Hormonalna terapia uzupełniająca

andrologia katowice

W walce z dolegliwościami wynikającymi ze zmian w gospodarce hormonalnej dojrzałych mężczyzn pomocna jest hormonalna terapia uzupełniająca (hormonalna terapia zastępcza). Opiera się ona głownie na podaniu testosteronu. Terapie hormonalną androgenami stosowało się kiedyś głównie w leczeniu hipogonadyzmu pierwotnego i wtórnego, a także przy leczeniu opóźnionego dojrzewania płciowego. Obecnie hormonalna terapia uzupełniająca znalazła zastosowanie w w sytuacjach zmniejszenia płodności, dla poprawy jakości nasienia oraz w leczeniu objawów męskiego klimakterium.
Podstawowym hormonem stosowanym w hormonalnej terapii uzupełniającej jest testosteron.

Wyrównanie jego poziomu pozwala na przywrócenie libido i poprawę sprawności seksualnej. Kuracja testosteronem korzystnie wpływa na nastrój, reguluje poziom cholesterolu, poprawia przyrost masy mięśniowej.

W czasie andropauzy spada nie tylko poziom testosteronu lecz zmniejsza się wydzielanie także innych hormonów. Pozytywny efekt na objawy andropauzy ma zastosowanie melatoniny, która ułatwia zasypianie i poprawia odporność organizmu.

Wskazana może być też terapia hormonem wzrostu (somatotropiną), która przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu, sprzyja redukcji masy ciała, korzystnie wpływa na układ krwionośny i poprawa gęstości kości.

Działanie przeciwdepresyjne i poprawiające nastrój ma uzupełnienie niedoboru DHEA (dehydroepiandrosteronu) czyli hormonu produkowanego przez korę nadnerczy. Ma on za zadanie stymulować produkcję testosteronu i estrogenów.

Zastosowanie DHEA poprawia samopoczucie i dobrze wpływa na popęd płciowy oraz zdolność uzyskania i utrzymania wzwodu, korzystnie wpływa też na kondycję fizyczną i intelektualną. Hormon ten, zwany czasem hormonem młodości, poprawia nawodnienie skóry, wzmacnia włosy  korzystnie wpływa na gęstość kości i ułatwia walkę z nadwagą.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania uzupełniającej terapii hormonalnej?

O zastosowaniu terapii hormonalnej zawsze decyduje endokrynolog lub androlog. Wprowadzenie hormonów poprzedzone jest zawsze szczegółowym wywiadem i diagnostyką. Przeciwwskazaniem jest między innymi nowotwór prostaty i sutka. W czasie trwania terapii konieczne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia. Lekarz może zlecić kontrolne badania krwi, moczu, badanie gruczołu krokowego z analizą PSA oraz kontrolne USG.

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl