Czy czujesz się bezradna i pozostawiona sama sobie na skutek dotychczasowych bezowocnych prób leczenia niepłodności? Jeśli tak, pamiętaj że niepowodzenia te nie muszą oznaczać braku nadziei na spełnienie Twojego marzenia o byciu mamą. Coraz częściej możliwe jest bowiem diagnozowanie nawet najbardziej złożonych przyczyn niepłodności, dzięki czemu już na samym początku zmniejsza się ryzyko rozczarowań.
Z naszego artykułu dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę, by zapłodnienie IVF z jak największym prawdopodobieństwem zakończyło się sukcesem, zwłaszcza jeśli przekroczyłaś już 30 rok życia.
Zdarza się, że przyczyna, dla której pary poszukują skutecznych metod leczenia niepłodności jest tak oczywista, że aż niezauważona… Bo to brak regularnego współżycia!
Regularne współżycie to niezaprzeczalnie podstawowy, najważniejszy czynnik warunkujący zapłodnienie w cyklu naturalnym. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn pary nie współżyją wystarczająco często – ważne jest, by to zmienić w momencie podjęcia decyzji o posiadaniu potomstwa.
Dlatego jeśli podejrzewasz, że zbyt rzadko spędzacie czas sam na sam, spróbujcie to zmienić. Romantycznie chwile tylko we dwoje w domowym zaciszu, a może częstsze wypady weekendowe poza miasto? Wybierzcie coś razem, na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc.
Częstą pułapką, w którą wpadają przyszli rodzice jest planowanie współżycia w dniach okołoowulacyjnych cyklu menstruacyjnego. Niestety ten sposób może być zawodny, tak samo jak nadmierne zaufanie aplikacjom i testom owulacyjnym.
Dlaczego?
Teoretycznie, owulacja przypada na połowę cyklu. W praktyce jednak nie zawsze się to sprawdza: czasami cykl ulega wydłużeniu, a jego poszczególne fazy przesunięciu.
Dlatego z dystansem należy traktować aplikacje, które dni w połowie cyklu zawsze wskażą jako płodne.
Alternatywą są testy owulacyjne, które oceniają ilość hormonu luteinizującego (LH). Do jego wzrostu dochodzi w czasie dni płodnych. Korzystanie z testów jest wprawdzie proste i łatwo dostępne, jednak nie zawsze wiarygodne. Nie sprawdzi się u pacjentek z zaburzeniami hormonalnymi i zespołem policystycznych jajników, u których poziom LH może być wysoki w różnych fazach cyklu.
Jako że kobiece cykle nie zawsze przebiegają w sposób podręcznikowy, dopiero regularne współżycie daje możliwość wiarygodnego określenia płodności bądź jej braku.
Jeśli mimo to podejrzewasz u siebie występowanie zaburzeń i zależy Ci na skutecznym leczeniu niepłodności, lekarz będzie najlepszym wyborem. Potraktuje Cię indywidualnie, czego nie można powiedzieć o aplikacjach i testach owulacyjnych.
Specjalista oceni cykl menstruacyjny w oparciu o wyniki stężeń hormonów w poszczególnych fazach cyklu oraz obserwacji ultrasonograficznej obrazu jajnika, pęcherzyków i endometrium. A w przypadku pacjentek, u których jajeczkowanie nie występuje w sposób naturalny – być może stwierdzi konieczność farmakologicznego wywołania cykli owulacyjnych.
Rola mężczyzny w zapłodnieniu jest równie istotna jak rola kobiety. Wie o tym każdy, a mimo to wielokrotnie zdarza się, że bagatelizowana jest szczegółowa diagnostyka właśnie czynnika męskiego w leczeniu niepłodności – jej źródła statystycznie częściej upatruje się w nieprawidłowościach żeńskiego układu hormonalnego.
Gdy hormonalna stymulacja owulacji u kobiety zakończy się powodzeniem i uwolnieniem komórki jajowej, często zakłada się, że plemnik będzie zdolny do jej zapłodnienia. Niestety, wcale nie jest to równoznaczne z uzyskaniem zdrowego zarodka.
Masz pojawiające się pytania? Z przyjemnością pomożemy znaleźć na nie odpowiedź!
Pominięcie szczegółowej diagnostyki obydwojga partnerów to jedna z przyczyn, która może opóźniać lub blokować pomyślny proces leczenia niepłodności.
Częstym powodem tego zaniedbania są wysokie koszty badań specjalistycznych.
Jednak nieprawidłowości DNA plemników, układu krzepnięcia, czy inne zaburzenia o podłożu genetycznym lub immunologicznym niewykryte odpowiednio wcześnie przyczyniają się do poronień lub wad płodu – to istotny argument przemawiający za wykonaniem takiej diagnostyki.
Dlatego jeśli dotychczas podejmowałaś już wiele prób leczenia niepłodności, a wśród otrzymanych zaleceń nie znalazło się skierowanie na szczegółowe badania, nie poddawaj się. Wciąż masz duże szanse, by to zmienić. Inwestycja w dodatkowe badania może być kluczowym czynnikiem warunkującym nie tylko pożądany efekt zapłodnienia, ale też zdrowie Twojego dziecka.
Endometrium to błona śluzowa wyściełająca macicę – miejsce zagnieżdżenia się zarodka, gdzie uzyskuje on dostęp do składników odżywczych.
Rola prawidłowo funkcjonującego endometrium, odznaczającego się odpowiednią receptywnością i grubością jest równie ważna w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego, jak i rozrodu naturalnego.
Kiedy to właśnie zdiagnozowane problemy z endometrium stanowią przyczynę niepowodzeń transferów in vitro lub ciąży w cyklu naturalnym, stosuje się leczenie, którego zadaniem jest stymulacja do wzrostu oraz poprawa przepływów błony śluzowej.
Jeśli znajdujesz się w grupie pacjentek z podejrzeniem nieprawidłowości w funkcjonowaniu i budowie endometrium, warto abyś rozważyła kriotransfer.
Polega on na wprowadzeniu do jamy macicy uprzednio zamrożonego (i rozmrożonego 2h przed transferem) zarodka uzyskanego poprzez zapłodnienie wcześniej pobranej komórki jajowej. Dzięki terapii i stałemu monitorowaniu kondycji endometrium, zyskujesz czas na przygotowanie błony śluzowej do przyjęcia zarodka.
Wprowadza się go dokładnie wtedy, kiedy endometrium osiągnie najbardziej sprzyjające ku temu parametry. Dlatego zawsze przed przystąpieniem do właściwego leczenia niepłodności u kobiet, ważne jest właśnie badanie endometrium, które pozwoli zmniejszyć ryzyko niepowodzeń.
Jeśli Ty i Twój partner czujecie się wycieńczeni i rozczarowani dotychczasowymi niepowodzeniami, prawdopodobnie podczas leczenia niepłodności szybko i wielokrotnie zmienialiście lekarzy i kliniki.
Niestety, to nie zawsze dobre rozwiązanie.
Wielu pacjentów żyje w nadziei, że już pierwsza procedura IVF zakończy się upragnioną ciążą.
Gdy tak się nie dzieje, zmieniają lekarza lub nawet klinikę, przyczyn niepowodzenia upatrując w rzekomym braku kompetencji specjalisty.
Należy jednak pamiętać, że najczęściej pierwsza procedura ma charakter czysto diagnostyczny.
Pozwala ocenić reakcję organizmu na:
Dzięki tak szczegółowym wynikom, lekarz prowadzący otrzyma bardzo szeroki obraz Twojego stanu klinicznego. Umożliwi mu to podjęcie przemyślanej decyzji o rozszerzeniu diagnostyki lub zmianie protokołu leczenia.
Ponadto, warto pamiętać, że o pomyślnym procesie wyleczenia wielu schorzeń decyduje zarówno dobry stan zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Dlatego poddając się leczeniu niepłodności, Ty i Twój partner powinniście mieć zapewnioną dobrą opiekę, poczucie bezpieczeństwa i prywatności.
Podczas trwania całego procesu leczenia niepłodności lekarz powinien być dla Was łatwo dostępny: na bieżąco informować o postępach i konsekwentnie monitorować wyniki badań. Świadomość czekających Was kolejnych etapów leczenia pomaga zachować siły fizyczne i mentalne i w trakcie procedury.
Dla przykładu – w naszej katowickiej Klinice Leczenia Płodności dr Zięby wszyscy pacjenci biorą aktywny udział w całym procesie leczenia. Znają plan działania, są na bieżąco informowani o kolejnych etapach i spodziewanych efektach. Dzięki temu darzą lekarzy zaufaniem, a do samej procedury podchodzą z większym spokojem i cierpliwością.
Oczywiście, jeśli od długiego czasu nie możesz doczekać się upragnionego dziecka, zachowanie cierpliwości może być trudne. Mimo wszystko, staraj się nie zrażać zbyt szybko – pamiętaj, że każda kobieta inaczej reaguje na tę samą dawkę leku. W takiej sytuacji zwróć uwagę na to, jakie wrażenie sprawia na Tobie lekarz prowadzący i personel kliniki, w której podjęliście leczenie.
W jaki sposób Cię traktują?
Czy czujesz się spokojnie i bezpiecznie?
Komfort psychiczny i ciągłość leczenia u jednego specjalisty są bowiem niezwykle ważne dla skuteczności leczenia.
Jeśli tylko czujesz, że Twoje zdrowie jest w dobrych rękach – zaufaj specjalistom, którzy działają w dobrzej wierze, by zlokalizować przyczynę niepłodności i spełnić Twoje marzenie o macierzyństwie, ponieważ podczas leczenia niepłodności najlepiej pozostać pod opieką jednego lekarza.
Nie tylko odpowiednio dobrana farmakoterapia wpływa na pomyślny proces leczenia niepłodności. Zapłodnienie pozaustrojowe to proces wrażliwy na bardzo wiele innych czynników.
Potencjał każdej metody leczenia niepłodności szybko może zostać zaprzepaszczony, jeśli jedno z partnerów prowadzi niehigieniczny tryb życia.
Wpływ czynników zewnętrznych na skuteczność leczenia niepłodności u mężczyzn i u kobiet został dowiedziony na drodze badań naukowych.
Dieta uboga w niezbędne składniki odżywcze, stosowanie używek, zaniedbanie aktywności fizycznej, stres, zanieczyszczenie środowiska – wszystko to może obniżyć szanse na pomyślne zakończenie procedury, zwłaszcza w przypadku mężczyzn.
Co istotne, lekarze badający wpływ czynników środowiskowych na skuteczność leczenia niepłodności u mężczyzn zaobserwowali znaczną poprawę jakości nasienia u pacjentów wdrażających higieniczny tryb życia i suplementację.
Tylko zdrowa gameta może przyczynić się do stworzenia zdrowego zarodka, a więc narodzin zdrowego dziecka.
Dlatego, jeśli Twój partner ma problem ze zrezygnowaniem z niezdrowych posiłków i ociąga się ze wstaniem z kanapy – czas to zmienić! Wyciągnij go na basen lub wprowadź do Waszej weekendowej rutyny wspólne, długie spacery. Uważajcie jednak na potencjalne urazy i przeciążenia organizmu, które nie sprzyjają poprawie nasienia. Z tego powodu, dobrym pomysłem może być zaproponowanie partnerowi łagodnej formy aktywności, np. Nordic Walkingu lub wspólnego treningu funkcjonalnego pod okiem specjalisty. W ten sposób możesz wesprzeć go w podnoszeniu świadomości o wpływie ruchu i diety na powodzenie starań o wymarzoną pociechę.
Również niezdiagnozowane odpowiednio wcześnie zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego bywają przyczyną niepowodzeń procedury zapłodnienia in vitro.
Do następstw zaburzeń immunologicznych zalicza się:
Dlatego pacjentom, którym pomimo dobrego stanu zdrowia i wielu podejmowanych prób, nie udało się spełnić marzenia o rodzicielstwie, zaleca się wykonanie właśnie szczegółowej diagnostyki immunologicznej.
Immunologia to eksplorowana dziedzina nauki, która wciąż dynamicznie się rozwija i może kryć wiele odpowiedzi na pytania dotyczące leczenia niepłodności, jej bezpośrednich i pośrednich przyczyn, dlatego warto z niej skorzystać, gdy inne metody zawodzą.
Trombofilia to jedno z zaburzeń układu krzepnięcia, które w znacznym stopniu wpływa na zdolność pacjentki do zapłodnienia i donoszenia zdrowej ciąży.
Może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Niezależnie od genezy, zawsze powoduje u osoby chorej skłonność do powikłań zatorowo-zakrzepowych. W przypadku kobiet przygotowujących się do roli mamy, sprawne funkcjonowanie naczyń włosowatych jest niezwykle ważne – odpowiadają one za dostarczenie składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju zarodka.
Zaburzenia krzepnięcia krwi uniemożliwiają prawidłowe odżywienie endometrium.
U niektórych pacjentek zmagających się z trombofilią, możliwe jest zagnieżdżenie się zarodka, jednak gdy tylko zaczyna on rosnąć, a jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze zwiększa się – zarodek obumiera.
Trombofilia jest przyczyną poronień nawykowych, może spowodować zatrzymanie akcji serca płodu oraz jego wewnątrzmaciczną śmierć.
Obecny stan wiedzy medycznej pozwala na zdiagnozowanie wszystkich rodzajów tego zaburzenia, zarówno o charakterze wrodzonym, jak i nabytym, którym towarzyszy obecność przeciwciał antykardiolipinowych, np. toczeń.
Niestety, prawidłowy przebieg poprzedniej ciąży nie rozstrzyga o braku zaburzeń w układzie krzepnięcia. Ponadto, trombofilia wrodzona związana z hiperhomocysteinemią nasila się z wiekiem.
Jeśli starasz się o dziecko, warto przeprowadzić diagnostykę tego zaburzenia, gdyż to właśnie trombofilia może być przyczyną Twoich zmartwień.
W dzisiejszych czasach leczenie niepłodności można rozpocząć w wielu placówkach – zachęcające ulotki i ogłoszenia rozdawane są na każdym kroku.
Należy jednak zachować ostrożność, gdyż część ośrodków, która wykonuje procedurę zapłodnienia IVF nie uzyskała na to zgody ze strony Ministerstwa Zdrowia.
Przed wyborem danej placówki warto dokładnie to zweryfikować, gdyż do leczenia niepłodności lekarze pracujący w danym ośrodku muszą być odpowiednio wykwalifikowani!
Ośrodki dopuszczone od przeprowadzania procedury zapłodnienia pozaustrojowego muszą spełnić szereg wymogów, zarówno pod kątem odpowiedniego sprzętu, jak i kompetencji pracującego tam personelu. Podlegają one stałej kontroli MZ, co gwarantuje profesjonalne podejście oraz zindywidualizowany sposób leczenia.
W przypadku podjęcia współpracy z kliniką niedopuszczoną oficjalnie do przeprowadzania procedury zapłodnienia IVF, leczenie niepłodności szybko może okazać się nieskuteczne. Prawdopodobnie będzie prowadzone w sposób błędny i może być dla Ciebie szkodliwe. Dlatego przed przystąpieniem do procedury, koniecznie sprawdź, czy dana klinika posiada zgodę MZ – Twoje zdrowie i czas są zbyt cenne, by ryzykować.
Problemy zdrowotne, które dotykają pacjentkę czy pacjenta nie są dziełem przypadku. Uważa się, że rozwój choroby warunkuje w zaledwie 20% czynnik genetyczny, podczas gdy aż 80% to wpływ czynników zewnętrznych! Jakość diety, aktywność fizyczna, używki, częstotliwość kontaktu z toksynami w środowisku, stres – wszystko to wpływa na stan Twojego zdrowia, warto o tym pamiętać.
Każda kobieta rodzi się z określoną pulą oocytów, ulegających podziałowi już w łonie matki.
Komórki jajowe starzeją się jednocześnie z całym organizmem i z tego powodu leczenie niepłodności u kobiet po 30tce staje się trudniejsze z wiekiem – czas wpływa na kumulację czynników patogennych oddziaływujących na komórki jajowe.
Z problemem przedwczesnego wygasania czynności jajników zmaga się coraz większa liczba kobiet w coraz młodszym wieku – niezdrowy lub zbyt intensywny tryb życia wpływa destrukcyjnie na funkcjonowanie narządów rozrodczych, a proces ten ciężko zatrzymać.
W przypadku mężczyzn natomiast, wdrożenie higienicznego trybu życia może w stosunkowo krótkim czasie (ok. 3-6 miesięcy), znacząco podnieść skuteczność leczenia niepłodności.
Wynika to z długości trwania męskiego cyklu spermatogenezy, który wynosi ok. 16 dni. Do wytworzenia nasienia zawierającego plemniki zdolne do zapłodnienia potrzebne jest ok. 5 cykli, czyli 2-3 miesiące. Zmiana trybu życia w bardzo zauważalny sposób wpływa na jakość spermy. Może spowodować, że w każdym kolejnym cyklu plemniki będą odznaczały się coraz wyższą zdolnością do zapłodnienia.
Dlatego w tym ważnym czasie – dbaj o siebie i swojego partnera. Stawiajcie swoje potrzeby na pierwszym miejscu. To jak bezpieczna podróż samolotem: w przypadku sytuacji awaryjnej, najpierw musicie założyć maskę tlenową sobie, a dopiero później dziecku. Analogicznie, w procesie przygotowań do procedury in vitro zadbaj o to, by zarówno Twoje ciało, jak i umysł były pełne sił do przyjęcia nowego istnienia.
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu czujesz, że któryś ze wskazanych obszarów został zaniedbany w procesie Twojego dotychczasowego leczenia niepłodności, lekarze w Klinice Płodności Zięba pomogą Ci wdrożyć zmiany podnoszące skuteczność terapii.
Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli stworzyć dla Ciebie indywidualny Plan Przywrócenia Płodności
W Klinice Leczenia Płodności Zięba w Katowicach prowadzonej przez dr n. med Małgorzatę Ziębę możesz liczyć na kompleksową diagnostykę i indywidualne podejście do Twojego problemu. Możesz śmiało wydrukować sobie powyższą ściągawkę i krok po kroku sprawdzić z nami, czy wspólnie z partnerem na pewno wyeliminowaliście wszystkie przyczyny, które mogły wpływać na Wasze dotychczasowe niepowodzenia w zapłodnieniu in vitro. Najważniejsze to nie poddawać się – możliwości leczenia niepłodności jest naprawdę wiele!
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl