Mrożenie nasienia jest sprawdzoną metodą leczniczą stosowaną w zapłodnieniu in vitro, jak i do inseminacji. Ale nadal wiele osób nie wie jak pobierane jest nasienie, jak wygląda proces jego mrożenia, a następnie przechowywania w banku. Kto może skorzystać z nasienia, które jest już oddane i zamrożone? Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.
Historia krioprezerwacji w rozrodzie wspomaganym sięga zeszłego wieku. Mrożenie męskich komórek rozrodczych daje bardzo dobre rezultaty już od dawna. Pierwsze dziecko poczęte z wykorzystaniem rozmrożonego nasienia przyszło na świat w 1953 roku.
Nasienie krioprezerwuje się z zastosowaniem techniki wolnego mrożenia. Po wcześniejszym umówieniu się, pacjent oddaje nasienie w Zięba Clinic. Następnie nasienie przygotowywane jest przez wyszkolony personel do procedury mrożenia. Plemniki zawieszone w medium o charakterze krioprotektanta (czyli substancji mającej za zadanie ochronę komórek przed ich uszkodzeniem na skutek działania niskiej temperatury) umieszczane są w specjalnych pojemniczkach (słomkach), a następnie poddawane procedurze zamrażania w ciekłym azocie. Po rozmrożeniu nasienie po rozmrożeniu może być wykorzystane zarówno do zapłodnienia in vitro, jak i do inseminacji.
Zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności, w większości przypadków podczas procedury zapłodnienia pozaustrojowego zapłodnieniu można poddać maksymalnie 6 komórek jajowych. Tymczasem zdarza się, że podczas stymulacji i punkcji jajników uzyskuje się większą liczbę dojrzałych oocytów. W takiej sytuacji można je poddać mrożeniu na wypadek, gdyby pierwsza procedura okazała się nieskuteczna. Umożliwia to uniknięcie kolejnego procesu stymulacji hormonalnej i zabiegu pobierania (punkcji) oocytów – komórki jajowe można poddać zapłodnieniu po ich rozmrożeniu. Ponadto jest to sposób zabezpieczenia płodności u pacjentek, u których z różnych powodów konieczne jest zabezpieczenie płodności na przyszłość.
Aktualnie stosowaną metodą mrożenia oocytów jest witryfikacja, czyli ultraszybkie zamrażanie z użyciem wysokich stężeń krioprotektantów. Zapobiega ona tworzeniu się niebezpiecznych dla komórek rozrodczych kryształków lodu.
Mimo iż w ostatnich latach technika mrożenia oocytów została znacząco udoskonalona, należy pamiętać, że w dalszym ciągu skuteczność procedur z zastosowaniem oocytów rozmrożonych jest niższa niż w przypadku zastosowania oocytów świeżych.
Mrożeniu poddaje się wszystkie utworzone zarodki wykazujące potencjał rozwojowy, które nie zostały podane do jamy macicy podczas zabiegu transferu. Dzieje się tak kiedy:
Istnieją dwie metody krioprezerwacji zarodków: wolne mrożenie oraz witryfikacja. W Zięba Clinic stosujemy drugą z wymienionych, czyli ultraszybkie zamrażanie w ciekłym azocie. Jest to metoda w pełni bezpieczna. Należy jednak pamiętać, że istnieje niewielkie ryzyko nie przeżycia procedury przez słabsze embriony.
Zamrożone zarodki przekazywane są do banku komórek rozrodczych i zarodków, gdzie są przechowywane w temperaturze około -196 stopni Celsjusza.
Zabieg podania do jamy macicy zarodków rozmrożonych nazywamy kriotransferem. Po rozmrożeniu zarodka (lub zarodków) w laboratorium procedura przebiega tak samo jak klasyczny transfer.
Przed przystąpieniem do procedury mrożenia nasienia, oocytów lub zapłodnienia in vitro oraz witryfikacji zarodków konieczne jest wykonanie następujących badań:
U pacjentki, która przygotowuje się do rozpoczęcia procedury zapłodnienia in vitro dodatkowo obowiązkowe są badania w kierunku chlamydii, toksoplazmozy, przeciwciał różyczki, a także badanie cytologiczne oraz czystości pochwy.
Przed każdym zabiegiem niezbędne jest również wyrażenie pisemnej zgody na jego przeprowadzenie.
Nasienie oraz oocyty są przechowywane w banku do momentu ich zastosowania w procedurze wspomaganego rozrodu lub do czasu, w którym pacjent (pacjentka) zadecyduje, że nie chce już korzystać z zamrożonych wcześniej gamet, co wiąże się z ich utylizacją.
Z kolei zarodki, które nie zostaną wykorzystane przez parę, z której komórek rozrodczych zostały utworzone, będą przekazane do adopcji zgodnie z przepisami ustawy o leczeniu niepłodności, czyli gdy:
Adopcja zarodków zawsze odbywa się całkowicie anonimowo. Przekazanie zarodków do adopcji oznacza:
Anonimowymi biorcami zarodków mogą zostać osoby, które:
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl