Stany zapalne

andrologia katowice

Do lat 50. najczęstszą przyczyną stanów zapalnych układu rozrodczego mężczyzn były choroby weneryczne, głównie rzeżączka. Obecnie dominują zakażenia nieswoiste bakteryjne (głównie gram ujemne pałeczki jelitowe, Chlamydia, Ureaplasma, Mycoplasma) i wirusowe (cytomegalia, opryszczka).
Ostre stany zapalne zaczynają się zwykle w najądrzu i dalej mogą objąć całe jądro. Stany zapalne jądra objawiają się bólem w mosznie, podwyższoną temperaturą, obrzękiem i zaczerwienieniem. Zwykle po leczeniu stan jądra wraca do normy. Kiedy proces gojenia przebiega z włóknieniem, mogą zdarzyć się powikłania prowadzące do niedrożności najądrzy lub nasieniowodów. Niedrożność taka wiąże się z obniżoną ilością plemników w nasieniu lub całkowitym ich brakiem.

Ostre stany zapalne mogą dotyczyć całego układu rozrodczego mężczyzn. Stany zapalne gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych charakteryzują się silnymi dolegliwościami bólowymi.

Czy stan zapalny zawsze wiąże się z dolegliwościami bólowymi?

Ostry stan zapalny może przejść w stan przewlekły, który pomimo minimalnych objawów klinicznych, wiąże się zwykle ze zmianami w składzie chemicznym nasienia. Zmiany składu plazmy nasiennej mają negatywny wpływ na metabolizm plemników tym samym obniżając płodność.

Jakie parametry nasienia świadczą o stanie zapalnym?

W przypadku stanu zapalnego w obrębie dróg rodnych obserwuje się zwykle podwyższoną ilość leukocytów w nasieniu i nieprawidłowe parametry nasienia takie jak wygląd, upłynnienie, zapach, lepkość i pH. Obniżenie ruchliwości i nekrospermia również mogą być wynikiem toczącego się stanu zapalnego. Ważnym badaniem potwierdzającym zakażenie układu rozrodczego jest posiew nasienia umożliwiający wyizolowanie bakterii chorobotwórczych i sporządzenie antybiogramu.

Czy leukocytospermia zawsze oznacza stan zapalny w obrębie układu rozrodczego?

Nie zawsze podwyższona ilość leukocytów w nasieniu oznacza przewlekły stan zapalny w obrębie układu rozrodczego. Zwiększona liczba leukocytów w nasieniu może być wynikiem nieprawidłowej spermatogenezy, działania szkodliwych czynników środowiskowych, długą abstynencją seksualną i innymi.

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl