Fizjoterapia Uroginekologiczna

leczenie problemów z miednicą katowice

Dbałość o mięśnie dna miednicy jest bardzo istotna dla zdrowia. Uszkodzenie ich może  prowadzić do schorzeń, takich jak: nietrzymanie moczu, wypadanie narządów miednicy mniejszej, bolesne miesiączkowanie oraz odczuwanie dyskomfortu podczas stosunków płciowych lub nietrzymanie stolca.

Zbadaj stan mięśni dna miednicy, by zapobiec wielu konsekwencjom!

Uroginekologia i fizjoterapia uroginekologiczna koncentrują się na profilaktyce i leczeniu dysfunkcji w obrębie miednicy i dolnych dróg moczowych. Jej zakres obejmuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zabiegi prowadzi się m.in. w celu eliminacji problemów związanych z nietrzymaniem moczu, nadreaktywnym pęcherzem, zaburzeniami proktologicznymi oraz szeregiem zaburzeń ginekologicznych,  jak: rozejście spojenia łonowego, rekonwalescencja po cesarce czy obniżenie narządów rodnych. 

Dlaczego warto leczyć się uroginekologicznie w Zięba Clinic?

Katowicka klinika Zięba Clinic od wielu lat zajmuje się leczeniem uroginekologicznym. Pracują u nas wybitni specjaliści ginekolodzy, urolodzy i fizjoterapeuci. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w zapobieganiu i leczeniu chorób miednicy. Jeśli podejrzewasz u siebie problemy zdrowotne związane z okolicą dróg moczowych, umów się na konsultację uroginekologiczną. 

Czym jest uroginekologia i fizjoterapia uroginekologiczna?

Uroginekologia jest stosunkowo nową dziedziną medycyny. Zajmuje się ona leczeniem schorzeń dna miednicy oraz całego układu mięśniowo-powięziowego i struktur podtrzymujących narządy jamy brzusznej. Wśród specjalistów zajmujących się tą dziedziną są: lekarze ginekolodzy, urolodzy oraz fizjoterapeuci.

Z kolei fizjoterapia uroginekologiczna to rodzaj fizjoterapii, która skupia się na profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu nieprawidłowości w obrębie dna miednicy. Stosuje się w niej przede wszystkim terapię manualną mięśni dna miednicy per vagninam lub per rectum. Pomaga ona w złagodzeniu dolegliwości układu moczowo–płciowego, takich jak: nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych czy nietrzymanie gazów i stolca. Jest to sposób postępowania diagnostyczno–terapeutycznego, stanowiący jeden z głównych elementów procesu leczenia, oprócz stosowania środków farmakologicznych. Fizjoterapia uroginekologiczna wykorzystuje nieinwazyjne, bezbolesne i zindywidualizowane metody oraz techniki fizjoterapii z użyciem USG. 

Jakie są konsekwencje nieprawidłowości w obrębie dna miednicy?

Dno miednicy odpowiada za utrzymanie tułowia od spodu oraz stabilizację narządów wewnętrznych. Przymocowane jest ono do spojenia łonowego, kości guzicznej i guzów kulszowych, które podtrzymują mięśnie. W trakcie ciąży lub w przypadku otyłości dno miednicy jest obciążone, co powoduje przeciążenie mięśni oraz ich osłabienie. Uszkodzenia dna miednicy prowadzą do różnych zaburzeń, takich jak :

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu, 
  • nadreaktywność pęcherza moczowego, 
  • pęcherz neurogenny, 
  • różne formy wypadania narządów miednicy mniejszej: takich jak pęcherz, cewka moczowa, macica, pochwa, jelita, odbytnica, 
  • zaburzenia i dysfunkcje dotyczące czynności dolnego odcinka układu moczowego, przewodu pokarmowego oraz funkcji seksualnych.

Jakie są przyczyny problemów uroginekologicznych? 

Przyczyny problemów uroginekologicznych, z którymi zmagają się kobiety najczęściej spowodowane są przebytym porodem, szczególnie, gdy dzieci były duże, a porody liczne. Dodatkowym czynnikiem obciążającym jest wiek i nadwaga. Ponadto, czynnikami ryzyka wystąpienia zarówno nietrzymania moczu, jak i zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej, są:

  • przebyty poród drogami i siłami natury,
  • porody zabiegowe, 
  • palenie papierosów,
  •  nadreaktywność pęcherza moczowego,
  •  hormonoterapia.
  •  zmiany związane z okresem menopauzalnym.

Warto wiedzieć, że istotne w przyczynianiu się do problemów uroginekologicznych są również predyspozycje genetyczne, które nie są jeszcze do końca znane. Zbadano jednak pewne określone mutacje genetyczne, które okazują się być przyczyną nieprawidłowej struktury kolagenu, wpływającej na osłabienie tkanki łącznej. Te dysfunkcje mogą tłumaczyć częste występowanie rodzinnych schorzeń dna miednicy.

fizjoterapia uroginekologiczna katowice

Jakie są wskazania do wykonania diagnostyki uroginekologicznej?

Do gabinetu fizjoterapii uroginekologicznej mogą zgłaszać się osoby w każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zakres proponowanych zabiegów obejmuje:

  • urologię: w tym problemy z nietrzymaniem moczu, częstomocz, problemy z mikcją, nawracające zapalenia dróg moczowych, 
  • proktologię, w tym nietrzymanie stolca, nietrzymanie gazów, osłabienie zwieracza odbytu, zaparcia,
  • seksuologię, czyli dolegliwości bólowe narządów płciowych, wulwodynię, pochwicę, brak satysfakcji seksualnej, 
  • szereg schorzeń ginekologicznych.

Jakie zastosowanie ma fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży?

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna także udać się każda kobieta planująca ciążę lub będąca już w ciąży. Przygotowuje on organizm kobiety na moment porodu oraz pomaga w zwalczaniu dolegliwości, takich jak chociażby rwa kulszowa. Zajmuje się on profilaktyką rozejścia mięśnia prostego brzucha, a także objawami rozejścia spojenia łonowego. Pomaga  dobrać właściwą pracę z oddechem oraz pomaga w nauce rozluźniania mięśni, aby przygotować kobietę do porodu.

Praca z ciężarną może się rozpocząć już w drugim trymestrze ciąży. Łagodzi ona przebieg porodu i chroni przed  rozerwaniem krocza. Generalnie, fizjoterapię uroginekologiczną w ciąży stosuje się:

  • wzmocnienia mięśni dna miednicy,
  • uelastycznienia krocza,
  • przygotowania do porodu,
  • niwelowania dolegliwości bólowych kręgosłupa,
  • zmniejszenia występowania obrzęków.
fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie

W czym może dopomóc fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie?

Fizjoterapię uroginekologiczną warto rozpocząć także po porodzie siłami natury oraz po cesarskim cięciu. Zalecana jest jeszcze w trakcie połogu. Terapia ma na celu przywrócenie elastyczności i sprawności brzuszka poporodowego, rehabilitację rozejścia mięśnia prostego, profilaktykę i leczenie nietrzymania moczu. Symptomy, które mogą świadczyć o konieczności podjęcia terapii to m.in.: wystający brzuch, przypominający ciążowy, który nie zmniejsza się po porodzie, częste bóle dolnego odcinka kręgosłupa, niewystępujące do tej pory..

Fizjoterapia uroginekologiczna w okresie poporodowym przydaje się również w przypadkach pracy z blizną po nacięciu krocza lub po zabiegach cesarskiego cięcia. Jej celem jest zmniejszenie ryzyka pojawienia się zrostów, mogących mieć w przyszłości wpływ na dysfunkcje w innych obszarach ciała. Dodatkowo, może wspomóc profilaktykę opadania narządów czy powrót do sylwetki sprzed ciąży. 

Fizjoterapię uroginekologiczną po porodzie można wykorzystać:

  • kiedy występują bóle krocza,
  • w celu powrotu do aktywności po połogu, 
  • w celu wyeliminowania bolesnych stosunków po porodzie, które mogą być rezultatem patologicznych napięć w obrębie kręgosłupa, 
  • w celu uelastycznienia blizny po cięciu cesarskim,
  • w celu diagnostyki rozejścia mięśnia prostego brzucha,
  • z objawami nietrzymania moczu lub stolca,
  • w celu diagnostyki obniżenia narządów rodnych,
  • w celu edukacji i korekcji postawy.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów uroginekologicznych?

Przeciwwskazaniem do fizjoterapii uroginekologicznej jest ciąża zagrożona.

Czym jest ocena i diagnostyka poporodowa?

Ocena poporodowa obejmuje zmiany które powstały w postawie ciała. Pozwala ona przeanalizować wzorzec postawy, zakresy ruchów, zaburzeń w napięciach mięśniowych oraz wykryć nieprawidłowości w pracy mięśni dna miednicy, osłabienia mięśniowe czy zaburzenia w równowadze mięśniowo-powięziowej.

Należy zdawać sobie sprawę, że ciąża to czas wielu intensywnych zmian w ciele. Łączy się ze zwiększającym rozmiarem macicy, zmianami środka ciężkości ciała, zmianami ustawienia i poszerzaniem się miednicy oraz zmianami sylwetki. Przebieg ciąży i porodu mogą w znaczący sposób zmienić funkcjonowanie mięśni, więzadeł, powięzi oraz pracę i statykę w obrębie mięśni dna miednicy. Podczas diagnostyki poporodowej zostają przeprowadzone:

  • wywiad, 
  • analiza postawy ciała i codziennych zachowań,
  • ocena toru oddechowego,
  • badanie powłok brzusznych z wykorzystanie aparatury USG,
  • badanie mięśni dna miednicy, 
  • ocena blizny po cesarskim cięciu i nacięciu krocza,
  • przygotowanie planu na fizjoterapię.

W przebiegu diagnozowania problemów uroginekologicznych niekiedy potrzebne jest też zrobienie cystoskopii, ureteroskopii, a także badania urodynamicznego i endosonografii przezodbytniczej.

Na czym polega leczenie uroginekologiczne?

Leczenie problemów uroginekologicznych zakłada w pierwszej kolejności oddziaływanie nieoperacyjne, takie jak:

  • fizjoterapia,
  • terapia farmakologiczna, 
  • stymulacja mięśni krocza. 

Rodzaj terapii zależy od konkretnego problemu oraz stopnia nasilenia dolegliwości. W lżejszych przypadkach, dotyczących wysiłkowego nietrzymania moczu i zaburzeń statyki, stosuje się terapię zachowawczą. W tym celu korzysta się także z miejscowej estrogenoterapii, pessaroterapii oraz odpowiednio dobranych specjalistycznych wkładek dopochwowych. 

Jeśli podjęte metody leczenia nie przynoszą rezultatów, wówczas konieczne jest wdrożenie operacyjnego leczenia problemów ginekologicznych. W każdym przypadku terapia powinna być dobrana przede wszystkim pod kątem stopnia i rodzaju dyskomfortu występującego u danej pacjentki. 

W przypadkach, gdzie zmiany w obrębie miednicy są duże i jedyną skuteczną formą leczenia pozostaje działanie operacyjne, można również zastosować dodatkowo fizjoterapię uroginekologiczną, aby przygotować operowany obszar oraz cały organizm pacjentki do zabiegu. Po jego wykonaniu korzystnie jest przeprowadzić trening mięśniowy operowanej okolicy, naukę i ćwiczenia przyjmowania prawidłowej postawy ciała, prowadzące do redukcji bólu oraz ewentualnej pracy nad blizną pooperacyjną.

fizjoterapia po porodzie katowice

Jak wygląda pierwsza wizyta uroginekologiczna?

Przed wizytą pacjentki proszone są o wypełnienie ankiety. Podczas konsultacji fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadza dokładny wywiad oraz analizuje wynik ankiety. Może on zadać pytania  o rodzaj i miejsce dolegliwości, wcześniejsze terapie i formy leczenia. Następnie analizie podlega postawa ciała, tor oddychania, praca mięśni brzucha oraz kondycja kręgosłupa, a także działanie mięśni dna miednicy. Podczas badania, fizjoterapeuta przykłada jedną rękę w dolnej części brzucha, drugą w okolicy krocza i poleca pacjentce napiąć poszczególne warstwy mięśni, używając prostych komend i wizualizacji. Badanie jest bezbolesne, wykonywane w komfortowych warunkach. 

Jakie efekty można uzyskać w związku z leczeniem i zabiegami  uroginekologicznymi? 

Fizjoterapia UroginekologicznaDobór odpowiedniego specjalisty może dopomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, wspomaganiu pracy przepony, pracy mięśnia prostego brzucha i mięśni skośnych zewnętrznych, a także w zmniejszeniu dolegliwości bólowych stawów krzyżowo-biodrowych, terapii rozejścia mięśnia prostego brzucha czy indywidualnym przygotowaniu do porodu. Efekty fizjoterapii stosowanej w ciąży mogą znacząco ułatwić przebieg porodu, zmniejszyć ryzyko komplikacji w jego trakcie oraz przyczynić się do szybszej regeneracji bezpośrednio po nim. Dodatkowo, dzięki profesjonalnej analizie i działaniom terapeutycznym można liczyć na zmniejszenie dolegliwości i poprawę jakości życia w przypadku bolesnych miesiączek, bólu podczas stosunku czy nietrzymania moczu. Często bowiem u podłoża wspomnianych problemów leży patologia napięcia mięśni dna miednicy.

Na czym polega profilaktyka uroginekologiczna? 

Aby uchronić się przed schorzeniami dna miednicy, warto stosować profilaktykę zapobiegającą takim problemom w przyszłości. Skupia się ona na unikaniu czynności, które mogą osłabiać mięśnie dna miednicy, takich jak: 

  • dźwiganie ciężkich przedmiotów i ich nieprawidłowe podnoszenie, 
  • niewłaściwa technika kaszlu i kichania, 
  • oddawanie moczu czy stolca z parciem.

Również właściwa praca z bliznami odpowiadającymi za zrosty tkankowe zapobiegnie w przyszłości problemom związanym z niepłodnością, bolesnym miesiączkowaniem czy bolesnymi stosunkami. Ma ona również wpływ na schorzenia, jakie mogą pojawić się w okresie menopauzy, takie jak obniżenie narządów rodnych

Jaka jest cena konsultacji uroginekologicznej w Katowicach?

Cena konsultacji uroginekologicznej wraz z badaniem USG to 170 zł. Natomiast sesja fizjoteraputyczna (o długości 60 minut) kosztuje w naszej klinice 150 zł.

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl