstępne badania obejmują ocenę stężenia hormonów, m.in. AMH, FSH, LH, TSH i prolaktyny, a także cytologię. Na tym etapie pobierane jest również nasienie do badań, które poddawane jest rozszerzonej analizie. Pozwala ona na określenie parametrów nasienia oraz wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu lub budowie plemników. Pozwala to na dostosowanie przebiegu dalszego postępowania.
Bardziej szczegółowe testy przeprowadzane są przed pobraniem oocytów z pęcherzyków jajnikowych. W przypadku kobiet są to:
Dodatkowo wymagane są badania niezbędne do znieczulenia ogólnego. Ze względu na to, że są one ważne tylko w jednym cyklu, należy je wykonać po wyznaczeniu daty punkcji. Wymagane są: morfologia krwi, poziom glukozy na czczo, sód, potas, badanie ogólne moczu, ALAT, ASPAT, APTT oraz INR (krzepliwość krwi).
Mężczyźni powinni wykonać następujące badania:
Zapłodnienie in vitro nie jest wolne od powikłań. Stosowanie kuracji hormonalnej podczas stymulacji może prowadzić do rozwoju zespołu hiperstymulacji jajników. Z tego względu dobór rodzaju oraz dawki leków jest dobierany indywidualnie dla każdej pacjentki, na podstawie jej wyników badań. Niezwykle ważna jest również stała kontrola stężenia hormonów. W przypadku niektórych kobiet mogą pojawiać się nudności, bóle brzucha, a także bóle i zawroty głowy. W trakcie, a także po zabiegu punkcji może pojawić się również krwawienie wewnątrz pochwy lub do jamy otrzewnej. Możliwe jest również wystąpienie zakażenia. Wszelkie niepokojące objawy warto za każdym razem zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Wielu pacjentów pyta o szanse powodzenia w przypadku przeprowadzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wiele czynników wpływa na skuteczność in vitro. Można wyróżnić jednak kilka czynników, które mają największe znaczenie. Są to:
Całkowita cena przeprowadzenia procedury in vitro zależy od wybranej metody oraz wielu dodatkowych czynników, dlatego może się ona różnić. Koszt zapłodnienia pozaustrojowego obejmuje pobranie oocytów, preparatykę nasienia, zapłodnienie komórki w warunkach laboratoryjnych oraz hodowlę zarodków. Orientacyjnie ceny w Klinice Płodności Zięba wahają się od 3500 złotych za zapłodnienie in vitro metodą klasyczną do 4800 złotych w przypadku procedury metodą IMSI i PICSI. Dodatkowe opłaty przedstawia cennik, zamieszczony na naszej stronie internetowej.
Tak, jak w cyklu naturalnym nie każde zbliżenie w dni płodne kończy się zapłodnieniem, tak nie każda procedura in vitro kończy się sukcesem. Dlatego pierwsza próba zapłodnienia in vitro często jest traktowana diagnostycznie. W trakcie jej przeprowadzania lekarz może odkryć przyczyny niepłodności, których nie można wykryć na etapie wcześniejszych badań oraz dobrać na przyszłość skuteczniejsze leczenie. Pierwsza próba pokazuje, jak organizm kobiety reaguje na stymulację hormonalną. Lekarz może zaobserwować wzrost pęcherzyków jajnikowych, określić ich ilość oraz jakość endometrium. Embriolodzy mają okazję sprawdzić jakość pozyskanych oocytów oraz zaobserwować rozwój dobowy zarodków. Również nieudana implantacja zarodka może być informacją zwrotną o problemach z błoną śluzową macicy, która nie zapewnia zarodkowi odpowiednich warunków rozwoju.
Nie ma limitu procedur zapłodnienia in vitro, dlatego nie można jednoznacznie wskazać, po ilu próbach należy zrezygnować. Są jednak określone warunki, których należy przestrzegać, by nie zaszkodzić pacjentce oraz zadbać o jej bezpieczeństwo:
Każde przeprowadzenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego może pozwolić na opracowanie skuteczniejszego planu działania, zbudowanego na podstawie przyczyn niepłodności. Nie jest traktowane jako porażka, ale element procesu, którego celem jest doprowadzenie pary do upragnionego rodzicielstwa. W Klinice Płodności Zięba kładziemy duży nacisk na wyjaśnienie tych kwestii naszym pacjentom. W trakcie leczenia dbamy o ich bezpieczeństwo oraz komfort psychiczny, co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i poprawę płodności.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl