Biopsja endometrium

planowanie ciąży

Błona śluzowa macicy, zwana inaczej endometrium, podlega licznym schorzeniom. Należą do nich: rak endometrium, endometrioza, a także polipy, przerost i zakażenie endometrium. W celu zdiagnozowania tych niebezpiecznych chorób można wykonać małoinwazyjne i bezbolesne badanie zwane biopsją endometrium. Jest ono metodą, dzięki której dwukrotnie wzrasta możliwość wszczepienia zarodka u par z nawracającymi niepowodzeniami implantacji.

Wykonaj biopsję aspiracyjną endometrium, aby zbadać stan błony śluzowej macicy!

Biopsja endometrium umożliwia diagnozę chorób błony śluzowej macicy poprzez pobranie wycinka z szyjki macicy i wysłanie jej do badania histopatologicznego. Endometrium, czyli błona śluzowa macicy, jest tkanką podlegającą regularnym zmianom w trakcie cyklu menstruacyjnego. Dlatego też narażona na jest na szereg uciążliwych kobiecych dolegliwości oraz zwiększone ryzyko niepłodności i rozwoju raka. Przerośnięte endometrium regularnie złuszcza się, wywołując krwawienie, a to prowadzi do stanów zapalnych i zrostów. Chociaż przerost błony śluzowej macicy nie oznacza zmian rakowych, kobiety chorujące na endometriozę znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju raka macicy i jajnika.

Dlaczego warto wykonać biopsję endometrium w Zięba Clinic?

Katowicka klinika Zięba Clinic od wielu lat zajmuje się skutecznym leczeniem schorzeń ginekologicznych i oferuje możliwość szczegółowej diagnostyki w tym zakresie. Pracują u nas wybitni specjaliści ginekolodzy. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w zapobieganiu i leczeniu chorób narządów rodnych, w tym endometrium. Jeśli pojawiły się u Ciebie takie problemy, skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na wizytę ginekologiczną.

Czym jest endometrium?

Endometrium to inaczej błona śluzowa macicy. Jej aktywność uzależniona jest od cyklu miesięcznego, a więc od wpływu hormonów – przede wszystkim estrogenów progesteronu, i gestagenów. Zbudowana jest  z dwóch warstw: czynnościowej, która złuszcza się podczas cyklu miesięcznego oraz podstawnej, której zadaniem jest odżywianie.

Podczas miesiączki warstwa czynnościowa złuszcza się, a po krwawieniu odbudowuje. Proces ten kończy się w owulacji, gdy endometrium jest na tyle grube, by mogło służyć potencjalnemu zarodkowi. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, warstwa czynnościowa endometrium ponownie się złuszcza. Prawie każda kobieta taki cykl przechodzi 300-400 razy w życiu.

Grubość endometrium jest zróżnicowana:

  • u dziewcząt przed okresem dojrzewania, – wynosi 0,3-0,5 mm,
  • u kobiet w wieku rozrodczym – w pierwszej fazie cyklu to 7-9 mm, a w drugiej – do 15 mm,
  • u kobiet stosujących terapię hormonalną – 8 mm,
  • u kobiet po menopauzie – do 5 mm.

biopsja endometrium katowice

Czym jest biopsja endometrium?

Biopsja aspiracyjna endometrium jest mało inwazyjnym badaniem diagnostycznym dróg rodnych kobiety, umożliwiającym diagnozę chorób błony śluzowej macicy poprzez pobranie wycinka z szyjki i jej histopatologicznej oceny.

Ze względu na obszar, jaki ulega badaniu biopsja endometrium ma swoje inne nazwy takie jak:

  • wyłyżeczkowanie diagnostyczne jamy macicy, które obejmuje całą jamę macicy,
  • frakcjonowane łyżeczkowanie jamy macicy, 
  • biopsja rysowa błony śluzowej macicy, podczas której pobrany zostaje dowolny fragment endometrium.

Biopsja endometrium macicy jest bardzo ważnym badaniem, ponieważ pozwala ocenić zmiany chorobowe występujące w drogach rodnych kobiety. Pozwala znaleźć przyczynę pojawiających się objawów związanych z układem rozrodczym. Znajduje zastosowanie w leczeniu niepłodności, pozwala też wykluczyć ciążę pozamaciczną.

Ponadto jest badaniem o wysokim wskaźniku trafności diagnostycznej oraz małej inwazyjności. Stanowi też alternatywę dla wykonywanego w szpitalu inwazyjnego łyżeczkowania jamy macicy, które wymaga znieczulenia ogólnego.

Wskazania do biopsji endometrium

Do wskazań do wykonania biopsji macicy należą:

  • nieprawidłowe krwawienia –  u pacjentek obciążonych czynnikami ryzyka rozwoju raka endometrium, a także u kobiet, u których krwawienia z dróg rodnych nie ustępują pomimo leczenia oraz po 40. roku życia,
  • rzadkie występowanie miesiączek, które sugeruje, że cykle są bezowulacyjne,
  • problemy z zajściem w ciążę –  biopsja endometrium pozwala sprawdzić, czy za tego typu problemy mogą odpowiadać zmiany w obrębie jamy macicy,
  • podejrzenie ciąży pozamacicznej,
  • rozrost błony śluzowej macicy widoczny w badaniu USG,
  • inne zmiany uwidocznione w badaniu USG, które wymagają dalszego postępowania diagnostycznego.

Biopsja endometrium a miesiączka

W celu zminimalizowanie ryzyka ciąży w chwili zabiegu u miesiączkujących kobiet biopsja macicy wykonywana jest między 7 a 10 dniem cyklu. Możliwe jest przeprowadzenie badania w innej fazie cyklu, ale dopiero po wykluczeniu ciąży. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie ginekologicznego badania USG sondą dopochwową.

Przeciwwskazania do biopsji endometrium

Przeciwwskazaniami do wykonania biopsji endometrium są:

  • polipy endometrialne,
  • mięśniaki podśluzówkowe macicy,
  • zdiagnozowana aktywna infekcji w pochwie.

Co wykrywa biopsja endometrium?

Biopsja aspiracyjna endometrium umożliwia wykrycie zmian w endometrium, występujących na większej powierzchni (w tym rozrostów i raka endometrium). Badanie stosowane jest zarówno w diagnostyce nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych, jak i weryfikacji obrazu USG. Dodatkowo badanie to znajduje zastosowanie w diagnostyce zaburzeń cyklu miesiączkowego, niepłodności, wahań hormonalnych czy też podejrzenia ciąży pozamacicznej. Stosuje się je również w leczeniu bezpłodności.

Biopsja endometrium a niepłodność

Na podstawie aktualnej wiedzy uważa się, że wykonanie zabiegu jest wskazane u par z nawracającymi niepowodzeniami implantacji zarodka. Wykazano bowiem, że wykonanie biopsji endometrium w fazie lutealnej cyklu poprzedzającego embriotransfer dwukrotnie zwiększa odsetek implantacji, ciąż i żywych urodzeń w grupie pacjentek z nawracającymi niepowodzeniami implantacji.

Badanie biopsji endometrium, zwane inaczej scratching endometrium, polega na uszkodzeniu błony śluzowej macicy w efekcie czego dochodzi do reakcji zapalnej w jej obrębie. W taki sposób zainicjowany zostaje proces naprawy, który poprawia receptywność endometrium, a więc zwiększa jego zdolność na przyjęcie zarodka. Do tej pory nie udało się do końca ustalić, dlaczego niewielkie uszkodzenie błony śluzowej macicy zwiększa odsetek zagnieżdżonych zarodków.

Jak przebiega biopsja endometrium?

Biopsja endometrium wykonywana jest w gabinecie ginekologicznym.

Samo badanie jest bardzo proste i polega na wprowadzeniu specjalnej plastikowej rurki –  cienkiej, giętkiej kaniuli, wykonanej z polipropylenu o długości około 23 cm i średnicy wewnętrznej 2,6 mm. Zakończona jest ona zaokrąglonym brzegiem, natomiast w jej wnętrzu znajduje się tłoczek. Przy zastosowaniu tej metody pobranie próbki endometrium do badania histopatologicznego nie wymaga mechanicznego rozszerzenia kanału szyjki macicy.

aspiracyjna biopsja endometrium katowice

Przygotowanie do zabiegu

  • Na dobę przed zabiegiem biopsji, pacjentka nie powinna używać żadnych środków dopochwowych ani tamponów.
  • Badanie biopsji endometrium jest wykonywane w trybie ambulatoryjnym w gabinecie lekarskim lub gabinecie zabiegowym wg wskazań lekarza ginekologa.
  • Do zabiegu pacjentka powinna podejść bez stresu i napięcia, ponieważ spięte mięśnie utrudniają zabieg, natomiast gdy będą rozluźnione pomogą przeprowadzić go sprawniej i szybciej.

Możliwe powikłania po biopsji endometrium

Do możliwych powikłań po biopsji należą:

  • plamienia,
  • osłabienie,
  • mdłości,
  • delikatny ból brzucha,
  • skurcze macicy,
  • przebicie ściany macicy,
  • w przypadku ciąży, która nie została wykryta, ingerencja może doprowadzić do poronienia.

Czy biopsja endometrium jest bolesna?

Cała procedura biopsji endometrium trwa zazwyczaj około kilkudziesięciu sekund i wykonuje się ją na ogół bez znieczulenia. Jednakże część pacjentek, szczególnie osoby które nie rodziły i kobiety po menopauzie, może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości i w związku z tym, w razie konieczności wykonania powtórnego badania, zaleca się zastosowanie znieczulenia. 

Ile czasu czeka się na wyniki biopsji endometrium i jak je odczytywać?

Na wyniki czeka się zazwyczaj około dwóch tygodni. Wyłącznie lekarz powinien odczytać i przedstawić pacjentce wyniki jej badań. Nie powinna ona robić tego na własną rękę.

Choroby endometrium

Endometrium dość często podlega różnym schorzeniom. Do najczęstszych z nich należą:

Endometrioza –  zwana gruczolistością macicy albo wędrująca śluzówka macicy. U kobiet chorych komórki endometrium przenoszą się w głąb organizmu i tworzą tam zgrubienia, guzki, a także często krwawią. Najczęściej umiejscawiają się one w jajnikach, jajowodach, otrzewnej, niekiedy nawet w płucach i innych odległych miejscach. Objawami endometriozy są:

  • obfite miesiączki,
  • bóle brzucha i krzyża,
  • plamienia międzymiesiączkowe.

Warto wiedzieć, że endometrioza bywa przyczyną niepłodności.

Rak endometrium –  najczęściej występuje u kobiet po menopauzie, a czynnikami ryzyka bywają otyłość i cukrzyca. Jego najczęstszymi objawami są krwawienia i plamienia z dróg rodnych. Dlatego też osoby po menopauzie takie objawy powinny zgłaszać lekarzowi ginekologowi.

Zapalenie endometrium –  pojawia się najczęściej po źle wykonanym zabiegu łyżeczkowania lub po porodzie i wywołane jest przez bakterie przedostające się z pochwy do macicy. Objawami bywają krwawienia, gorączka i bóle w podbrzuszu.

Przerost endometrium – jest to pogrubienie warstwy błony śluzowej, które najczęściej powodują zaburzenia hormonalne. W przypadku kobiet po menopauzie może wpłynąć na pojawienie się zmian nowotworowych. Do objawów należą: bóle brzucha, krwawienia międzymiesiączkowe lub pomenopauzalne.

Jaka jest cena biopsji endometrium?

Zabieg wykonany w prywatnym gabinecie nie wymaga żadnego znieczulenia. Jego koszt oscyluje w granicach 300-500 złotych.

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl