Do chorób będących następstwem zaburzenia wydzielania mineralokortykosteroidów zaliczamy:
Hiperaldosteronizm jest wynikiem nadmiernego wydzielania aldosteronu przez korę nadnerczy. Aldesteron zmniejsza wydalenie wody i sodu w nerkach, a zwiększa wydalanie potasu. Hiperaldosteronizm pierwotny związany z zaburzeniami funkcji nadnerczy nazywany jest zespołem Conna. Pierwotna postać hiperaldosteronizmu uważana jest za częstą przyczynę nadciśnienia tętniczego. Przyczyną zwiększonego wydzielania aldosteronu może być nowotwór kory nadnerczy, gruczolak kory nadnerczy, choroba dziedziczna, przerost kory nadnerczy, ektopowe wytwarzanie aldosteronu
Hiperaldosteronizm wtórny charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem aldosteronu w wyniku nie związanym z zaburzeniem funkcjonowania nadnerczy lecz w wyniku występowania innych dolegliwości. Związany może być z obniżeniem objętości krwi, utratą sodu oraz zwiększeniem stężenia potasu, nieleczonym nadciśnieniem tętniczym, schorzeniem nerek.
Wybór właściwego leczenia zależy od przyczyny hiperaldosteronizmu. Leczenie opiera się na farmakoterapii . W przypadku gdy zdiagnozowano guz nadnerczy, wdraża się leczenie chirurgiczne.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl