bliskość z dzieckiem, macierzyństwo, opieka nad dzieckiem, przytulanie a rozwój noworodka, wcześniak
Tekst został opracowany przez dr n. med. Małgorzata Zięba
Liczne badania naukowe podkreślają pozytywny wpływ bliskości z mamą i tatą na zdrowie i samopoczucie maluchów. Przytulane noworodki szybciej się rozwijają i chorują rzadziej niż dzieci pozbawione tej formy czułości. Dotyczy to zwłaszcza kruchych i delikatnych wcześniaków – kontakt “skóra ze skórą” mamy lub taty zapewniają dziecku ciepło, kontrolę oddechu i poczucie bezpieczeństwa.
Celeste Johnston z McGill University School of Nursing w Montrealu udowodniła, że taki kontakt zmniejsza u noworodków również odczuwanie bólu. Badanie polegało na analizie i ocenie natężenia bólu odczuwanego przez wcześniaki, u których podczas pobytu na oddziale intensywnej neonatologicznej opieki medycznej konieczne było częste pobieranie krwi. Podczas zabiegu twarze dzieci nagrywano. Krew pobierano albo gdy dziecko leżało w inkubatorze, albo gdy było przytulone przez mamę lub tatę. Rodzice przytulali noworodka ubranego tylko w pieluszkę do swojej nagiej klatki piersiowej. Następnie biorąc pod uwagę mimikę malucha (na przykład zaciśnięcie powiek, zmarszczenie noska i ust) w skali od 0 do 21 punktów odczytywano natężenie bólu odczuwanego przez dziecko. U dzieci leżących samotnie w inkubatorze poziom bólu wynosił 11 punktów podczas pobierania krwi i 13 bezpośrednio po zakończeniu zabiegu. Gdy maluch znajdował się w objęciach taty, liczba punktów wynosiła odpowiednio 8,5 i 8,6, a mamy – 7,0 i 7,1.
Okazuje się więc, że mama i tata pozwalają dzieciom łatwiej znieść bolesne zabiegi medyczne, przy czym pocieszanie przez mamę jest najskuteczniejsze. To kolejny dowód naukowy na to, że dzieci trzeba przytulać, tak często, jak to tylko możliwe! Pamiętajcie o tym 🙂
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl