Diagnostyka i leczenie niepłodności wiążą się z pojęciami używanymi przez lekarzy i embriologów, które nie zawsze są zrozumiałe dla pacjentów. Pojawiają się też w artykułach, które można przeczytać w internecie (i nie tylko), czy w wynikach badań. Chcielibyśmy wyjaśnić terminy, z którymi można się stosunkowo często spotkać, a które nie zawsze są do końca jasne. Dziś zapraszamy do lektury części czwartej.
DFI – DNA defragentation index. Oznacza odsetek plemników z fragmentacją DNA. Jest to wynik badania chromatyny plemnikowej, w którym ocenia się stopień uszkodzeń materiału genetycznego męskich komórek rozrodczych. Jeżeli jest większy niż 30% oznacza, że potencjał plemników do zapłodnienia jest znacznie obniżony.
EIM – europejski monitoring wyników leczenia niepłodności metodami rozrodu wspomaganego. Istnieje od 1997 roku. Jest prowadzony przez Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE– European Society of Human Reproduction and Emryology). Celem EIM jest coroczne zbieranie i publikowanie danych dotyczących wyników terapii oraz powikłań występujących w leczeniu niepłodności metodami rozrodu wspomaganego w różnych krajach Europy.
ejakulacja wsteczna – podczas wytrysku nasienie (całość lub część) przedostaje się do pęcherza moczowego, a nie na zewnątrz przez ujście cewki moczowej. W badaniu laboratoryjnym moczu stwierdza się obecność plemników. Podłożem tego zaburzenia są nieprawidłowości neurologiczne, stosowanie niektórych leków oraz nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu cewki moczowej lub pęcherza moczowego.
ejakulat – całość nasienia. Jest wydzieliną najądrzy, pęcherzyków nasiennych, bańki nasieniowodu, gruczołu krokowego (prostaty) oraz gruczołu opuszkowo-cewkowego. Wydzielina ta składa się z plemników oraz plazmy nasiennej, tworzącej odpowiednie środowisko i źródło energii dla męskich komórek rozrodczych. Jej zasadowy odczyn zobojętnia kwaśne pH pochwy, chroniąc plemniki. Plazma nasienna zabezpiecza także aktywność i metabolizm plemników, umożliwia ich transport oraz przygotowanie do zapłodnienia.
endometrium – błona śluzowa wyściełająca jamę macicy. Jej grubość i struktura zmieniają się podczas cyklu miesiączkowego pod wpływem działania hormonów. Odpowiednie przygotowanie endometrium jest konieczne do prawidłowej implantacji (zagnieżdżenia się) zarodka i rozwoju ciąży.
estardiol – hormon steroidowy należący do estrogenów. Odpowiada za rozwój żeńskich narządów płciowych, prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego, w tym wzrost i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych oraz przygotowanie endometrium do implantacji zarodka.
FSH – hormon folikulotropowy. U mężczyzn inicjuje i podtrzymuje spermatogenezę (proces powstawania plemników) oraz stymuluje komórki wydzielnicze jąder do produkcji testosteronu. U kobiet odpowiada między innymi za stymulację pęcherzyków jajnikowych zawierających oocyty do wzrostu i dojrzewania oraz pobudzanie komórek jajników do produkcji estrogenów.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl