Przebarwienia to obszar skóry wyróżniający się ciemniejszym odcieniem niż pozostała powierzchnia skóry. Ich pojawienie się jest ściśle związane z typem skóry, a predyspozycja do powstawania plam na skórze ma podłoże genetyczne. Ciemniejsze, lokalne zabarwienie skóry związane jest z nierównomierną syntezą barwnika, melaniny, wytwarzanego przez komórki znajdujące się w najgłębszej warstwie naskórka zwane melanocytami. Melanina powstaje pod wpływem promieniowania UV, na jej syntezę mają również wpływ hormony.
Jest wiele typów przebarwień skóry, mogą mieć różne rozmiary, kształty oraz lokalizację na ciele. Plamy najczęściej pojawiają się na delikatnej skórze twarzy, szyi i dekoltu, dłoniach oraz w miejscach narażonych na częste działanie promieni słonecznych. Narażenie skóry na słońce to jednak nie jedyna przyczyna powstawania przebarwień, ich powstawanie może być uwarunkowane różnorakimi uszkodzeniami skóry. Powstawaniu plam na skórze może sprzyjać narażenie na szkodliwe czynniki środowiska takie jak środki chemiczne a w szczególności związki fotouczulające.
Plamy przypominające kształtem ziarna soczewicy, które nie ciemnieją pod wpływem promieni słonecznych to kolejny rodzaj zmian skórnych związanych z procesami starzenia. Przebarwienia takie zwane są plamami starczymi i mogą pojawić się już po 30 roku życia.
Przebarwień skóry nie należy bagatelizować, gdyż mogą być oznaką chorób metabolicznych, problemów z wątrobą czy zaburzeń hormonalnych. To właśnie zmiany hormonalne są przyczyną powstawania przebarwień u kobiet ciężarnych, przyjmujących antykoncepcję, stosujących zastępczą terapię hormonalną lub w czasie menopauzy. Czasami przebarwienia są pozostałością po przebytych stanach zapalnych lub chorobach skóry – po przebytym trądziku lub na skutek uczuleń.
Bez względu na genezę, przebarwienia skóry to niechciana przypadłość. Pomimo, iż nie wymagają leczenia , z uwagi na estetykę często są poddawane terapii odbarwiającej przy zastosowaniu różnych metod. Ciemnych plam na skórze trudno jest się pozbyć domowymi sposobami. Na delikatne przebarwienia można zastosować preparaty wybielające dostępne w aptekach, te jednak nie są precyzyjne i mogą wybielać skórę nierównomiernie. Medycyna estetyczna oferuje dużo skuteczniejsze i szybsze metody usuwania przebarwień skóry, wśród najpopularniejszych możemy wymienić peelingi oraz laseroterapię. Jeśli zależy Ci na szczegółowym przebadaniu Twojej skóry i przebrawień a finalnie dobraniu właściwej terapii zabiegowej – umów się na konsultację z Lekarzem w Zięba Clinic.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl