Co to jest wodniak jądra?
Wodniak jądra to choroba spowodowana nagromadzeniem płynu w osłonkach jądra. Przyczyną nadmiaru płynu jest zwiększone wydzielanie, bądź nieprawidłowe jego wchłanianie przez osłonki jądra. Nagromadzony płyn powoduje powiększenie worka mosznowego.
Rzadko (stwierdza się u około 6% noworodków) wodniak jądra może być wrodzony, znacznie częściej jest to zaburzenie nabyte będące następstwem urazu, stanu zapalnego lub nowotworu.
Jakie dolegliwości i objawy mogą wskazywać na wodniaka jądra?
Dolegliwości towarzyszące wodniakowi jądra zależą od ilości płynu nagromadzonego w osłonkach jądra. Najczęstszymi objawami są:
- powiększenia worka mosznowego i towarzyszące temu uczucie ciężaru w mosznie, utrudnienie chodzenia,
- dolegliwości bólowe.
Obecność wodniaka negatywnie wpływa na ukrwienia jądra i najądrza, co z kolei prowadzi do zaburzenia termoregulacji jąder. W wyniku tego wodniak jądra często związany jest ze spadkiem jakości nasienia, a w skrajnych przypadkach skutkuje zanikiem jądra.
Jak diagnozuje się wodniaka jądra?
Powiększenie moszny może stwierdzić lekarz urolog w czasie badania fizykalnego, lecz podstawowym badaniem w diagnostyce wodniaka jądra jest USG worka mosznowego i jąder.
Jak przebiega leczenie wodniaka jąder?
Obecnie jedynym uznanym sposobem leczenia wodniaków jadra jest leczenie operacyjne.
Zabieg, który trwa niecałą godzinę, polega na chirurgicznym nacięciu skóry moszny w celu opróżnienia wodniaka. Zdarza się, że pojawia się konieczność pozostawienia w ranie drena, który usuwany jest w pierwszej dobie po zabiegu.
Przeciwwskazania:
- zaburzenie krzepnięcia krwi,
- ropna choroba skóry moszny.
Powikłania:
- krwawienie z rany pooperacyjnej,
- zakażenie rany,
- krwiak moszny,
- rzadko nawrót wodniaka.