Podczas ciąży pod wpływem działających hormonów dochodzi do rozluźnienia więzadeł, w tym włókien kresy białej, która zespala brzuśce mięśni prostych brzucha. Skutkuje to rozciągnięciem i i rozsunięciem na boki mięśni brzucha i jest to fizjologiczną adaptacją do powiększającej się macicy.
W okresie połogu tkanki powinne się obkurczyć i samoistnie wrócić na swoje miejsce w przeciągu kilku miesięcy po porodzie. Czasami jednak rozejście nie zamyka się, a w linii środkowej ciała pojawia się uwypuklenie. Jest to nie tylko defekt estetyczny, ale najczęściej też funkcjonalny. Dochodzi do zaburzenia stabilizacji brzucha, kręgosłupa, utrudniona jest praca dna miednicy. Dla świeżo upieczonej mamy dużym obciążeniem może być nawet noszenie dziecka. Bez świadomości postawy ciała, odpowiedniej pozycji kręgosłupa podczas podnoszenia i karmienia dziecka oraz stopniowo dozowanej bezpiecznej aktywności fizycznej ciężko o regenerację brzucha do poprzedniego stanu.
Warto działać profilaktycznie już w ciąży. Nadmierne uwypuklania się pępka podczas ciąży, jest sygnałem, aby zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który zadba o prawidłowy wzrost brzucha. Po porodzie najlepiej wybrać się do fizjoterapeuty po kontroli lekarskiej, aby jak najszybciej rozpocząć pracę z rozejściem mięśni. Im później tym trudniej będzie o obkurczenie powłok, a praca z fizjoterapeutą będzie bardziej skupiać się na poprawie działania mięśni.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl