beta HCG, ciąża, ciąża pozamaciczna, diagnostyka w ciąży, test ciążowy
Istnieją różne sposoby sprawdzenia, czy kobieta zaszła w ciążę. Można to stwierdzić poprzez wykonanie testu ciążowego (domowego bądź laboratoryjnego) oraz oczywiście wizytę u ginekologa.
Każdy test ciążowy, niezależnie od tego, czy jest wykonywany w domu (z moczu), czy w laboratorium (zazwyczaj po pobraniu krwi), opiera się na wykrywaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej, czyli hCG.
Domowe testy ciążowe są bardzo popularne. Pierwszy trafił do sprzedaży w 1970 roku. Są szeroko dostępne, łatwe w obsłudze, tanie, szybkie. Kobieta może zrobić test od razu, bez konieczności wizyty w przychodni czy laboratorium, a ponadto może go wykonać „w tajemnicy”.
Testy domowe zawierają przeciwciała monoklonalne, wiążące β-hCG. Jeżeli gonadotropina kosmówkowa jest obecna w moczu, zostaje związana przez przeciwciała, a efektem tej reakcji jest zmiana koloru testu. Skuteczność (wiarygodność) domowych testów ciążowych ocenia się na 95-99%, oczywiście jeżeli zostają wykonane zgodnie z instrukcją obsługi producenta, a poziom β-hCG w moczu jest już wykrywalny.
Na naszym rynku są dostępne różne testy. Zaliczamy do nich testy paskowe, strumieniowe oraz płytkowe. Zasada działania ich wszystkich jest podobna, różnią się głównie techniką wykonania. Test paskowy umieszcza się w moczu oddanym wcześniej do pojemnika, strumieniowy – bezpośrednio w strumieniu moczu podczas jego oddawania. W przypadku testu płytkowego z pojemnika pobiera się kilka kropel moczu, które należy umieścić na specjalnej płytce.
Mimo iż skuteczność testów domowych jest wysoka, pozytywny wynik należy potwierdzić badaniem laboratoryjnym. Pozwala ono nie tylko na sprawdzenie, czy test domowy był wiarygodny, ale informuje szczegółowo o stężeniu β-hCG we krwi. Dlaczego jest to ważne, wyjaśnialiśmy w tym artykule. Podobnie jest w przypadku, gdy test zrobiony w domu nie wskazuje na ciążę, a mimo to kobieta ją podejrzewa i nie miesiączkuje. Wyniki mogą być bowiem zarówno fałszywie dodatnie (wynik dodatni mimo braku ciąży), jak i fałszywie ujemne (wynik ujemny pomimo rozwijającej się ciąży).
Z wynikami badań laboratoryjnych należy udać się do lekarza ginekologa, ponieważ tylko on dzięki badaniu USG może z całą pewnością potwierdzić ciążę, a w razie jej wykluczenia rozpocząć diagnostykę przyczyn braku miesiączki oraz fałszywie dodatnich lub ujemnych wyników testu.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl