Świadome Macierzyństwo

planowanie ciąży

Kiedy przygotowujesz się do świadomego macierzyństwa, szczególnie przy kłopotach z zapłodnieniem, powinnaś zgłosić się do lekarza, który powie Ci, jak zaplanować zajście w ciążę. Omówi on historię Twoich przebytych chorób i wyjaśni, jakie dolegliwości mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży i porodu.

Warto też abyś wiedziała, kiedy masz owulację. Dobry specjalista w wywiadzie zapyta o czynniki mogące mieć wpływ na Twoją płodność, a także stosowaną antykoncepcję i zleci Ci podstawowe badania. Świadome zajście w ciążę wiąże się bowiem z właściwym przygotowaniem swojego ciała do nowego zadania. Podczas konsultacji dowiesz się, jakie leki możesz przyjmować, które szczepienia powinnaś wykonać oraz o wszystkim co pomoże Ci zadbać o prawidłowy przebieg ciąży i rozwój maluszka.

planowanie ciąży katowice

Skontaktuj się z lekarzem i daj sobie szansę na świadome rodzicielstwo!

Rodzice starający się o dziecko swoje pierwsze kroki powinni skierować do gabinetu ginekologa położnika, który będzie mógł zaopiekować się przyszłą mamą zarówno przed ciążą, w jej trakcie i podczas porodu. Lekarz rozwieje szereg dręczących młodych rodziców wątpliwości, przez co pomoże zlikwidować stres, który może zarówno utrudnić zajście w ciążę, jak i skomplikować jej przebieg. Powie, jak zadbać o siebie przed zapłodnieniem i podczas późniejszych 9 miesięcy oczekiwania na upragnionego potomka.

Dlaczego warto przyjść na konsultację w kwestii planowania ciąży do Zięba Clinic?

Klinika Zięba Clinic od wielu lat zajmuje się leczeniem niepłodności i oferuje możliwość konsultacji i edukacji w zakresie planowania ciąży. Pracują u nas wybitni specjaliści z zakresu ginekologii zajmujący się zagadnieniem planowania ciąży. W Katowicach dysponujemy nowoczesna placówką i specjalistyczną kadrą. Nasz zespół regularnie uczestniczy w szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Mamy bardzo bogate doświadczenie w leczeniu niepłodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Jeśli pojawił się u Was ten problem, skontaktujcie się z nami jak najszybciej i zgłoście się na konsultacje do naszych lekarzy. Zapraszamy do odwiedzin naszej placówki, by skutecznie zaplanować przyszłą ciąże i cieszyć się macierzyństwem!

Zadzwoń do nas +48 32 202 36 35

O czym porozmawiać z lekarzem?

Przed zajściem w upragnioną ciąże dobrze jest dowiedzieć się, jakie choroby, mogą mieć negatywny wpływ na ciążę i starania o dziecko, aby skutecznie ich unikać albo w przypadku ich leczenia odłożyć na jakiś czas plany macierzyństwa. Choroby, które mogą zaszkodzić matce i maleństwu to m.in:

 • choroby przenoszone drogą płciową,
 • cukrzyca i inne choroby przewlekłe wymagające leczenia,
 • choroby tarczycy, niedoczynność tarczycy utrudnia planowanie ciąży,
 • fenyloketonuria,
 • padaczka,
 • wysokie, źle kontrolowane ciśnienie krwi,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • nadżerka, planowanie ciąży powinno wpłynąć na jej wyleczenie, utrudnia ona bowiem zapłodnienie,
 • zaburzenia odżywiania.

Jeśli planujesz ciążę , a chorujesz na chorobę przewlekłą i przyjmujesz leki, dowiedz się, jaki wpływ mogą mieć one na płód. Istnieje bowiem wiele medykamentów, których nie można przyjmować w czasie ciąży, bo mogą one spowodować wady rozwojowe u płodu. W takiej

kiedy iść do lekarza

Jakie badania zrobić przy planowaniu ciąży?

Aby mieć pewność, że organizm przyszłej mamy jest zdrowy, odporny i bez trudu poradzi sobie z ciążą i porodem, należy wykonać stosowne badania. Do tych najbardziej potrzebnych należą:

 • badania moczu,
 • cytologia,
 • morfologia, która pomoże określić prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu serologicznego z Twoim partnerem,
 • odczyn Wassermana,
 • badanie przeciwciał różyczki,
 • badanie przeciwciał żółtaczki zakaźnej typu B,
 • cytomegalia,
 • toksoplazmoza,
 • badanie w kierunku HIV.
 • badanie poziomu glukozy,
 • badanie poziomu żelaza we krwi,
 • ogólne badanie poziomu hormonów,
 • badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy,
 • USG piersi,
 • badania pochwy.

Warto też przed planowaną ciąża odwiedzić dentystę i wyleczyć wszystkie ubytki, bowiem problemy z uzębieniem niekiedy wpływają na pojawienie się innych komplikacji podczas ciąży.

Rtg a planowana ciąża nie powinny ze sobą kolidować, a zapłodnienie wkrótce po wykonanym badaniu radiologicznym nie jest groźne. Natomiast wykonywanie Rtg już w ciąży, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia jest ograniczone tylko do niezbędnych przypadków.

kiedy współżyć planując ciąże

Kiedy współżyć planując ciążę?

Chcąc zajść w ciążę powinnaś nauczyć się rozpoznawać, kiedy masz owulację, aby skutecznie zwiększyć szansę na zapłodnienie. Jajeczkowanie pojawia się około 14. dnia cyklu, jednak u każdej kobiety czas owulacji jest uwarunkowany indywidualnie. Jeśli w tym okresie komórka jajowa połączy się z plemnikiem dojdzie do zapłodnienia. Dlatego warto zapoznać się z naturalnymi metodami obserwacji płodności i potrafić ją rozpoznać.

Przy planowaniu ciąży kalkulator i kalendarz dni płodnych mogą okazać się niezwykle pomocnymi narzędziami, gdyż aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w nią powinnaś współżyć w dniach bezpośrednio poprzedzających owulację lub w dniu, w którym ją przewidujesz.

Planowanie ciąży, kiedy chłopiec a kiedy dziewczynka?

Jeśli chcemy doczekać się córki do zapłodnienia powinno dojść dzień lub dwa przed spodziewanym jajeczkowaniem, ponieważ żeńskie plemniki są wolniejsze, ale silniejsze. Plemniki męskie z kolei są szybsze od żeńskich, dlatego jeśli pragniemy syna zapłodnienie powinno nastąpić dokładnie w dzień owulacji.

Jak zadbać o zdrowy tryb życia?

Dla prawidłowego przebiegu ciąży ważne jest, aby przyszła mama utrzymywała odpowiednią masę ciała, wykonywała ćwiczenia oraz przestrzegała zdrowej diety. Warto też zadbać o relaks i unikać stresu. Dla zdrowia cieżarnej i dziecka niezbędne jest odstawienie podczas ciąży papierosów i alkoholu.

Trzeba również pamiętać o właściwej suplementacji organizmu. Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezwykle istotne jest przyjmowanie kwasu foliowego nawet na trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o nie. Ponadto, warto przyjmować witaminy A, D, E, K oraz PP i zadbać o to, by w organizmie znalazła się prawidłowa ilość cynku, wapnia i żelaza.

dieta przyszłej mamy

Jaka dieta jest właściwa dla przyszłej mamy?

Odpowiednie odżywianie zwiększa szansę na zajście w ciążę. Ważne jest też, aby zaprzestać wszelkich diet, szczególnie tych wykluczających konkretne makroskładniki i unikać zarówno niedowagi, jak i nadwagi. W czasie trwania ciąży oraz podczas jej planowania warto zrezygnować z picia kawy i mocnej herbaty. Dobrze jest jeść większą ilość świeżych owoców oraz warzyw, pić soki i zmniejszyć ilość słodyczy. W tym okresie posiłki należy spożywać mniejsze, ale znacznie częściej.

Ciąża a stres

Podczas ciąży należy przede wszystkim unikać stresu, który powoduje, że we krwi wydzielają się hormony z grupy kortykosteroidów oraz katecholamin – kortyzol i adrenalina, co ma znaczący wpływ na zdrowie dziecka. Napięcia nerwowe w pierwszym trymestrze ciąży może wpłynąć na obniżoną masą urodzeniową potomka oraz sprawić, ze łożysko nie będzie rozwinąć się prawidłowo. Konsekwencją stresu mogą być również upośledzenia układu motorycznego u noworodka.

Planowanie ciąży a koronawirus

Do dzisiaj nie odnotowano ewidentnych dowodów na negatywny wpływ infekcji koronawirusem na przebieg ciąży. Jednakże, konieczność zażywania leków mogących przenikać do płodu oraz wysoka temperatura mogą mieć negatywny wpływ na rozwijającego się malucha. Dlatego też kobiety w ciąży powinny wyjątkowo skrupulatnie przestrzegać zaleceń dotyczących ograniczenia kontaktów z innymi osobami.

Nie ma jeszcze obecnie wiarygodnych badań dotyczących wpływu COVID-19 na jakość nasienia. Prawdopodobnie jednak zakażenie może osłabić jego parametry.

cena planowania ciąży katowice

Cena konsultacji w kwestii planowania ciąży w Katowicach

Cena konsultacji ginekologicznej, w zależności od kliniki, może wynosić od 100 zł do 250 zł.

Skontaktuj się z naszą Kliniką już dzisiaj!

Umów się na wizytęREJESTRACJA

Lekarz opiekuńczy

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl