Nietrzymanie moczu to częsta przypadłość kobiet w okresie menopauzy. Wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w tym okresie i występuje u ponad połowy pań między 45. a 60. rokiem życia.
Według badań nawet co trzecia kobieta przechodząca menopauzę ma problemy z pęcherzem. Menopauzą nazywamy ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, natomiast kilka lat przed i po niej trwa okres przekwitania. Podstawowymi objawami menopauzy są: zanik menstruacji kołatanie serca, uderzenia gorąca i suchość pochwy. Następuje wtedy zmniejszenie produkcji estrogenów, a także zmniejsza się też zawartość kolagenu w obrębie aparatu mięśniowo-więzadłowego, który podtrzymuje narządy miednicy stąd mięśnie dna miednicy i cewka moczowa tracą swoją elastyczność. Zubożeniu ulega także tkanka łączna otaczająca cewkę oraz pęcherz moczowy i w ten sposób dochodzi do niekontrolowanego oddawania moczu.
Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu w czasie menopauzy, ma zazwyczaj charakter nietrzymania wysiłkowego albo z parcia. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest niekontrolowanym wyciekiem, mającym miejsce w czasie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, między innymi podczas kichania, kaszlu lub dźwigania ciężkich rzeczy. Nietrzymanie moczu z parcia to gwałtowny przymus oddania moczu, tak silny, że nie można powstrzymać wycieku. Trzeci rodzaj tej dolegliwości, na jaki mogą cierpieć panie w okresie menopauzy, to mieszane nietrzymanie moczu, stanowiące połączenie dwóch poprzednich odmian. Pojawia się również niekiedy u nich kropelkowe nietrzymanie moczu, zaraz po jego oddaniu.
Główną przyczyną nietrzymania moczu w czasie menopauzy jest niedobór estrogenu, który jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowe działanie nabłonka wewnętrznej powierzchni cewki moczowej oraz pęcherza moczowego. W czasie przekwitania słabną mięśnie kontrolujące pracę tego ostatniego, przez co utrzymywanie moczu sprawia większy problem.
Na wystąpienie dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu ma wpływ przede wszystkim:
Najczęściej stosowaną formą leczenia inkontynencji w trakcie menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza oraz podawanie leków na nietrzymanie moczu zawierających estrogen. Oprócz nich stosowane są również inne tabletki na nietrzymanie moczu. Dobre efekty przynosi także ćwiczenie mięśni dna miednicy oraz trenowanie mięśni pęcherza moczowego.
W niektórych przypadkach, aby wzmocnić mięśnie miednicy lekarze zalecają używanie gałek dopochwowych lub wykorzystanie stymulacji elektrycznej. Pomocna w leczeniu jest również odpowiednio skomponowana dieta. Doraźnym rozwiązaniem problemu może okazać się zastosowanie wkładek urologicznych. Warto stosować odpowiednio chłonne i niepodrażniające skóry podpaski na nietrzymanie moczu czy pieluchomajtki.
Zaawansowane nietrzymanie moczu może wymagać podjęcia odpowiedniej terapii. Niekiedy znaczną poprawę może przynieść fizjoterapia z wykorzystaniem terapii biofeedback. Leczenie nietrzymania moczu w okresie menopauzy może obejmować także m.in. zastosowanie chirurgicznego zabiegu na nietrzymanie moczu czy laseroterapii.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl