Dla większości ciężarnych perspektywa naderwania czy przecięcia krocza jest powodem niepokoju i nawet strachu. Jednym ze sposobów który pomaga przygotować ciało kobiety do porodu i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia krocza jest masaż wykonywany przez fizjoterapeutę uroginekologicznego lub/i automasaż kobiety w ciąży.
Krocze to obszar między tylną ścianą pochwy a początkiem odbytu (tzw. środek ścięgnisty).
Masaż krocza przez kobiety w ciąży jest nadal rzadko stosowany w Polsce. Warto poświęcić mu jednak nieco więcej czasu i wdrożyć ten mechaniczny sposób rozciągania tkanek krocza. Jest to ważny element całego procesu przygotowania kobiety do porodu, ponieważ jak wskazują badania naukowe regularny masaż zmniejsza ryzyko urazów krocza wymagających szycia.
Masaż wpływa na uelastycznienie, stymulowanie oraz rozluźnienie tkanek okolic pochwy. Masaż krocza sprawia, że w mniejszym stopniu odczuwane jest uczucie rozciągania czy bólu podczas porodu. Można go z powodzeniem wykonywać samodzielnie w warunkach domowych lub poprosić o to partnera. Szczególnie korzystne masowanie krocza wydaje się dla kobiet, które rodzą po raz pierwszy, kobiet po 30 roku życia oraz matek które doświadczyły w przeszłości rozdarcia krocza.
Pamiętaj, by przed rozpoczęciem masaży skonsultować się ze swoim lekarzem i zapytać, czy nie widzi przeciwwskazań oraz udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który poinstruuje Cię jak prawidłowo wykonywać automasaż.
Masaż krocza: kiedy najlepiej zacząć?
Efektywność i oczekiwane efekty zależą od systematyczności wykonywania masażu korcza. Powinno się go zacząć od 30-34 tygodnia ciąży, codziennie po 5-10 min. najlepiej po kąpieli, kiedy tkanki są rozluźnione.
Nie ma uniwersalnej pozycji do masażu ale kobiety preferują wygodne siedzenie z oparciem za plecami z ugiętymi nogami i stopami opartymi o podłoże.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl