Niepłodność to coraz częściej pojawiający się problem. Obecnie, niemal co piąta para potrzebuje pomocy lekarzy, aby doczekać się potomstwa. Jeśli do ciąży nie dochodzi po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji, należy zwrócić się o pomoc do specjalistycznej kliniki, by zdiagnozować i zacząć leczyć niepłodność.
Na szczęście, w dzisiejszych czasach, medycyna potrafi pomóc coraz skuteczniej. Statystyki mówią, że 75 proc. par, które podjęły się leczenia niepłodności, doczekało się dziecka. Niepłodność to zawsze problem pary, dlatego diagnozowaniem należy objąć w takim wypadku zarówno kobietę jak i mężczyznę. Diagnostyka niepłodności składa się z szeregu badań, przez które oni przechodzą i służy przygotowaniu konkretnego planu leczenia niepłodności. Jeśli pomimo odstawienia środków antykoncepcyjnych przez dłuższy czas nie dochodzi u Was do zapłodnienia, jak najszybciej skontaktujcie się z lekarzem!
Leczenie niepłodności w klinice Zięba Clinic w Katowicach opiera się na szczegółowej i jakościowej diagnostyce oraz leczeniu perfekcyjnie dopasowanym do konkretnego pacjenta i zapewnieniu mu aury opieki i bliskości. Nie wahajcie się umówić wizyty, jeśli pomimo starań nie możecie doczekać się upragnionego dziecka.
Katowicka klinika Zięba Clinic, od wielu lat zajmuje się leczeniem niepłodności i oferuje kompleksową diagnostykę prenatalną. Pracują u nas wybitni specjaliści z zakresu położnictwa, ginekologii, urologii, in vitro oraz embriolodzy kliniczni ESHRE i PTMRiE. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w leczeniu niepłodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jeśli pojawił się u Was ten problem, skontaktujcie się z nami jak najszybciej i zgłoście się na konsultacje do naszych lekarzy.
Zapraszamy do odwiedzin naszej placówki, by znaleźć przyczyny i skutecznie leczyć niepłodność!
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu: Niepłodność to niezdolność do osiągnięcia ciąży w czasie 1 roku współżycia bez zabezpieczenia. Problem ten dotyczy około 20 proc. osób w wieku rozrodczym, w Polsce szacuje się, że jest to ok. 1,5 mln par.
Rozróżnia się również rodzaje niepłodności. Można ją podzielić ze względu na obecność wcześniejszej ciąży na pierwotną lub wtórną. Pierwotna niepłodność, to problem par, które po raz pierwszy starają się o dziecko, zaś wtórna, par u których pojawiła się ciążą zakończona porodem żywego lub martwego dziecka albo poronieniem.
Wyróżnia się także niepłodność żeńską, która stanowi 35 proc wszystkich przypadków oraz niepłodność męską – również 35 proc, niepłodność małżeńską wynoszącą 10 proc. oraz, niepłodność idiopatyczną – 20 proc.przypadków, diagnozowaną, gdy przyczyny nie da się stwierdzić.
W obecnych czasach, niepłodność staje się problemem dużej ilości par. W takiej sytuacji jest już ich ok. 20 proc. Jeśli są młode, można jeszcze poczekać z leczeniem, gdyż w ciągu kolejnego roku może dojść do upragnionej ciąży a czynniki mogą mieć naturę psychiczną, która jeśli ustąpi , szybko dojdzie do zapłodnienia. Bardzo duży wpływ na powstawanie problemów z zajściem w ciąże mają także czynniki, takie jak styl życia: stres i ciągłe zabieganie, nałogi, sterydy, konserwanty, antybiotyki oraz hormony.
Natomiast, jeżeli partnerzy, przekroczyli trzydziesty rok życia, i mimo starań nie mogą doczekać się potomstwa, najlepiej by jak najszybciej zgłosili się do lekarza specjalizującego się w leczeniu niepłodności.
Zaleca się jednak diagnostykę już przed odczekaniem okresu jednego roku w następujących przypadkach:
Problem niepłodności dotyczy obojga partnerów i może mieć wiele przyczyn, których powodem może być nieprawidłowe działanie różnych układów oraz narządów, stąd postawienie prawidłowej diagnozy wymaga czasem konsultacji z kilkoma specjalistami.
W takiej sytuacji, lekarz ginekolog szczegółowo zbada przede wszystkim cykl miesiączkowy, wyszuka nieprawidłowości, które mogą przyczyniać się do problemów z zajściem w ciążę, sprawdza także budowę anatomiczną narządów rodnych. Endokrynolog
zbada odpowiednie stężenie hormonów i nieprawidłowości związane z ich poziomem oraz towarzyszące im choroby takie jak. cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Androlog
czyli specjalista zajmujący się problemami męskiego układu rodnego oceni budowę anatomiczną zarówno narządów rodnych, jak i sylwetki oraz przeprowadzi badania jakości nasienia. Z kolei, genetyk zleci badania chromosomów obojga rodziców, a u mężczyzny test w kierunku mutacji CFTR. Natomiast, lekarz urolog zajmie się szczegółową analizą budowy układu moczowo-płciowego mężczyzny.
Niekiedy pary zmagające się z problemem niepłodności wymagają również pomocy psychologicznej, niepłodność bowiem może być skutkiem blokady psychicznej, a zwłaszcza silnego stresu. Badania naukowe opublikowane przez National Institutes of Health w Stanach Zjednoczonych udowodniły, że kobiety, u których stężenie związanego ze stresem enzymu alfa-amylazy jest wysokie, mają mniejsze szanse na zajście w ciąże. Ponadto, stres powoduje zwiększone wydzielanie prolaktyny, która może je również uniemożliwić . Wysoki poziom kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu, to kolejny czynnik zaburzający płodność.
Stres przyczynia się również do powstawania niepłodności u mężczyzn. Według specjalistów z Mailman School of Public Health Uniwersytetu Columbia oraz Rutgers School of Public Health, stres obniża jakość nasienia, a w spermie mężczyzn narażonych na niego znajduje się mniejsza liczba plemników i częściej dochodzi do ich uszkodzenia.
Przyczyna może ukrywać się wszędzie: od zaburzeń hormonalnych, przeszkód anatomicznych, problemów immunologicznych po kwestie chorób przewlekłych czy nawet barier psychologicznych.
Każda para starająca się o dziecko musi pamiętać o tym, że niepłodność jest problemem obojga partnerów, dlatego diagnostyką muszą być objęci zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Wśród par szukających pomocy medycznej problem niepłodności w podobnych proporcjach znajduje się zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. W pozostałych przypadkach problem leży po obu stronach lub nie da się go jednoznacznie zdefiniować.
Do najczęstszych przyczyn niepłodności należy zaliczyć nieprawidłowości owulacji, funkcji jajowodów, endometriozę, oraz nieprawidłowości nasienia. Stosunkowo dużą ilość par zalicza się do tzw. niepłodności idiopatycznej, czyli niepłodności z niewyjaśnionych przyczyn.
Najpoważniejszą przyczyną niepłodności u kobiety pragnącej zajść w ciążę i urodzić dziecko jest upływający czas, gdyż wraz z wiekiem płodność kobiety systematycznie maleje. Największy jej spadek występuje po 35 roku życia, kiedy w sposób zdecydowany słabnie czynność jajników, zmniejszając jednocześnie szanse na posiadanie potomstwa. Jak wynika z raportu „Wspieramy płodność”, Koalicji na rzecz Kompleksowej Terapii Niepłodności, najbardziej płodne są kobiety w wieku 18-20 lat. W przedziale wiekowym 20-28 lat tzw. współczynnik ciąż po 12 miesiącach niezabezpieczonego przez antykoncepcję współżycia wynosi aż 90 proc. Dla porównania w wieku 33 lat ,jest to już tylko 75 proc.
Wśród innych czynników wymienia się styl życia oraz używki, takie jak alkohol czy palenie papierosów.
Do najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet należą:
Tzw, czynnik szyjkowy również odgrywa pewną rolę w niepłodności żeńskiej. Wydzielina produkowana przez szyjkę macicy podczas cyklu miesięcznego ma różne właściwości. U niektórych kobiet, nie zmienia ona jednak swoich właściwości w trakcie cyklu, i śluz nie staje się u nich bardziej przejrzysty i śliski i nie ułatwia plemnikom dostanie się do komórki jajowej, co stwarza niekorzystne warunki dla przedostania się nasienia do macicy.
Problemy z płodnością u mężczyzn najczęściej wynikają z niskiej jakości nasienia i małej liczby plemników, a także ich małej ruchliwości. W 2010 r., Światowa Organizacja Zdrowia uznała za normalną koncentrację co najmniej 14 mln plemników w 1 ml nasienia, podczas gdy 50 lat temu normą było 40–60 mln plemników w 1 ml . Wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć zbyt obcisła bielizna, długi czas spędzony za kierownicą, przegrzewanie jąder.
Inne przyczyny niepłodności po stronie mężczyzny to:
W leczeniu niepłodności pierwszym krokiem jest właściwa diagnostyka w celu wykrycia nieprawidłowości prowadzących do niepłodności, oraz uzyskanie informacji na temat ogólnego stanu zdrowia W ramach diagnostyki konieczne jest wykonanie podstawowych badań, tzn. badań stanu hormonalnego, mikrobiologicznego, ultrasonograficznego, oraz badanie nasienia.
Kobiety powinny w ramach diagnostyki wykonać test wrogości śluzu szyjkowego oraz test na występowanie przeciwciał antyplemnikowych, USG jajników oraz badania stężenia progesteronu na 7 dni przed spodziewaną miesiączką. Znaczenie ma również ocena owulacji, której dokonuje się na podstawie wywiadu.
U kobiet nieregularnie miesiączkujących, należy ocenić w badaniu USG obraz jajników oraz wykonać dodatkowe badania stężenia progesteronu na 7 dni przed spodziewaną miesiączką. Lekarz może zlecić również dodatkowo wykonanie badania genetycznego w kierunku niepłodności, ocenę kariotypu oraz lokalizację mutacji genów FMR-1, F5 i F2.
Problemy związane z nieregularnością owulacji leczy się hormonalnie. Natomiast takie przyczyny jak niedrożność jajników, nieprawidłowa budowa macicy, torbiele i mięśniaki jajników czy endometrioza wymagają zabiegów operacyjnych. Jeśli zostanie stwierdzony wrogi śluz, wówczas stosuje się leczenie farmakologiczne.
Początkowym etapem jest dokładny wywiad dzięki któremu można stwierdzić występowanie chorób endokrynologicznych (np. cukrzycy), wenerologicznych czy nowotworowych, przewlekłe leczenie farmakologiczne, zaburzenia budowy ciała i narządów płciowych,oraz analizę nasienia, a także pomiar stężenia hormonów płciowych: testosteronu i FSH. Niekiedy niezbędne jest badanie moczu, USG, testy na przeciwciała przeciwplemnikowe lub komputerowa analiza nasienia. Często potrzebne jest również jest wykonanie badań genetycznych.
Jeśli przyczyną problemów są zaburzenia hormonalne, wówczas pacjentowi podaje się odpowiednie dawki hormonów. Problemy z nasieniowodami, np. żylaki powrózka, wymagają ich operacyjnego usunięcia. Natomiast infekcje, które ograniczają płodność leczy się zwykle antybiotykami.
Gdy powyższe metody nie przynoszą żadnych rezultatów, wówczas pozostaje inseminacja lub procedura in vitro.
Spośród wielu proponowanych metod leczenia skuteczne okazują się :
Leczenie niepłodności poprzez farmakoterapię może polegać zarówno na samej indukcji owulacji, jak i substytucji hormonalnej w celu wyrównania zaburzeń endokrynologicznych. Potrzebne może okazać się także, farmakologiczne i dietetyczne leczenie chorób współistniejących, takich jak choroby tarczycy, cukrzyca czy celiakia, których wyleczenie może przyczynić się do poprawy płodności.
W innych przypadkach skutecznym sposobem leczenia niepłodności może być operacja. Jest ona niezbędna u kobiet w przypadku niedrożności jajowodu, mięśniaków macicy, przegród macicy, zrostów wewnątrzmacicznych, endometriozy otrzewnowej, usuwania torbieli endometrialnych, a także w przypadku zespołu policystycznych jajników.
Natomiast w przypadku mężczyzn, operacyjnie usuwa się żylaki powrózków nasiennych, udrażnia się drogi wyprowadzające nasienie, niweluje wady wrodzone narządu płciowego i usuwa nowotwory.
Jeżeli metody operacyjne lub farmakologiczne nie wystarczają, albo nie są w ogóle możliwe, można zastosować jedną z metod rozrodu wspomaganego medycznie. Podstawowymi zabiegami na niepłodność są inseminacja oraz zapłodnienie pozaustrojowe.
Inseminacja plemników może być domaciczna, dojajowodowa lub naszyjkowa. Polega ona na pobraniu plemników od partnera i wstrzyknięciu ich bezpośrednio do określonego miejsca w drogach rodnych kobiety. W przypadku zahamowanej spermatogenezy u mężczyzny, można skorzystać z nasienia dawcy.
Zapłodnienie pozaustrojowe zwane inaczej in vitro, polega na pobraniu plemników i komórek jajowych oraz na doprowadzeniu do zapłodnienia w warunkach laboratoryjnych, a następnie wprowadzeniu zarodka do macicy matki. In vitro stosuje się, gdy występuje trwałe uszkodzenie lub upośledzona czynność jajowodów, niekwalifikowanie się do leczenia operacyjnego, niepłodność idiopatyczna, lub endometrioza zaawansowana. Jeśli u kobiety występuje przedwczesne wygasanie czynności lub dysgenezja jajników, niekiedy trzeba skorzystać z komórek jajowych dawczyni lub zaadoptowania zarodka.
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć ile kosztuje leczenie niepłodności, gdyż jest ono jest procesem niezwykle zróżnicowanym i wymagającym szeregu różnego rodzaju konsultacji, badań i zabiegów. Koszt leczenia może wynosić od 150 zł za konsultację do 10000 zł i więcej jeśli niezbędne są metody rozrodu wspomaganego.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl