Według badań 15-30 procent kobiet na świecie ma problemy z nietrzymaniem moczu po porodzie. Przypadłość może wynikać z wrażliwości kobiecych narządów intymnych na zmiany hormonalne, oraz fizyczne, zachodzące w czasie ciąży i porodu. W tym szczególnym okresie mięśnie dna miednicy są silnie rozciągane, co bardzo często powoduje ich późniejsze osłabienie i rozluźnienie. Niewłaściwe napięcie zwieraczy i mięśni Kegla zwiększa ryzyko nietrzymania moczu po ciąży, zwłaszcza po porodzie siłami natury. Jakie są objawy przypadłości? Czy nietrzymanie moczu po porodzie samo mija i kiedy warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Poporodowe nietrzymanie moczu to problem dotykający wielu kobiet. Objawia się niekontrolowanym wyciekiem moczu, który najczęściej ma charakter wysiłkowy i dotyczy takich sytuacji, jak dźwiganie, aktywność fizyczna, śmiech czy kaszel. Główną przyczyną dolegliwości jest osłabienie mięśni dna miednicy, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu kontroli nad opróżnianiem pęcherza.
W trakcie ciąży i porodu mięśnie dna miednicy, w tym mięśnie Kegla, poddawane są oddziaływaniu znacznych sił i naciskowi, co może prowadzić do ich osłabienia.
Zmiany w jamie brzusznej, które zachodzą podczas ciąży, również przyczyniają się do zwiększonego nacisku na pęcherz i dno miednicy, co może nasilać problem nietrzymania moczu po porodzie. Przypadłość nie jest jedynie kwestią fizyczną, ale może mieć również wpływ na jakość życia, zdrowie psychiczne i samopoczucie kobiet.
Nietrzymanie moczu po ciąży to niekontrolowane wyciekanie niewielkich ilości moczu. Tzw. popuszczanie występuje najczęściej w czasie wysiłku fizycznego i czynności takich jak kaszel, śmiech, kichanie, czy nawet w czasie zmiany pozycji ciała.
Problemy nietrzymania moczu mogą pojawiać się również w ciąży, szczególnie w 3 trymestrze. Kobiety doświadczają wtedy najczęściej nagłej, nieodpartej potrzeby oddania moczu, co jest wynikiem zmniejszonej pojemności pęcherza, nacisku macicy i rozluźnionych, w wyniku oddziaływania hormonów, więzadeł i mięśni.
Ponieważ noszenie mokrej bielizny jest nie tylko niekomfortowe, ale również niezdrowe, a dodatkowo może towarzyszyć mu nieprzyjemny zapach moczu, kobietom z nietrzymaniem moczu zaleca się specjalne wkładki urologiczne.
W większości przypadków do niekontrolowanego oddawania niewielkich ilości moczu po ciąży i porodzie dochodzi najczęściej pod wpływem wysiłku. Ma to związek z wytworzeniem się podwyższonego ciśnienia w jamie brzusznej (w wyniku aktywności fizycznej, kichania, kasłania albo śmiechu) przy jednoczesnym osłabieniu mięśni dna miednicy i cewki moczowej.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie i cc najczęściej spowodowane jest przez:
Problemy z mimowolnym oddawaniem moczu po ciąży pojawiają się bardzo często. W okresie połogu uznawane są za naturalne zjawisko związane z fizjologicznym obniżeniem dna miednicy i osłabieniem mięśni. W większości przypadków przypadłość ustępuje w ciągu 6 tygodni po porodzie. Zdarza się, że trwa kilkanaście tygodni lub przechodzi w stan przewlekły.
Zazwyczaj nietrzymanie moczu po porodzie ustępuje samoistnie w trakcie połogu lub tuż po jego zakończeniu. Jednak w niektórych przypadkach tak się nie dzieje i konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Wybór metody zależy przede wszystkim od nasilenia dolegliwości oraz bezpośrednich przyczyn występowania problemu. W niektórych przypadkach już sama redukcja masy ciała może przyczynić się do poprawy. U wielu pacjentek zadowalające efekty zapewniają proste ćwiczenia mięśni dna miednicy, wykonywane samodzielnie lub z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Jeśli terapia i trening pęcherza nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zalecane jest zwykle leczenie farmakologiczne lub leczenie operacyjne (np. plastyka przedniej ściany pochwy, zabiegi z użyciem taśm i siatek pozwalające wzmocnić dno miednicy i podtrzymać cewkę moczową). W niektórych sytuacjach można uniknąć poważnej ingerencji chirurgicznej dzięki zastosowaniu nieinwazyjnego zabiegu laserowego. Polega na fototermicznym, nieablacyjnym obkurczeniu i wzmocnieniu ścianek pochwy, powięzi wewnątrzmacicznej oraz obszaru ujścia cewki moczowej.
Cena zależy od kilku czynników, przede wszystkim wielkości zabiegu oraz konkretnej kliniki. Laserowe leczenie nietrzymania moczu kosztuje od 800 do 3500 zł.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nietrzymania moczu po porodzie.
Zazwyczaj nietrzymanie moczu po porodzie ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni po porodzie, ale w niektórych przypadkach może trwać dłużej lub przejść w stan przewlekły.
Tak, uznaje się, że mimowolne popuszczanie moczu w ciągu 6 tygodni po po porodzie, lub cc, jest zjawiskiem naturalnym, związanym z opuszczeniem dna miednicy i osłabienia mięśni.
Zwykle dolegliwość ustępuje samoistnie w ciągu 6 tygodni, jeśli nie mija w kolejnych tygodniach należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym. Leczenie nietrzymania moczu po porodzie zależy od przyczyn i nasilenia dolegliwości. Może obejmować odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, leczenie farmakologiczne, zabieg laserowy lub operację.
Nietrzymanie moczu po cesarskim cięciu (cc) może wynikać z różnych przyczyn, podobnie jak po porodzie naturalnym. Najczęściej wiąże się z fizjologicznym opuszczeniem dna miednicy i osłabieniem mięśni.
Ból cewki moczowej po porodzie naturalnym może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak urazy podczas porodu, infekcje, czy stan zapalny. Dlatego w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.
Szybkość leczenia nietrzymania moczu zależy od przyczyny i nasilenia problemu. Najczęściej przypadłość mija w ciągu 6 tygodni po porodzie. Pacjentka może w tym czasie stosować proste ćwiczenia mięśni Kegla, aby przyspieszyć powrót do formy.
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu po porodzie zazwyczaj obejmują ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Najlepiej wykonywać je po konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym.
Data aktualizacji tekstu: 21.02.2024 r.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl