Korekta estetyczna okolic intymnych

u ginekologa-plastyka katowice

Jakie możemy wyróżnić zmiany skórne okolic intymnych?

Oprócz utraty elastyczności i napięcia skóry okolic intymnych problemem estetycznym mogą również być włókniaki lub brodawki pojawiające się na wargach sromowych, w okolic ujścia pochwy, cewki moczowej lub odbytu.
Włókniak miękki to zmiana,  która najczęściej pojawia się w okolicy głowy, szyi, pod pachami, w pachwinach, niekiedy na powiekach, ale również w okolicy narządów płciowych np. na wargach sromowych. Na pojawienie się włókniaków mają wpływ predyspozycje genetyczne lecz ich rozwojowi sprzyjają również otyłość, cukrzycę albo problemy hormonalne i ciąża. Włókniak miękki nie jest powodem do niepokoju ich usunięcie ma głównie charakter estetyczny. Należy jednak pamiętać, że każdą niepokojącą zmianę na skórze najlepiej pokazać lekarzowi w celu rozpoznania jej charakteru i wykluczenia zmiany nowotworowej złośliwej.
Zmiany w okolicy narządów rodnych i odbytu przybierające kształt kalafiorowatych brodawek to kłykciny kończyste. Są to zmiany wywołane infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Początkowo rozwijają się w formie niewielkiej czerwonej grudki, po krótkim czasie pojawiają się nowe wykwity, które łącząc się tworzą brodawkę przypominającą z wyglądu kwiat kalafiora. W wyniku ucisku wykwit może ulegać spłaszczeniu tworząc formę na kształt koguciego grzebienia.
Problemem estetycznym mogą być również przerosłe fałdy odbytu. Powodują one dyskomfort i utrudniają utrzymanie higieny miejsc intymnych.
Problem zmian skórnych w okolicach intymnych, bez względu na ich etiologię, jest wstydliwy dla wielu kobiet i stanowi dla nich duży problem natury estetycznej. Przywrócenie zdrowego wyglądu skóry można osiągnąć przez usunięcie zmian za pomocą technik ginekologii plastycznej.
W usuwaniu zmian skórnych największe zastosowanie ma laser CO2. Zabieg ich usunięcia laserem trwale i skutecznie rozwiązuje problem bez ryzyka powikłań i długiej rekonwalescencji.

Lekarz opiekuńczy

Daria Dranka-Bojarowska

dr n. med.

Daria Dranka-Bojarowska


specjalista chirurg, specjalista medycyny estetycznej

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl