Endometrium to śluzówka macicy zbudowana z warstwy podstawnej i czynnościowej. Endometrium reaguje na zmiany poziomu hormonów we krwi, dzięki czemu grubość i wygląd śluzówki zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Złuszczanie warstwy czynnościowej związane jest z pojawieniem się krwawienia menstruacyjnego. Po menstruacji w czasie fazy folikularnej (od końca krwawienia do owulacji) endometrium odbudowuje się przygotowując się do przyjęcia zarodka. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej i zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy, śluzówka ponownie złuszcza się i pojawia się miesiączka. W sytuacji, gdy komórka jajowa zostanie zapłodniona, endometrium ma na celu stworzyć idealne warunki do rozwoju zarodka i umożliwić mu zagnieżdżenie się w macicy. Aby zarodek mógł rozwinąć się w płód konieczne jest jego prawidłowe zagnieżdżenie w macicy i powstanie połączenia między zarodkiem i matką.
Implantacja zarodka to proces podlegający licznym regulacjom, w którym uczestniczy zarówno blastocysta jak i endometrium. Blastocysta może przylegać do endometrium jedynie podczas określonego okresu w czasie cyklu miesiączkowego. Moment ten nazywamy „oknem implantacyjnym”, jest to czas kiedy macica staje się receptywna. Endometrium syntetyzuje cytokiny, takie jak: czynnik hamujący białaczkę LIF wnie binding epithelial growth factor), transformujący czynnik wzrostu a (TGF-a – transforming growth factor a) Oprócz czynników wzrostu na powierzchni endometrium znajdują się wyspecjalizowane struktury powierzchniowe do których należą integryny. Część z nich znajduje się na endometrium niezależnie od fazy cyklu, inne pojawiają się tylko w określonym momencie. To właśnie obecność tych ostatnich może być wyznacznikiem okresu okna implantacyjnego. Na komórkach endometrialnych podczas „okna implantacyjnego” obecne są także E-kadheryna i alfa-krystalina B. Pinopodia, które również wyznaczają okres optymalnej receptywności endometrium.
Prawidłowa budowa śluzówki macicy jest więc kluczowa przy implantacji zarodka, dlatego też tak ważny jest jej prawidłowy wzrost w fazie folikularnej. Nieprawidłowy przyrost śluzówki oraz nieprawidłowa budowa może być przyczyną braku implantacji zarodka. Ma to znaczenie zarówno u kobiet, które dopiero rozpoczynają leczenie niepłodności jak i u pacjentek, które mimo zastosowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego nie zachodzą w ciąże. Rozwiązaniem problemu zbyt cienkiego, nieprawidłowo przyrastającego endometrium lub problemów z implantacją zarodka wynikających z nieprawidłowości śluzówki może być zabieg aktywacji endometrium. Zabieg polega na wykonaniu scratchingu endometrium oraz podaniu osocza bogatopłytkowego do jamy macicy. O scratchingu endometrium pisaliśmy wcześniej na naszym blogu. Osocze bogatopłytkowe z kolei jest to bardzo skuteczny preparat wykonywany w oparciu o płytki krwi pobrane od pacjenta.
Osocze bogatopłytkowe uzyskuje się z własnej krwi pacjenta, którą pobiera się tuż przed zabiegiem z żyły w zgięciu łokciowym. Pobraną krew poddaje się odpowiedniej preparatyce mającej na celu wyizolowanie osocza zawierającego koncentrat płytek krwi, które mają zdolność do uwalniania czynników wzrostu – substancji regulatorowych. Czynniki wzrostu uwalniane przez aktywowane płytki krwi stymulują replikację komórkową, tworzenie naczyń, pobudzają metabolizm i różnicowanie komórkowe. Podanie koncentratu płytek krwi do jamy macicy stymuluje komórki endometrium do prawidłowego przyrostu i odpowiednio przygotowuje macicę na przyjęcie zarodka. Zwykle osocze bogatopłytkowe podaje się w 10 dniu cyklu, efekt jego działania jest widoczny do 72 godzin od podania. W przypadku niezadowalającego rezultatu, zabieg można powtórzyć.
Scratching endometrium i aktywacja endometrium mają na celu wykorzystanie potencjału regeneracyjnego organizmu biorczyni. Zwiększenie skuteczności transferów możliwe jest również przez zastosowanie odpowiednich preparatów bez konieczności stymulacji komórek endometrium. W leczeniu niepłodności stosuje się specjalne medium przeznaczone do transferów zarodków zawierające hialuronian. Jest to substancja naturalnie występująca w drogach rodnych kobiety i odgrywająca rolę w procesie zapłodnienia. Odpowiedni skład i zwiększona lepkość podłoża transferowego sprzyjają przyklejaniu się zarodka do ściany macicy, ułatwia prawidłową implantację, a tym samym zwiększa szansę na ciążę.
Wybór metody pobudzenia endometrium i zwiększenia skuteczności transferów powinien być indywidualnie dobrany do potrzeb pacjentki. Dlatego tak ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy i dogłębne sprawdzenie, co jest przyczyną problemu z zajściem w ciąże.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl