komórka jajowa, nowości naukowe, usprawnienie metody in vitro, Zapłodnienie In Vitro
Skuteczność zapłodnienia in vitro wynosi około 30%. Odsetek uzyskiwanych ciąż zmniejsza się jednak wraz z wiekiem kobiety – u pań w wieku 38-39 lat spada do około 24%, a po przekroczeniu 44 roku życia szansa na ciążę uzyskaną metodą zapłodnienia pozaustrojowego wynosi zaledwie kilka procent. Jest to związane nie tylko z faktem wyczerpywania się rezerwy jajnikowej, ale również obniżeniem jakości komórek jajowych i ich potencjału do zapłodnienia i uzyskania prawidłowego zarodka, zdolnego do rozwoju w macicy.
W dzisiejszych czasach coraz więcej pań odkłada macierzyństwo na później, często decydując się na dziecko w wieku około 40 lat. Między innymi z tego powodu naukowcy starają się dokładnie wyjaśnić, dlaczego wraz z wiekiem pogarsza się jakość komórek jajowych. Kolejnego ważnego odkrycia w tej dziedzinie dokonali naukowcy z Centrum Rozrodu Człowieka w Nowym Jorku, pod kierunkiem embriologia dr Yanguang Wu. Doszli do wniosku, że głównym problemem nie jest starzenie się samych jajeczek, ale zmiany w środowisku, w którym się znajdują.
Badacze odkryli, że u kobiet po czterdziestym roku życia występuje ograniczony wzrost i podziały komórek ziarnistych, wspierających wzrost oocytu w pęcherzykach jajnikowych. Komórki ziarniste mają też mniej receptorów dla hormonu FSH oraz więcej dla LH i progesteronu, w porównaniu do młodszych pań. Taka zmiana powoduje przedwczesną luteinizację. W prawidłowych warunkach luteinizacja pęcherzyka występuje po owulacji i pomaga w przygotowaniu macicy do ciąży. Jeśli jednak następuje zbyt wcześnie, jest przeszkodą dla zapłodnienia.
Taki wniosek nasunął badaczom pytanie, czy uniknięcie wpływu przedwczesnej luteinizacji na komórkę jajową, zwiększyłoby szansę na jej zapłodnienie. W związku z tym komórki jajowe pobierano wcześniej, niż w standardowej procedurze zapłodnienia pozaustrojowego (punkcja jajników była przeprowadzana gdy pęcherzyki jajnikowe osiągały 16 mm, a nie jak zazwyczaj 19-21 mm). Wyniki okazały się obiecujące, ponieważ wskazują na lepszy rozwój zarodków i zwiększenie szansy na uzyskanie ciąży.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl