Kurzajki, brodawki

leczenie dermatologiczne katowice

Czym są kurzajki i jak się ich pozbyć?

Brodawki wirusowe, popularnie nazywane kurzajkami, to częsta przypadłość. Małe grudki występujące na rękach, stopach czy twarzy potrafią jednak spędzić sen z powiek, zwłaszcza, gdy z czasem ich rozmiar lub ilość zwiększają się niebezpiecznie… Skąd się biorą? Czy można raz na zawsze się ich pozbyć? Czy poza byciem defektem estetycznym są dla nas groźne? Na te i inne pytania odpowiada lek. Karina Polak.

Czym są kurzajki?

Kurzajki to popularna nazwa brodawek wirusowych, zmian wywoływanych przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Występują one na skórze w postaci brunatnych, gładkich lub chropowatych grudek.

Jak powstają kurzajki?

Brodawki wirusowe powstają na skutek zakażenia wirusem HPV. Wnika on do komórek naskórka, gdzie się namnaża, powodując powstanie zmiany na skórze. Wirus przenosi się drogą kontaktową, co oznacza, że aby się zarazić, musimy dotknąć kogoś, kto jest zarażony, lub przedmiotów, które miały z nim styczność. Dotyczy to także powierzchni np. podłogi na siłowni czy basenie. Co ważne, my sami także możemy przenosić wirusa z miejsca na miejsce na naszym ciele poprzez rozdrapywanie zmian, które już powstały. Na zakażenie wirusem szczególnie podatne są dzieci, osoby starsze lub z obniżoną odpornością.

Jak dzielimy brodawki?

Istnieje kilka typów brodawek. Możemy mieć do czynienia z brodawkami wirusowymi zwykłymi, zwykle przyjmującymi postać licznych, nierównych, chropowatych guzków, lokalizujących się w obrębie palców rąk i paznokci. Innym typem brodawek, wyglądających jak gładkie, lśniące, nałożone na skórę grudki są brodawki płaskie. Nazywane są one także brodawkami młodocianych. Mamy także brodawki wirusowe stóp, wśród których wyróżniamy rozsiane, głębokie i powierzchowne, zlewające się w tzw. mozaikowate. Brodawki przejściowe łączą w sobie cechy brodawek zwykłych i płaskich.

Gdzie mogą występować?

Wszędzie tam, gdzie dojdzie do wniknięcia wirusa w głąb skóry. Najczęściej widuje się brodawki na dłoniach i stopach, ale mogą też zajmować inne miejsca ciała. Na stopach często są mylone z odciskami. W przypadku zakażeń w obrębie okolic narządów płciowych i odbytu zmiany mają inną formę – wtedy mówimy o tzw. kłykcinach kończystych.

Czy bolą?

Zazwyczaj nie, jednak umiejscowienie zmiany na przykład na podeszwie stopy może powodować ból i dyskomfort w trakcie chodzenia.

Jak diagnozować kurzajki?

Kluczowa jest dobra diagnoza, po którą warto udać się do specjalisty po konsultację dermatologiczną – choćby po to, by mieć pewność, że nie leczymy np. odcisku na stopie, uważając, że mamy do czynienia z brodawką. Lekarz ogląda zmianę, często w dużym powiększeniu przy pomocy dermatoskopu – zwykle do rozpoznania wystarcza samo badanie kliniczne. W przypadkach wątpliwych, po usunięciu zmiany, można ją przekazać do zbadania pod mikroskopem w ramach badania histopatologicznego, jednak zazwyczaj diagnoza nie budzi wątpliwości i nie ma takiej potrzeby.

Czy mogę leczyć kurzajki w domu?

Domowe sposoby na kurzajki są znane od dawna i choć cechuje je duża doza skuteczność, należy odpowiednio przemyśleć ich stosowanie. W przypadku soku z jaskółczego ziela pamiętajmy, że ma on działanie alergizujące. Sposoby polegające na ścieraniu brodawki pumeksem nie sprawdzą się w przypadku zmian umiejscowionych na twarzy. Podobnie zabiegi z zastosowaniem żrących preparatów. W przypadku, kiedy brodawka jest duża, znajduje się w widocznym miejscu lub mamy do czynienia z mnogimi zmianami warto udać się po pomoc do lekarza.

Jakie metody leczenia może wdrożyć lekarz?

Do dyspozycji mamy zarówno metody zachowawcze, jak i inwazyjne. W przypadku tych pierwszych lekarz może zalecić stosowanie miejscowo specjalnych płynów lub preparatów – po ich naniesieniu w obrębie brodawki zaobserwujemy przejściowy stan zapalny, a sama zmiana ustąpi. Wadą tego rozwiązania jest jednak konieczność stosowania przez odpowiedni czas (zwykle minimum 6 tygodni) oraz konieczność sumiennego przestrzegania zaleceń związanych z codziennym stosowaniem leku. W przypadku metod inwazyjnych wymienić można krioterapię, polegającą na mrożeniu brodawki ciekłym azotem. W zależności od wielkości zmiany, do jej usunięcia potrzeba jednego lub kilku zabiegów. Sam zabieg jest stosunkowo niebolesny, na miejscu brodawki pojawia się niewielki bąbel, który na przestrzeni kolejnych dni zasycha, pokrywając się  strupem, a ten samoczynnie odpada. Wadą krioterapii jest konieczność zastosowania serii zabiegów w przypadku większych zmian, co znacząco wydłuża proces do uzyskania zdrowej skóry. Dodatkowo, w okresie gojenia miejsce może być bolesne, a rana musi być odpowiednio pielęgnowana. Do bardziej radykalnych metod pozbycia się brodawek należy laseroterapia – w ciągu jednego zabiegu brodawka jest niszczona za pomocą lasera CO2. Procedura jest szybka, praktycznie bezbolesna i dobrze nadaje się do likwidacji brodawek zlokalizowanych na przykład w obrębie twarzy. Dodatkowo możemy jeszcze zastosować chirurgiczne usunięcie brodawki poprzez tzw. łyżeczkowanie – metoda ta wymaga jednak znieczulenia miejscowego oraz wiąże się z powstaniem rany, która wymaga później odpowiedniej pielęgnacji.

Czy można leczyć kurzajki u dzieci?

Tak, należy jednak pamiętać, że dzieci to wyjątkowa grupa pacjentów, a odpowiedni dobór metody leczenia zależy od ich wieku oraz współpracy lekarza z rodzicem, np. niektóre preparaty są dopuszczone dopiero powyżej określonej granicy wiekowej. Warto więc, aby przedyskutować oczekiwania i wspólnie dobrać odpowiednie metody leczenia.

Czy mogą zmienić się w raka?

Pomimo, że wiele słyszy się o zwiększonym ryzyku raka w przypadku zakażenia wirusem HPV, należy pamiętać, że myślimy tu o innych typach wirusa. Brodawki wirusowe nie złośliwieją, więc nie zmienią się w nowotwór – co nie znaczy, że nie należy z nimi walczyć.

Lekarz opiekuńczy

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl