Tekst został opracowany przez dr n. med. Małgorzata Zięba
Już w latach 80-tych sugerowano, że noworodki rozpoznają piosenkę z ulubionego serialu ich mamy. Najnowsze badania pokazują, że dzieci rzeczywiście wsłuchują się w świat zewnętrzny już w łonie matki. Co więcej zapamiętują usłyszane dźwięki.
Badacze z uniwersytetu w Helsinkach wykorzystali fakt, że znane słowa i melodie pobudzają inne obszary mózgu niż te słyszane po raz pierwszy. Przez ostatnie miesiące ciąży przyszłe mamy biorące udział w badaniu odtwarzały otrzymaną od naukowców kasetę kilka razy dziennie. Po urodzeniu przy pomocy EEG zmierzono aktywność mózgu maluchów po ponownym odtworzeniu nagrania. Okazało się, że dzieci reagowały na znane już dźwięki. Eksperyment powtórzono również 4 miesiące później i również w tym przypadku dzieci reagowały inaczej niż maluchy z grupy kontrolnej, które wcześniej nie zetknęły się z nagraną na kasecie melodią i słowami.
Wyniki eksperymentu wskazują na to, że płód może nauczyć się wielu szczegółowych informacji, na przykład elementów mowy. Inne badania, przeprowadzone wcześniej wskazywały już na przykład na to, że dzieci zapoznają się z brzmieniem ojczystego języka. Autorzy najnowszej pracy sugerują, że to co maluch słyszy i zapamiętuje jeszcze przed narodzinami ma istotne znaczenie dla jego rozwoju. Jednocześnie przestrzegają jednak przed nadmierną stymulacją słuchu płodu, ponieważ może to przeciążyć mózg dziecka.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl