Implantacja zarodka, rozwój zarodka, rozwój zarodkowy, zapłodnienie, zarodek, zygota
Plamienie implantacyjne jest zjawiskiem fizjologicznym, które może świadczyć o zagnieżdżeniu się komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Implantujący się zarodek częściowo uszkadza naczynia krwionośne, aby wytworzyć odpowiednie struktury pozwalające na wymianę substancji odżywczych i gazowych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Co ważne nie jest to objaw charakterystyczny dla każdej ciąży. Szacuje się, że dotyczy co trzeciej kobiety. Jak wygląda plamienie implantacyjne, ile trwa i czym różni się od miesiączki?
Mechanizm implantacji zarodka jest złożony i zależy od wielu czynników. Po wniknięciu plemnika do komórki jajowej, czyli po jej zapłodnieniu, powstaje zygota, która po upływie ok. doby od zapłodnienia zaczyna się dzielić – najpierw na 2, następnie 4 i więcej komórek (blastomerów). Trzeciego dnia rozwoju embrion składa się już zazwyczaj z 8 komórek. Jeżeli wszystko jest w porządku, etap podziału trwa nadal. W 4 dniu rozpoczyna się proces kompakcji, czyli zlewania się błon komórkowych poszczególnych blastomerów. W 5 lub 6 dniu powstaje blastocysta, zawierająca węzeł zarodkowy, z którego powstanie właściwy zarodek oraz trofoblast, z którego rozwinie się łożysko. Początkowo blastocysta jest zawieszona w jamie macicy. W miarę upływu czasu zaczyna się wykluwać z pękniętej otoczki. To moment, w którym jest gotowa na zagnieżdżenie się w macicy.
Blastocysta uwalnia specjalne enzymy, które niszczą nabłonek śluzówki jamy macicy, co umożliwia zarodkowi wniknięcie w głąb endometrium, skąd czerpie substancje odżywcze. Stopień inwazyjności blastocysty kontrolowany jest przez samą błonę śluzową wydzielającą specjalne czynniki. W miejscu wniknięcia blastocysty powstaje skrzep, który wkrótce zostaje pokryty nabłonkiem. Właśnie ten proces jest źródłem krwawienia implantacyjnego.
Proces implantacji trwa kilka dni. Blastocysta jest całkowicie zatopiona w endometrium 11 – 12 dnia od zapłodnienia komórki jajowej. W przypadku transferu zarodka w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego, do rozpoczęcia implantacji dochodzi po 4 – 5 dniach (jeżeli transferowany był zarodek dwukomórkowy) lub po 1 – 2 dniach (w przypadku transferu blastocysty).
Krwawienie implantacyjne występuje zazwyczaj przed terminem spodziewanej miesiączki, średnio 7 – 12 dnia od zapłodnienia.
Nie. Szacuje się, że zjawisko to obserwuje około 20 – 30 % kobiet. W wielu przypadkach jest tak niewielkie, że zostaje po prostu niezauważone. Jeżeli występuje, jest też często mylone z plamieniem menstruacyjnym, co może prowadzić do błędnego oszacowania wieku ciąży.
Krwawienie implantacyjne zdaniem niektórych kobiet może do złudzenia przypominać typową menstruację. Jest to często przyczyną nieprawidłowej oceny płodu i jego wagi w badaniu USG, ponieważ masa może być mylnie obliczona na podstawie daty plamienia implantacyjnego, a nie terminu ostatniej miesiączki. Krwawienie implantacyjne ma kilka charakterystycznych cech, które może odróżnić je od okresu:
Nie, ponieważ zarodek dopiero zagnieżdża się w macicy i jest jeszcze za wcześnie, aby zaobserwować u siebie inne objawy ciąży, takie jak na przykład mdłości. Implantacji zarodka czasami towarzyszą jednak słabe skurcze macicy, które mogą być odczuwane podobnie jak bóle menstruacyjne.
W praktyce nie da się z całą pewnością odróżnić plamienia implantacyjnego od krwawienia przed miesiączką. Może to być dobry znak, ale pewność da jedynie badanie stężenia β-hCG we krwi lub test ciążowy wykonany w odpowiednim czasie.
W związku z tym, że krwawienie implantacyjne jest związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy, występuje tylko raz. Każde inne plamienie czy krwawienie to sygnał do jak najszybszej konsultacji ginekologicznej, zwłaszcza gdy jest ono intensywne i towarzyszą mu inne dolegliwości. Mogą być to objawy:
Zaleca się, by test ciążowy z moczu wykonać najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki, czyli ok. 14 dni po owulacji. Jeśli test zostanie wykonany zbyt wcześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania fałszywie negatywnego wyniku (wówczas poziom beta-HCG nawet u kobiet będących w ciąży może być w tym czasie zbyt niski, by go wykryć). Po otrzymaniu wyniku wskazującego na ciążę należy zawsze potwierdzić jej prawidłowe umiejscowienie w trakcie badania USG.
W Zięba Clinic wykonujemy wszystkie niezbędne badania, by potwierdzić bądź wykluczyć ciążę, a także pomagamy w leczeniu niepłodności. Otaczamy nasze Pacjentki opieką zgodną z najnowszymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, prowadząc ciąże zarówno fizjologiczne, jak i powikłane.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl