Grzybice paznokci należą go grupy chorób zakaźnych, wywoływanych przez chorobotwórcze grzyby. Najczęściej są wywoływane przez dermatofity lub grzyby drożdżopodobne.
Na zakażenia szczególnie podatne są osoby z upośledzoną odpornością, na przykład z powodu cukrzycy. Do przeniesienia grzyba wystarczy kontakt z przedmiotami innej chorej osoby (obuwiem) lub środowiskiem, w którym obecny jest grzyb (chodzenie boso w szatni, na siłowni, basenie).
W przypadku grzybicy dermatofitowej najczęściej obserwowane zmiany dotyczą wolnego brzegu paznokcia. Zaobserwować można przebarwienie płytki, jej zgrubienie i nadmierną łamliwość. Zakażenie może objąć paznokcie zarówno rąk, jak i stóp. W przypadku grzybicy wywołanej grzybami drożdżopodobnymi, najczęściej z rodzaju Candida, zajęta może być zarówno płytka, jak i wał paznokcia. Staje się on wtedy obrzmiały, bolesny i zaczerwieniony; można zaobserwować także wydobywanie się z jego okolicy treści ropnej.
Jeśli zaobserwowaliśmy niepokojące zmiany dotyczące płytki paznokcia, należy zgłosić się do dermatologa. Na podstawie wywiadu, badania lekarskiego oraz, jeśli będzie to konieczne, dodatkowych badań (na przykład spiłowaniu fragmentu płytki paznokcia do badania mykologicznego) ustali on, czy mamy do czynienia z zakażeniem grzybiczym, ponieważ zmiany na płytkach paznokci zaobserwować można także w przebiegu innych chorób, np. zakażenia bakteryjnego Pseudomonas, łuszczycy czy liszaja płaskiego. W przypadku potwierdzenia grzybiczej etiologii zakażenia, lekarz zaproponuje odpowiednie leczenie miejscowe (kremy, maści lub lakiery) lub leczenie ogólne.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl