Badanie cytologiczne
Na czym polega badanie cytologiczne?
Cytologia to nieinwazyjne badanie szyjki macicy. Ginekolog specjalną szczoteczką pobiera wymaz z szyjki macicy, a następnie umieszcza go na szkiełku mikroskopowym. Preparat trafia do laboratorium, gdzie zostaje poddany analizie. Badanie nie jest bolesne. Umożliwia ono wykrycie stanów przednowotworowych i nowotworowych. Umożliwia usunięcie zmian gdy są one jeszcze minimalne, w sposób mniej inwazyjny, co nie pozostaje bez znaczenia dla młodych kobiet, które planują w przyszłości zajść w ciążę.
Jak interpretować wynik badania cytologicznego?
INTERPRETACJA WYNIKU CYTOLOGII WEDŁUG PAPANICOLAU
Podział zaproponowany w 1943 r. przez Papanicolaou jest powszechnie znaną i stosowaną klasyfikacją wyników cytologii. Zawiera ona 5 grup określanych potocznie jako stopnie lub klasy:
Grupa I – w rozmazie są prawidłowe komórki warstw powierzchownych nabłonka pokrywającego szyjkę macicy.
Grupa II – oprócz komórek stwierdzanych w grupie I, pojawiają się komórki warstw głębszych z cechami zwyrodnienia i pobudzenia oraz komórek odczynu zapalnego.
Grupa III – oprócz komórek występujących w grupie II, stwierdza się komórki „podejrzane”, niemające jednoznacznych cech złośliwości.
Grupa IV – w rozmazie są komórki występujące w grupie II oraz pojedyncze komórki spełniające kryteria diagnostyczne dla komórek nowotworowych.
Grupa V – w rozmazie są liczne komórki z cechami złośliwości.
Klasyfikacja Papanicolau mimo licznych modyfikacji nie spełnia wymogów współczesnej cytodiagnostyki klinicznej.
W 1988 roku Narodowy Instytut Onkologiczny USA w Bethesda zaproponował klasyfikację, która określana jest jako system Bethesda. System ten wymaga od cytologa podawania rozpoznania w formie opisowej i właściwego klasyfikowania stwierdzanych nieprawidłowości.
INTERPRETACJA WYNIKU CYTOLOGII WEDŁUG SYSTEMU BETHESDA
I. Ocena jakości rozmazu
II. Podstawowa ocena rozmazu
A. Rozmaz prawidłowy – koniec oceny
B. Rozmaz zawiera zmiany patologiczne o charakterze łagodnym lub złośliwym i wymaga dalszej oceny według kryteriów poniżej:
- Zakażenia (zakażenia HPV zostały zakwalifikowane do grupy związanej z występowaniem nieprawidłowych komórek nabłonkowych)
- Zmiany regeneracyjne i reparacyjne
- Nieprawidłowe komórki nabłonka płaskiego
- Komórki gruczołowe
C. Inne nowotwory złośliwe
D. Ocena cytohormonalna rozmazu
System Bethesda podnosi rangę badania cytologicznego. Rozwiązuje problem III grupy w klasyfikacji wg Papanicolau dzieląc jednoznaczne zmiany komórkowe w nabłonku płaskim na potencjalnie odwracalne LSIL i na nieodwracalne czyli HSIL, wymagające dalszej diagnostyki (histopatologicznej).
Jak przygotować się do badania cytologicznego?
- Cytologię wykonujemy po miesiączce (nie w trakcie).
- Badanie wykonujemy 2 dni po skończonym leczeniu dopochwowym.
- Nie należy współżyć 2 dni przed badaniem.
Jaki jest czas oczekiwania na wynik cytologii?
- Czas oczekiwania na wynik cytologii wynosi do 14 dni roboczych.
- Wymaz kontrolny po ewentualnym leczeniu może pobrać położna (nie ma konieczności umawiania się na wizytę lekarska w celu ponownego pobrania cytologii).
- Po wyrażeniu zgody wyniki przesyłane są na podany przez pacjenta adres e-mailowy.