Suchość pochwy

planowanie ciąży

Suchość pochwy to również Twój problem? Jak się okazuje, zdarza się ona nie tylko w ciąży czy po menopauzie i nie jest jedynie utrudnieniem w życiu seksualnym. Wiąże się także z zanikiem nabłonka pochwy, który staje się cienki i kruchy, przez co pojawiają się krwawiące mikroranki i pęknięcia, które mogą ułatwiać wnikanie drobnoustrojów zapalnych, a co za tym idzie, prowadzić do nawracających infekcji miejsc intymnych. 

Według Instytutu GfK Polonia suchość pochwy może dotyczyć nawet 25 proc. kobiet w wieku od 30 do 60 lat. Jak widać, nie jest więc ona jedynie problemem pań, które przeszły już menopauzę, ale dotyczy kobiet w każdym wieku. Z badania tego wynika także, że niewiele kobiet wspomina o tym problemie, uważając go za wstydliwy. 

Najczęstszym powodem suchości w pochwie okazują się zmiany hormonalne w organizmie, które mogą mieć różne podłoże. Należy pamiętać, że jeżeli schorzenie to jest wynikiem nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, to wszelkie stosowane na własną rękę lubrykanty nie usuwają źródła problemu, a jedynym rozwiązaniem jest kontakt z ginekologiem. 

Poznaj sposoby nawilżenia pochwy i ciesz się udanym życiem seksualnym! 

W Zięba Clinic diagnozujemy i skutecznie leczymy suchość pochwy przy pomocy środków hormonalnych dostępnych na receptę oraz nowoczesnych zabiegów rewitalizujących. Wykonujemy rewitalizację pochwy za pomocą lasera MonaLisa Touch, kwasu hialuronowego i osocza bogatopłytkowego. Postaw na doświadczenie specjalistów z Zięba Clinic. Nie wahaj się umówić na konsultację, jeśli zauważasz u siebie objawy suchości pochwy!

Dlaczego warto leczyć suchość pochwy w Zięba Clinic?

Katowicka Zięba Clinic od wielu lat zajmuje się wszelkimi schorzeniami narządów rodnych. Pracują u nas doświadczeni ginekolodzy i inni współpracujący z nimi specjaliści. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w leczeniu wielu chorób narządów płciowych, więc jeśli na nie cierpisz, skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy. 

Zadzwoń do nas+48 32 202 36 35

Czym jest suchość pochwy?

Z suchością pochwy mamy do czynienia wówczas, gdy jej ścianki nie są odpowiednio nawilżone przez śluz, który oprócz ochrony przed patogenami, umożliwia współżycie seksualne. U zdrowej kobiety jest on produkowany w pochwie i nawilża jej ścianki oraz zapobiega suchości. Oprócz umożliwiania stosunków płciowych, pełni on również rolę ochronną, powstrzymując wnikanie i mnożenie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Śluz zapewnia utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej środowiska pochwy i stanowi barierę przeciwko patogenom, a tym samym zapobiega różnorodnym infekcjom zarówno bakteryjnym, jak i grzybiczym. 

Niekiedy zdarza się, że tego śluzu pojawia się zbyt mało i wówczas kobieta może odczuwać pieczenie lub swędzenie, zwiększa się u niej podatność na wszelkie zakażenia, a stosunek płciowy może doprowadzać do bólu. Nic więc dziwnego, że wobec suchości pochwy podczas stosunku i dodatkowych dolegliwości, znika u kobiety ochota na seks, zaś dolegliwość przyczynia się do zaburzeń emocjonalnych i ma negatywny wpływ na jej psychikę.

Zaburzenia w produkcji śluzu nawilżającego pochwę przyczyniają się również do chorób narządów rodnych. 

Z czym wiąże się suchość pochwy?

Suchość pochwy może być objawem różnych schorzeń, dlatego też dopiero po wykluczeniu procesów chorobowych można sięgnąć po preparaty, które pomagają rozwiązać problem lub przystąpić do właściwych zabiegów.

Najczęściej suchość pochwy wiąże się z wahaniami poziomu estrogenów. Są one bowiem odpowiedzialne między innymi właśnie za produkcję śluzu pochwowego i nadają pochwie elastyczność i rozciągliwość. Kiedy w znaczący sposób spada ich stężenie, może pojawić się suchość. 

U pewnej grupy kobiet problem ten występuje przed okresem, kiedy naturalnie spada liczba hormonów. Jednakże równie dobrze może być on spowodowany różnymi schorzeniami endokrynologicznymi, wiążącymi się z zaburzeniami czynności wydzielniczej jajników bądź też przysadki mózgowej.

Innymi przyczynami suchości pochwy mogą być: ciąża, poród, połóg oraz karmienie piersią, a także przyjmowanie leków, zwłaszcza leków hormonalnych, przeciwdepresyjnych i antybiotyków. Związek nawilżenia pochwy z poziomem estrogenów najwyraźniej widać w okresie menopauzy. Wówczas dochodzi do wyraźnego spadku poziomu estrogenów. Ścianki pochwy stają się cieńsze, mniej elastyczne i znacznie mniej nawilżone.

Do suchości pochwy przyczyniają się również inwazyjne kuracje, takie jak radioterapia i chemioterapia, stosowane głównie w leczeniu chorób nowotworowych oraz niektóre schorzenia przemiany materii, takie jak cukrzyca.

Ponadto na suchość pochwy duży wpływ może mieć również nadmierny stres, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów, a także liczne infekcje intymne wynikające z zakażenia.

Suchość pochwy może być też jednym z objawów infekcji: bakteryjnej lub grzybiczej. Te choroby pochwy z jednej strony są często skutkiem suchości, z drugiej – pogłębiają ją. W niektórych przypadkach suchość pochwy może jednak wynikać z jeszcze innych czynników. Zdarza się, że ma ona związek z nieodpowiednio zbilansowaną dietą. Niewłaściwe odżywianie się może doprowadzić do niedostatecznego wydzielania estrogenów. Powodem suchości pochwy mogą też być alergie, w tym reakcje alergiczne na prezerwatywy, podpaski lub wkładki, albowiem nawet nadmiernie perfumowane środki higieniczne, podpaski czy płyny do prania mogą mieć negatywny wpływ na wydzielanie śluzu. Równie istotne mogą okazać się znaczne zmiany sytuacji życiowej: przeprowadzka, rozwód, choroba bliskiej osoby itp., a także przyjmowane leki, suplementy diety oraz przyzwyczajenia życiowe i ogólny styl życia, czyli częstotliwość ruchu czy ilość snu.

Tak więc jak widać na suchość pochwy może wpływać bardzo wiele czynników. Najczęstszymi jej przyczynami są jednak:

  • menopauza i związanymi z nią zmiany hormonalne, 
  • ciąża i karmienie piersią,
  • stany po zabiegach chirurgicznych w obrębie miednicy,
  • stany po chemioterapii i radioterapii,
  • infekcja intymna, np. bakteryjna lub grzybicza,
  • stres,
  • faza cyklu,
  • niektóre leki i środki antykoncepcyjne.

Objawy suchości pochwy 

Najbardziej charakterystycznym objawem suchości pochwy jest przede wszystkim uczucie niedostatku wilgotności w strefie intymnej. Wśród innych typowych dolegliwości, które mogą wskazywać na suchość pochwy wymienić można przede wszystkim:

  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • ból podczas stosunku,
  • ból podczas chodzenia,
  • infekcje i upławy.

Czasami może dochodzić też do krwawień, bo ścianki pochwy są tak cienkie i suche, że stają się wyjątkowo wrażliwe i podatne na zranienia.

Suchość pochwy w ciąży

Suchość pochwy pojawia się zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży, a więc może być jej pierwszym objawem. Początkowym odczuciem bywa kłucie w pochwie. Dolegliwość ta może wystąpić również po porodzie, ze względu na duże obciążenie organizmu i rany powstałe podczas porodu. 

Suchość pochwy po menopauzie

Z suchością pochwy najczęściej zmagają się kobiety po 45. roku życia. W okresie okołomenopauzalnym spada znacząco poziom estrogenów, w czego efekcie ścianki pochwy stają się cieńsze, mniej elastyczne i nawilżone.

Problemy z występowaniem suchości pochwy po menopauzie mają zdecydowanie podłoże hormonalne i są powszechnie u kobiet w wieku przekwitania. W tym czasie często pojawia się też zanikowe zapalenie pochwy, a jednym z jego objawów jest niedostateczne jej nawilżenie. Jeśli do suchości pochwy doszło w przebiegu menopauzy, czasami pomimo stosowania właściwego leczenia nie da się do końca wyeliminować przykrych dolegliwośc,i ale na pewno można je w znaczący sposób złagodzić.

Konsekwencje suchości pochwy 

Suchość pochwy objawia się grupą dolegliwości, które znacznie obniżają jakość i komfort życia, a należą do nich:

  • podrażnienie i uczucie pieczenia w pochwie,
  • spadek libido, spowodowany brakiem przyjemności podczas odbywania stosunku seksualnego,
  • plamienie, wynikające z pękania naczyń krwionośnych znajdujących się w pochwie,
  • dyskomfort bólowy podczas chodzenia,
  • zanikowe zapalenie pochwy,
  • nawracające infekcje dróg intymnych,
  • naglące parcie na mocz,
  • uczucie pulsowania w pochwie.

Co może pomóc na suchość pochwy?

W leczeniu suchości pochwy kluczowe jest ustalenie jej przyczyn. Kurację powinno się rozpocząć od ich wyeliminowania, niezależnie od tego czy są to zmiany hormonalne czy infekcja. Gdy powodem są choroby pochwy – infekcja grzybicza lub bakteryjna, trzeba je wyleczyć i przywrócić naturalną florę bakteryjną. Zwykle po wyleczeniu zakażenia, za pomocą środków przeciwgrzybiczych lub właściwie dobranych antybiotyków, ustępują również problemy związane z suchością pochwy.

W przypadku rozpoznania przyczyny w postaci antykoncepcji hormonalnej, trzeba zmienić preparat na lepiej tolerowany przez organizm kobiety. Jeśli suchość pochwy jest spowodowana menopauzą, niekiedy skutkuje podawanie hormonalnej terapii zastępczej.

W każdej innej sytuacji lekarz ginekolog dopasowuje odpowiednią terapię i przepisuje leki na suchość pochwy podawane doustnie lub dopochwowo. Zwykle ulgę przynosi nawilżanie pochwy dzięki stosowaniu właściwych lubrykantów: globulek na suchość pochwy, a także kremów zawierających kwas hialuronowy.

W aptekach można także znaleźć wiele środków, które pomagają rozwiązać problem. Należą do nich:

  • preparaty z działającymi miejscowo estrogenami,
  • preparaty, które nie zawierają hormonów, np. globulki z kwasem mlekowym i kwasem hialuronowym.

Ważne jest również nawilżanie suchej pochwy poprzez stosowanie żeli. Żele na suchość pochwy powinny być wyprodukowane na bazie wody, ponieważ będzie to odpowiadać składowi śluzu wydzielanego przez pochwę i powinny zawierać najmniej substancji zapachowych, żeby nie wystąpiło ryzyko dodatkowego podrażnienia. Mają one w składzie zwykle następujące substancje:

  • kwas mlekowy, 
  • kwas hialuronowy, 
  • bakterie kwasu mlekowego, 
  • glikogen, 
  • lipidy. 

Sprzedawane są w różnych  odmianach. Pierwsza z nich są żele, które nawilżają pochwę i przywracają jej naturalne pH a drugą nawilżające żele intymne, które można stosować przed stosunkiem. 

Z kolei do domowych sposobów leczenia suchości pochwy należą: 

  • nawadnianie organizmu – minimum dwoma litrami płynów dziennie, 
  • noszenie przewiewnej bawełnianej bielizny i 
  • stosowanie odpowiedniej diety bogatej w warzywa, owoce oraz fitoestrogeny. 

Skuteczne zabiegi na suchość pochwy

Coraz bardziej popularne stają się także różne zabiegi medycyny estetycznej, polegające na pobudzaniu produkcji śluzu przez same komórki pochwy. Osiąga się to bardzo różnymi sposobami poprzez stymulowanie ich za pomocą lasera, ostrzykiwania kwasem hialuronowym czy osoczem. Tego typu terapie wpływają również na 

  • lepsze ukrwienie błony, 
  • wzrost syntezy kolagenu, 
  • poprawę elastyczności ścianek pochwy.

Należą do nich:

  • Obkurczanie pochwy – laserowy zabieg, zalecany najczęściej paniom w okresie przekwitania. Wspomaga obkurczenie i odświeżenie pochwy, dzięki czemu śluzówka ma szansę na regenerację.
  •  Zabieg laserowy powodujący rewitalizację stref intymnych. Promień lasera oddziałuje bezpośrednio na błonę śluzową, stymulując komórki do biosyntezy kolagenu oraz gromadzenia wody w przestrzeniach międzykomórkowych. 
  • Terapia osoczem bogatopłytkowym polegająca na pobraniu krwi pacjentki, a następnie stworzeniu z niej bogatopłytkowego koncentratu przeznaczonego do ostrzykiwania pochwy, aby poprawić jej ukrwienie i doprowadzić do nawilżenia.
  • Rewitalizacja pochwy przy pomocy kwasu hialuronowego, który pobudza tkanki pochwy, przywracając prawidłowe nawilżenie. 

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl