Trądzik różowaty

konsultacja dermatologiczna katowice

Czym jest trądzik różowaty?

To przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy, czasem dotykająca także okolicy oczu. Dotyczy przede wszystkim środkowej części twarzy, na której widoczny jest rumień i teleangiektazje, czyli poszerzone naczynia krwionośne. U części pacjentów dochodzi do rozwoju grudek i krost, a czasem nawet przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych.

Kto choruje na trądzik różowaty?

Szacuje się, że ok. 10-15% dorosłych osób w naszym kraju. Choroba zwykle rozpoczyna się około 30. roku życia, nasilając się najbardziej w okresie pomiędzy 40. a 60. urodzinami. Zdecydowanie częściej chorują kobiety, jednak cięższe postacie trądziku różowatego (w tym „rhinophyma”) występują u mężczyzn.

Po czym poznać, że mam trądzik różowaty?

Jeśli obserwujesz u siebie na twarzy rumień, który pod wpływem niektórych czynników i sytuacji nasila się, powodując odczucie ciepła, pieczenia, palenia czy kłucia skóry, po czym do kilku minut mija; widzisz na swojej twarzy teleangiektazje, grudki i krostki lub powiększone, zwłókniałe gruczoły łojowe, to może być sygnał, że cierpisz na trądzik różowaty. Aby mieć pewność co do diagnozy, skonsultuj się z lekarzem – dermatologiem.

Moja diagnoza: trądzik różowaty. Co dalej?

Lekarz – dermatolog ustali z Tobą plan leczenia i pielęgnacji w zależności od stopnia nasilenia choroby. W leczeniu miejscowym najczęściej stosuje się preparaty zawierające antybiotyki, iwermektynę, kwas azelainowy, rzadziej retinoidy oraz leki modulujące układ immunologiczny. Ogólnie stosuje się niektóre antybiotyki, retinoidy. Dobry efekt uzyskuje się stosując w leczeniu lasery – w przypadku rumienia zamykamy nimi naczynia krwionośne, zaś w przypadku przerostu gruczołów łojowych działamy na nie, aby przywrócić prawidłowy wygląd skóry. Wspomagająco stosuje się także fototerapię LED. Nowe, obiecujące doniesienia dotyczą podawania toksyny botulinowej, jednak na oficjalne zalecenia w tym zakresie musimy jeszcze poczekać.

Ważne jest jednak, aby leczenie było prowadzone w sposób planowany i świadomy, a kolejność i  dobór zabiegów (np. rodzaj stosowanego lasera) były planowane przez lekarza dermatologa, gdyż skóra pacjentów z trądzikiem różowatym wymaga szczególnej uwagi i bardzo łatwo pogorszyć jej stan.

Kiedy mogę spodziewać się efektów leczenia?

W zależności od nasilenia choroby, efektów można spodziewać się zazwyczaj po 6-8 tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

Jak mam pielęgnować swoją skórę?

Myj skórę delikatnymi preparatami i letnią wodą rano i wieczorem. Nie pocieraj jej nadmiernie, nie stosuj mocnych peelingów. Wybieraj łagodne preparaty myjące, a nie mydła. Po umyciu pamiętaj o zastosowaniu toniku, by przywrócić skórze właściwe pH – wybieraj toniki łagodzące, unikaj tych na bazie alkoholu, ściągających i drażniących. Stosuj kremy przeznaczone co cery z trądzikiem różowatym, kojące i nawilżające, a nie tłuste i okluzyjne; pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem UV (najlepiej 50SPF przez cały rok) – dobrze sprawdzają się filtry fizyczne (szukaj w składzie związków cynku i tytanu). Jeśli chcesz zamaskować zaczerwienienia, wybieraj kosmetyki o zielonym odcieniu. Jeśli lekarz przepisał Ci leki, pamiętaj, aby regularnie je stosować – pielęgnacja ma podtrzymywać i uzupełniać efekt leczniczy, a nie go zastępować!

Czy czegoś jeszcze mam unikać?

Czynnikami, które mogą nasilać rumień, są ekspozycja na promieniowanie słoneczne, silne emocje, stres, bardzo ciepłe lub chłodne powietrze, wiatr, intensywny wysiłek, spożycie alkoholu,  pikantnych potraw lub pokarmów mlecznych, stosowanie komedogennych produktów do pielęgnacji skóry, a także niektórych leków jak miejscowe sterydy. Unikaj więc np. sauny czy ciężkostrawnych potraw. Jeśli chcesz stosować zabiegi w gabinecie kosmetologa, upewnij się najpierw, że nie kolidują ze stosowanym leczeniem.

Czy mam wykonać jakieś dodatkowe badania?

Lekarz ustali z Tobą zakres postępowania. W przypadku trądziku różowatego wiele kontrowersji dotyczyło m.in. wpływu zakażenia bakterią Helicobacter pylori (dotyczy przewodu pokarmowego) na przebieg choroby.

Co to znaczy, że mam zwiększoną ilość nużeńców na skórze?

Nużeniec ludzki (Demodex folliculorium) należy do gatunku roztoczy, które żyją na skórze; może występować także u zdrowych osób, jednak w przypadku trądziku różowatego ilość Demodex na skórze jest znacząco zwiększona.

Czy możliwe jest zarażenie się trądzikiem różowatym?

Nie, trądzik różowaty nie jest chorobą zakaźną.

Czy możliwe jest wyleczenie?

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, a jego leczenie stanowi dla dermatologów spore wyzwanie. Jak dotąd, wszystkie stosowane metody są objawowe, więc nawet po ustąpieniu zmian należy kontynuować leczenie podtrzymujące, by zapobiec nawrotom i zaostrzeniom.

Lekarz opiekuńczy

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl