In Vitro, komórka jajowa, stymulacja hormonalna, stymulacja jajeczkowania
Celem stymulacji hormonalnej, stosowanej u pacjentek podchodzących do procedury zapłodnienia in vitro, jest zwiększenie liczby komórek jajowych uzyskiwanych podczas punkcji jajników. Dzięki temu zostaje zwiększona szansa na uzyskanie ciąży. Niestety czasem zdarza się, że pomimo pozornie prawidłowego rozwoju pęcherzyków jajnikowych, w płynie pobranym podczas punkcji nie ma komórek jajowych. Taką sytuację określa się mianem zespołu pustego pęcherzyka. Występuje on rzadko, według różnych źródeł w 0,2 do 7% przypadków. Aby go stwierdzić, należy wykluczyć nieprawidłowy przebieg hormonalnej stymulacji jajeczkowania. Można to określić na podstawie wcześniejszych obserwacji wzrostu pęcherzyków w USG oraz pomiarach stężenia estradiolu we krwi.
Jest związany z nieprawidłowym poziomem gonadotropiny kosmówkowej, czyli hCG. Hormon ten jest podawany około półtora dnia przed zabiegiem punkcji jajników, co jest niezbędne dla ostatecznego dojrzewania pęcherzyków i znajdujących się w nich komórek jajowych. Jeżeli hCG zostanie podane w niewłaściwym czasie, po punkcji może okazać się, że w pobranym płynie nie ma oocytów. Dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego stymulację. Zwłaszcza, że w zdecydowanej większości przypadków pacjentka podaje sobie lek sama, w postaci podskórnego zastrzyku.
W tym przypadku brak komórek jajowych nie może być wytłumaczony nieprawidłowościami w dawkowaniu, czasie podania lub jakości leków stosowanych podczas stymulacji. Stwierdzenie przyczyny jest jednak zdecydowanie trudniejsze, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę więcej czynników. Zaliczamy do nich:
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl