Cytologia

cytologia katowice

To nieskomplikowane badanie zajmuje tylko chwilę. Warto wygospodarować ten jeden dzień w roku, aby umówić się na wizytę. Należy pamiętać, że choroba nowotworowa wykryta we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalna, a regularnie wykonywana cytologia ratuje życie. 

Bo profilaktyka to najskuteczniejsza metoda leczenia! 

Zdaniem wielu ekspertów najważniejszą rolę w zapobieganiu nowotworom odgrywa szeroko pojęta prewencja. Rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów, który da się całkowicie wyeliminować dzięki profilaktyce. Naszym pacjentkom oferujemy zarówno szeroką gamę badań diagnostycznych, w tym badań prenatalnych, jak i nowoczesne metody leczenia ginekologicznego.

Dlaczego powinnaś wybrać Zięba Clinic?

W Zięba Clinic w Katowicach oferujemy badania cytologiczne, na które zapraszamy wszystkie kobiety! Nasza klinika to miejsce, w którym z troską podchodzimy do problemów każdej pacjentki. Lekarze wiedząc, z jak wrażliwą sferą mają do czynienia, wykazują się ogromną empatią i zrozumieniem. Z nami przekonasz się, że wizyta u ginekologa nie musi być krępująca.

Czym jest cytologia?

Cytologia to obok USG piersi jedno z ważniejszych badań w diagnostyce ginekologicznej, pozwalające na zdiagnozowanie raka szyjki macicy. Polega na ocenie rozmazu pobranego specjalną szczoteczką z tarczy oraz kanału szyjki macicy. Samo badanie jest niemal bezbolesne (kobieta może jedynie odczuwać delikatny dyskomfort spowodowany umiejscowieniem wziernika w pochwie). Materiał może być pobrany zarówno przez położną, jak i ginekologa podczas rutynowej wizyty kontrolnej. Metoda ta znajduje zastosowanie przy wykrywaniu stanów przednowotworowych i nowotworowych we wczesnym stadium choroby. Badanie cytologiczne pomaga także w wykrywaniu obecności brodawczaka ludzkiego (HPV), którego łączy się z rozwojem nowotworów. 

Kiedy wykonać badanie cytologiczne?

Cytologię obowiązkowo powinny wykonać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym oraz nastolatki, które rozpoczęły współżycie seksualne. Za pomocą specjalnych narzędzi próbkę można pobrać również u dziewicy. Badanie to jest jednym z obligatoryjnych u ciężarnych. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do pobrania wymazu – od jego wyniku zależy przecież zdrowie przyszłej mamy. 

gdzie w katowicach wykonać cytologię

Jak często wykonywać cytologię?

Według zaleceń badanie cytologiczne powinno być wykonane nie rzadziej niż raz na trzy lata. Dotyczy to kobiet, które w wywiadzie lekarskim nie mają genetycznego obciążenia rakiem szyjki macicy, a wynik ich ostatniego badania nie budził zastrzeżeń. W sytuacji jakichkolwiek nieprawidłowości badanie powinno być wykonywane częściej. Nosicielki onkogennych typów HPV oraz HIV, a także osoby o obniżonej odporności, muszą poddawać się cytologii raz w roku.

Czynniki zwiększające ryzyko raka szyjki macicy

Nasz styl życia ma zasadniczy wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Do najważniejszych czynników należą:

  • dojrzały wiek,
  • palenie papierosów,
  • duża liczba partnerów seksualnych,
  • ryzykowne zachowania seksualne,
  • obecność brodawczaka ludzkiego (HPV),
  • duża liczba porodów,
  • zaniedbanie regularnych wizyt u ginekologa.

W jaki sposób przygotować się do cytologii?

Najlepszym momentem do pobrania wymazu jest środek cyklu miesiączkowego, dlatego dobrze jest umówić się w tym terminie na wizytę. Aby wynik badania był wiarygodny, należy zastosować się do kilku zasad:

  • 24 godziny przed planowaną wizytą powinno się powstrzymać się od współżycia,
  • pacjentka nie może być w trakcie trwania miesiączki,
  • 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych oraz irygacji,
  • wszelkie badania ginekologiczne, USG przezpochwowe oraz wymazy powinny być wykonane minimum 24 godziny przed cytologią,
  • ewentualnie występujący stan zapalny trzeba najpierw wyleczyć.

Niezastosowanie się do powyższych reguł skutkować może zaburzonym lub nieprawidłowym wynikiem cytologii, a samo badanie trzeba będzie powtórzyć. 

badanie cytologiczne katowice

Wyniki badania cytologicznego

Wiele pacjentek zastanawia się, w jaki sposób interpretować wyniki badania cytologicznego. Wyróżniamy grupy cytologiczne, których stopień określa poziom zagrożenia rozwojem nowotworu w szyjce macicy. W większości przeprowadzanych badań ginekologicznych stosuje się skalę Papanicolaou, dzielącą wyniki rozmazu na pięć grup:

  • Grupa 1 – nie ujawnia niepokojących objawów. Charakteryzuje się prawidłowymi komórkami nabłonka wielowarstwowego szyjki macicy. W rozmazie można zaobserwować pojedyncze komórki zapalne.
  • Grupa 2 – to najczęściej spotykany wynik u współżyjących kobiet. Oznacza on, że poza komórkami nabłonka występują także komórki zapalne. Zastosowanie leczenia przeciwzapalnego powinno rozwiązać problem. Jest to również wynik prawidłowy.
  • Grupa 3 – tutaj w rozmazie stwierdzono nieprawidłowe komórki, tzw. dysplastyczne. Nie mają one wprawdzie jeszcze cech złośliwości, ale mogą poprzedzać wystąpienie nowotworu. Świadczyć mogą także o toczącym się silnym stanie zapalnym lub zakażeniu wirusowym. Jest to zatem wynik nieprawidłowy i wymaga dokładniejszej diagnostyki.
  • Grupa 4 – taki wynik potwierdza obecność komórek atypowych. Może to świadczyć o stadium przedrakowym lub o występowaniu nowotworu w nabłonku. W tym przypadku konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego w celu poszerzenia diagnozy.
  • Grupa 5 – wynik ten świadczy o poważnych zmianach nowotworowych i bardzo często traktowany jest jak wyrok. Należy jednak pamiętać, że jeżeli cytologia została przeprowadzona w porę, a namnażanie komórek atypowych nie jest intensywne, istnieje realna szansa na uratowanie życia i zdrowia.

Bardzo ważne jest to, aby niezależnie od otrzymanego wyniku badania cytologicznego jego rezultat zawsze skonsultować z ginekologiem. Zapraszamy  na konsultację do Zięba Clinic!

Lekarz opiekuńczy

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl