Andrologia jest nauką o męskim układzie rozrodczym zajmującą się płodnością mężczyzn. Jest to młoda dziedzina medycyny, andrologia bowiem wyodrębniła się dopiero w latach 50. XX wieku. Wcześniej, zanim zyskała rangę oddzielnej specjalizacji, określenie „andrologia” wyodrębniało wszelkie problemy z płodnością dotykające mężczyzn, różnicując je od ginekologii – dziedziny dedykowanej przecież jedynie kobietom.
Andrologia jest obecnie odrębną dziedziną medycyny, która jednak integruje w sobie wiedzę z zakresu urologii, endokrynologii, embriologii, genetyki, immunologii, onkologii i innych nauk medycznych.
Andrologia i urologia to dziedziny medycyny, które mają ze sobą wiele wspólnego. Urologia to nauka zajmująca się układem moczowym kobiet i mężczyzn oraz układem rozrodczym mężczyzn. Andrologia z kolei wyodrębniła się z urologii i zajmuje się specyficznie męskim układem rozrodczym, jego anatomią i fizjologią. Jej obszarem jest diagnozowanie i leczenie wad patologicznych i schorzeń męskiego układu płciowego w aspekcie endokrynologicznym, naczyniowym, operacyjnym, a także psychologicznym.
Coraz więcej mężczyzn jest świadomych zagrożeń wynikających z chorób męskiego układu rozrodczego. Coraz większa jest również świadomość wagi profilaktyki. Dlatego andrologia jest ważnym uzupełnieniem ochrony zdrowia mężczyzn wychodzącym na przeciw męskim potrzebom.
Należy podkreślić, że w celu dokładnej diagnostyki i skutecznego leczenia pomocna, a czasem niezbędna, jest współpraca lekarzy różnych specjalizacji. Tak jest również w przypadku leczenia zaburzeń układu płciowego mężczyzn, kiedy wizyta u specjalisty androloga jest nieraz uzupełnieniem konsultacji u urologa (lub odwrotnie).
Andrologia skupia się na układzie rozrodczym męskim i męskiej seksualności. Wizytę u androloga powinni rozważyć panowie leczący się z powodów niepłodności lub z problemami z potencją. Wskazaniami do wizyty andrologicznej są:
Głównym elementem pierwszej wizyty jest przeprowadzenie przez lekarza szczegółowego wywiadu andrologicznego. Wywiad taki może wydać się bardzo szczegółowy i naruszać intymne dla pacjenta kwestie. Jednak zebranie wszelkich danych mogących mieć wpływ na postawienie diagnozy, jest kluczowe do ustalenia skutecznej terapii. Lekarz początkowo dopyta się o dolegliwości, które sprowadzają pacjenta do androloga, a następnie może poszerzyć wywiad o szczegóły dotyczące:
Istotne informacje na temat zdrowia pacjenta lekarz androlog uzyskuje również dzięki badaniu przedmiotowemu, do którego zalicza się pomiar masy ciała i wzrostu, pomiar ciśnienia krwi czy ocena budowy ciała i wygląd sylwetki.
Na pierwszej wizycie androlog ustala jaki zakres badań należy wykonać oraz objaśnia, jak należy się do nich przygotować. Każdy pacjent otrzymuje plan postępowania diagnostycznego, który zawiera wszystkie niezbędne informacje. Aby jak najbardziej ułatwić diagnostykę i przebieg leczenia, zapewniamy możliwość wykonania wszystkich niezbędnych badań w ZiębaClinic.
Po otrzymaniu wyników należy umówić się na konsultację. Na wizycie nasi specjaliści androlodzy dokładnie omówią wyniki badań i zaproponują indywidualny plan leczenia.
dr n. med.
Małgorzata Zięba
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl