Gdy pomimo regularnego współżycia bez zabezpieczeń, przez około rok kobieta nie zachodzi w ciążę, jest to sygnał, aby rozpocząć diagnostykę w kierunku wykluczenia niepłodności. Przyczyn problemów z poczęciem dziecka może być mnóstwo. Poza chorobami i zaburzeniami funkcji układu rozrodczego, szeregiem chorób metabolicznych, zaburzeń hormonalnych bądź wad genetycznych, na płodność niebagatelny wpływ ma styl życia i ogólny stan naszego organizmu w tym również nadwaga, wiek oraz stres.
Niepłodność w równym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn, i tak jak u pań, u panów również płodność maleje z wiekiem.
U mężczyzn rozpoznanie przyczyn niepłodności jest o wiele prostsze niż u kobiet, w większości przypadków diagnoza może zostać postawiona na podstawie badania nasienia.
Przy badaniu nasienia ocenia się parametry takie jak koncentrację (ilość) plemników w mililitrze nasienia, ruchliwość plemników i ich żywotność, morfologię (budowę) plemników. Ocenie podlegają również komórki okrągłe i nabłonki występujące obok plemników w plazmie nasiennej. Ważne informacje niesie ze sobą ocena parametrów fizyko-chemicznych nasienia, czyli objętość, kolor, pH, zapach, i czas upłynnienia
Bardzo częstą nieprawidłowością jest obniżona ruchliwość plemników (astenozoospermia). Jej przyczyną jest często nieprawidłowy styl życia, ciasna bielizna, przegrzewanie jąder, ciepłe kąpiele, korzystanie z laptopa na kolanach czy brak ruchu. Te bagatelnie brzmiące powody mogą jednak mieć niebagatelny wpływ na jakość nasienia – ruchliwość i żywotność plemników (nekrospermia). Jednym z równie częstych zaburzeń jest nieprawidłowa, zbyt niska liczba plemników określana terminem oligozoospermia. Może się zdarzyć, że w nasieniu w ogóle nie ma plemników (azoospermia) lub są obecne pojedyncze plemniki widoczne jedynie w osadzie po odwirowaniu nasienia (kryptozoospermia). Standardowej ocenie nasienia podlega budowa plemników. Według norm WHO 2010, w nasieniu zdrowego mężczyzny powinno znajdować się przynajmniej 4% prawidłowych form komórek rozrodczych męskich, jeżeli jest ich mniej mówimy wtedy o teratozoospermii. Standardowe badanie nasienia może dać lekarzowi informację o toczącym się stanie zapalnym w obrębie narządów rodnych, oznaką takiego stanu może być podwyższona ilość leukocytów w nasieniu określana terminem leukocytospermia.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl