Usunięcie błony dziewiczej

u ginekologa-plastyka katowice

Co to jest błona dziewicza?

Błona dziewicza to elastyczny fałd skóry znajdujący się na początku wejścia do pochwy oddzielając przedsionek pochwy od jej wnętrza. Błona dziewicza, może mieć różny wygląd. Najczęściej występuje w postaci półksiężyca, ale może być również w formie brzeżnej, siatkowatej lub perforowanej. Zawsze jednak błona dziewicza nie jest szczelna lecz posiada otwory, którymi wydostaje się krew menstruacyjna. Grubość fałdu skórnego również może być zróżnicowana. Kształt i grubość błony dziewiczej mogą się zmienić na skutek przebytych zakażeń czy zmian w gospodarce hormonalnej.

Co zrobić, gdy błona dziewicza jest przeszkodą przy współżyciu?

Zbyt gruba lub zarośnięta błona dziewicza jest bolesna barierą współżycia. Chirurgiczne nacięcie szybko rozwiązuje ten problem.

Czy obecność błony dziewiczej zawsze świadczy o dziewictwie?

Błona dziewicza ma szczególne znaczenie w naszej kulturze. Jest atrybutem dziewicy i symbolem czystości. Nie zawsze jednak obecność błony dziewiczej świadczy o dziewictwie. Fałd skórny może być bowiem wyczuwalny nawet u kobiet, które współżyły wielokrotnie. Ponadto zdarzają się sytuacje odwrotne, gdy dziewica nie ma wyczuwalnej błony dziewiczej. Z tego też względu w roku 2017 norweskie ministerstwo zdrowia przyjęło jako oficjalny termin medyczny określenie „wieniec waginalny” lub „fałdka pochwowa” zamiast terminu „błona dziewicza”. Utrata dziewictwa i przerwanie błony dziewiczej często jest wielkim przeżyciem dla kobiety rozpoczynającej współżycie. Kiedyś dziewictwo było wymogiem stawianym niezamężnym kobietom. Współcześnie nie ma społecznego wymogu zachowania czystości przedmałżeńskiej. W niektórych kulturach jednak dalej posiadanie błony dziewiczej jako gwarancji czystości jest konieczne do zawarcia związku małżeńskiego. Ginekologia plastyczna daje możliwość odtworzenia błony dziewiczej z fragmentu śluzówki pochwy. Odtworzenie błony dziewiczej nie jest skomplikowanym zabiegiem, a odbudowana błona niczym nie różni się od naturalnej.

Lekarz opiekuńczy

Daria Dranka-Bojarowska

dr n. med.

Daria Dranka-Bojarowska


specjalista chirurg, specjalista medycyny estetycznej

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl