W czasie ciąży ciało kobiety ulega licznym zmianom. Wiąże się nierzadko z przybraniem na wadze oraz częściowym ograniczeniem sprawności. Zmienia się wtedy punkt ciężkości, co ma wpływ na sylwetkę i komfort ruchu.
Ból pleców, obrzęki kończyn, nietrzymanie moczu oraz rozstępy, to najpowszechniej występujące dolegliwości ciążowe, które towarzyszą prawie wszystkim kobietom w tym okresie. Dokuczliwe przypadłości pojawiają się w drugim trymestrze i nasilają wraz z jej postępem. Najczęściej zgłaszane problemy dotyczą:
Kobiety spodziewające się dziecka uskarżają się na bóle pośladka, bioder, ból krzyża, ból stawów krzyżowo-biodrowych oraz ból pleców. Mogą one objawiać się u ciężarnych: nietrzymaniem moczu, bolesnymi stosunkami seksualnymi, uczuciem zwiększonego ciśnienia w kroczu, rozejściem spojenia łonowego czy rozstępem mięśnia prostego brzucha. Ponadto zwiększająca się u kobiet w ciąży masa w górnych partiach ciała sprzyja obrzękom nóg oraz stóp, a także ich drętwieniu.
Fizjoterapia odgrywa olbrzymią rolę w zapobieganiu i leczeniu dolegliwości u kobiet w ciąży. Może ona pomóc w łagodzeniu bólów w ciąży poprzez dobranie właściwych ćwiczeń. Fizjoterapia kobiet w ciąży i w połogu jest dzisiaj odrębną dziedziną rehabilitacji. Dzięki zastosowaniu odpowiednich zabiegów, można osiągnąć wiele pozytywnych rezultatów: Pomoże ona:
W dysfunkcjach mięśni przepony miednicy sprawdza się fizjoterapia uroginekologiczna. W jej ramach, aby zapobiec bólowi miednicy w ciąży stosuje się najczęściej ćwiczenia terapeutyczne mięśni dna miednicy, elektrostymulację i biofeedback.
Fizjoterapia w ciąży wpływa nie tylko na poprawę jakości życia kobiety ciężarnej, ale również uelastycznia mięśnie, zmniejsza obrzęki, łagodzi dolegliwości bólowe, przyczynia się do prawidłowej postawy i masy ciała i do poprawy samopoczucia.
Ponadto, kobiety ciężarne mogą korzystać z masażu leczniczego. Jak się okazuje, u kobiet w ciąży, doskonale sprawdzają się techniki manualne. Ich celem jest m.in. poprawa ruchomości stawów, rozluźnienie więzadeł, poprawa stabilizacji ciała, redukowanie zbyt dużego przodopochylenia miednicy, a także rozluźnienie mięśni.
Warto jednak pamiętać o tym, że okolica brzucha nie może być poddawana intensywnym zabiegom.
Rodzaje bezpiecznych zabiegów wykorzystywanych w czasie ciąży to m.in.
Nie wszystkie zabiegi można jednak realizować w czasie ciąży. Do niewskazanych, należą rozgrzewające okłady, elektroterapia, laseroterapia, ultradźwięki i działanie polem magnetycznym. Należy powstrzymać się także od ekspozycji na działanie zabiegów ogólnoustrojowych, jak np. sauna fińska. Uważać należy również z masażem kręgosłupa, pleców i brzucha, zwłaszcza w I trymestrze. Inne zabiegi fizjoterapeutyczne są przeciwwskazane tylko w przypadku ciąży zagrożonej.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl