Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Objawia się mimowolnym, niekontrolowanym oddawaniem moczu, najczęściej w czasie dużego wysiłku fizycznego, kichnięcia, kaszlu czy śmiechu. Występuje również nietrzymanie moczu z nalegającym parciem, które nie wiąże się z wysiłkiem fizycznym lecz ze zbytnią aktywnością mięśnia pęcherza.
Nietrzymanie moczu powoli przestaje być tematem tabu, nikogo nie dziwią już reklamy wkładek higienicznych pomocnych przy tej dolegliwości. Więcej mówi się o samym problemie, a co za tym idzie o konieczności diagnostyki, sposobach profilaktyki i konieczności, i możliwości leczenia.
Pomimo, iż nietrzymanie moczu znacznie częściej dotyka kobiet, nie należy zapominać, że problem ten dotyczy także mężczyzn. Występuje u pacjentów w każdym wieku, lecz wraz z upływem lat wzrasta ryzyko wystąpienia tej dolegliwości . Ocenia się, że nawet co piąta kobieta po 40 roku życia może doświadczać nietrzymania moczu.
Istnieją różne przyczyny nietrzymania moczu. Dolegliwość ta może być związana z niedorozwojem cewki moczowej i zwieraczy, osłabieniem aparatu mięśniowego przepony miednicy lub niewydolnością mięśnia zwieracza cewki. Nietrzymanie moczu może być też wynikiem urazu. Z wywiadu i obserwacji możemy wyróżnić trzy klasy nietrzymania moczu:
Nietrzymaniu moczu u kobiet sprzyjają takie czynniki jak:
U mężczyzn nietrzymanie moczu może być powikłaniem po zabiegach na gruczole krokowym lub uszkodzeniu cewki tylnej przy złamaniach miednicy. Często związane jest z chorobami gruczołu krokowego (prostaty). Z tego też powodu tak ważne jest, aby mężczyźni regularnie badali się urologicznie. Wizyta u lekarza specjalisty z zakresu urologii umożliwia wczesną diagnostykę zaburzeń w układzie moczowo-płciowym.
W przypadku niezbyt nasilonego nietrzymania moczu, w pierwszej kolejności warto zastosować leczenie zachowawcze. Jego skuteczność w przypadku pierwotnego nietrzymania moczu sięga nawet 50 % wyleczeń. Leczenie zachowawcze opiera się przede wszystkim na zmianie trybu życia. Istotnym jego elementem jest utrzymanie prawidłowej masy ciała i unikanie ciężkiego wysiłku fizycznego. Zalecane jest zmniejszenie spożycia napojów zawierających kofeinę i ograniczenie palenia papierosów.
Nie do przecenienia jest wpływ ćwiczeń mięśni dna macicy – mięśni Kegla. Jest to również jeden z głównych elementów profilaktyki tego schorzenia oraz ważne zalecenie dla kobiet ciężarnych i po porodzie. Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na świadomym kurczeniu mięśni przepony moczowo-płciowej. Standardowo wykonuje się 5-20 skurczów kilka razy dziennie przez 2 do 6 miesięcy. Każda pacjentka może mieć jednak zalecony własny, indywidualny schemat ćwiczeń. Wzmacnianie mięśni Kegla może być również osiągnięte poprzez ćwiczenie polegające na utrzymywaniu w pochwie specjalnych stożków o różnym ciężarze.
W przypadku leczenia nietrzymania moczu z naglącym parciem zastosowanie znajduje farmakoterapia estrogenami, efedryną lub inhibitorami wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny. O zastosowaniu farmakoterapii każdorazowo decyduje lekarz na podstawie wywiadu i nasilenia dolegliwości.
Jedną z popularnych metod leczenia niepłodności jest zastosowanie lasera Monalisa Touch, którego działanie polega na fototermicznym, nieablacyjnym obkurczeniu pochwy, wzmocnieniu jej ścianek, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszaru ujścia cewki moczowej. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny.
Najskuteczniejszą metodą leczenia nietrzymania moczu jest leczenie operacyjne. Jest ono stosowane w przypadkach, gdy inne metody nie przynoszą poprawy lub w leczeniu nawrotowego i nasilonego nietrzymania moczu. Istnieją różne sposoby leczenia operacyjnego. Najbardziej popularną metodą jest zastosowanie specjalnych beznapięciowych taśm pod środkowy odcinek cewki moczowej. Taśma ta wprowadzona jest w taki sposób, aby otaczała cewkę. Zabieg jest mało inwazyjny i charakteryzuje się wysoką skutecznością.
W operacyjnym leczeniu nietrzymania moczu stosuje się również sztuczny zwieracz lub iniekcje okołocewkowe i implanty balonowe. Iniekcje okołocwekowe polegają na endoskopowym wstrzyknięciu substancji uszczelniającej okolicę szyi pęcherza moczowego. Najczęściej do iniekcji stosuje się kolagen lub zawiesinę mikroimplantów silikonowych lub kopolimer dekstronomeru i kwasu hialuronowego.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl