badania diagnostyczne w leczeniu niepłodności, leczenie niepłodności, niepłodność kobiet, przyczyny niepłodności
Histeroskopia, nazywana również wziernikowaniem macicy, jest metodą zarówno o znaczeniu diagnostycznym, jak i leczniczym. Wykonuje się ją za pomocą histeroskopu, czyli cienkiej i długiej kamery, którą wprowadza się poprzez pochwę i szyjkę macicy do jamy macicy.
Histeroskopia diagnostyczna jest przeprowadzana w celu oceny i ewentualnego ustalenia zakresu zmian patologicznych kanału szyjki, jamy macicy i endometrium (błony śluzowej macicy).
Histeroskopia zabiegowa umożliwia jednoczesne wykonanie zabiegu terapeutycznego. Przez światło histeroskopu do macicy wprowadza się narzędzia mikrochirurgiczne, dzięki którym możliwe jest usunięcie zmian takich jak mięśniaki czy polipy endometrialne oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
Histeroskopię przeprowadza się zazwyczaj w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności znieczulenia ogólnego pacjentki, chyba że usuwane zmiany są rozległe, co zwiększa inwazyjność zabiegu. Histeroskopia cechuje się wysoką czułością i specyficznością, możliwością szybkiego powrotu pacjentki do codziennej aktywności, a ryzyko powikłań jest niewielkie.
Mimo niewielkiej inwazyjności i niskiego ryzyka powikłań (ok. 2%), zabieg histeroskopii może grozić wystąpieniem:
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl