Ocena poporodowa

fizjoterapia uroginekologiczna katowice

Ocena poporodowa – w jakim celu się ją wykonuje?

Ciąża oraz poród siłami natury jest ogromnym wysiłkiem dla kobiecego organizmu. Ważne jest aby po tym okresie szczególnie zadbać o swoje ciało, zapewniając optymalne warunki do regeneracji.

W okresie połogu (6-8 tygodni po porodzie) najlepiej dać macicy czas na obkurczenie się i powrót do wcześniejszych wymiarów. Nie warto więc niczego przyspieszać, ponieważ działają jeszcze hormony rozluźniające tkanki. Po tym okresie najlepiej udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni stan funkcjonalny całego ciała, szczególnie uwzględniając kondycję mięśni dna miednicy oraz mięśni brzucha. Taka ocena pozwala indywidualnie dobrać bezpieczny rodzaj ćwiczeń oraz ich intensywność, aby stopniowo powrócić do stanu sprzed ciąży. W przypadku cesarskiego cięcia czy porodu z nacięciem krocza warto zacząć pracę z blizną od około 5 tygodnia po porodzie.

Podczas oceny poporodowej fizjoterapeuta uroginekologiczny oceni:

● mięśnie dna miednicy – obniżenie narządów, siłę i jakość skurczu, wytrzymałość mięśni w celu prewencji wysiłkowego nietrzymania moczu i innych dolegliwości sfery intymnej,
● stan mięśni prostych brzucha- w celu potwierdzenia lub wykluczenia rozejścia mięśnia prostego brzucha,
● wydolność kompleksu biodrowo-lędźwiowo-miednicznego odpowiedzialnego za stabilizację tułowia,
● wzorzec oddechowy,
● stan blizn,
● ruchomość stawów biodrowych oraz kręgosłupa,
● postawę ciała.

Terapeuta poinstruuje Cię także w jaki sposób możesz samodzielnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy oraz dbać o ich kondycję. Nauczy Cię technik pracy z blizną, niezmiernie ważnych do odzyskania siły mięśniowej. Dowiesz się w jaki sposób zadbać o ergonomię podczas czynności dnia codziennego takich jak: wstawanie, chodzenie, karmienie dziecka czy podnoszenie oraz jakie partie mięśniowe wzmocnić aby lepiej funkcjonować.

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl