czynniki obniżające płodność, nowości naukowe, zanieczyszczenie środowiska
Ozon, czyli tritlen, występuje w atmosferze, gdzie pełni rolę filtra pochłaniającego promieniowanie ultrafioletowe. Ma silne właściwości dezynfekujące, jest więc stosowany między innymi do oczyszczania wody czy różnych pomieszczeń.
Jednocześnie jest to gaz o właściwościach drażniących, który wpływa negatywnie na funkcjonowanie komórek ludzkiego ciała. Może uszkadzać błony biologiczne i hamować działanie enzymów. Powoduje problemy z oddychaniem, układem krążenia oraz zwiększa podatność na infekcje. Wysokie stężenie ozonu w powietrzu jest coraz powszechniejszym problemem, zwłaszcza w rejonach dużych miast i zakładów przemysłowych. Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Medycznego w Pensylwanii wskazują na to, że wdychanie ozonu może wpływać negatywnie także na płodność kobiet.
U myszy eksponowane na działanie podobnych stężeń ozonu, na jakie narażeni są ludzie mieszkający w rejonach dużych miast, stwierdzono zaburzenia ograniczające płodność. Należały do nich obniżenie stężenia progesteronu we krwi oraz pogorszenie owulacji, polegające na uwalnianiu mniejszej liczby komórek jajowych. Gdy stężenie wdychanego ozonu zwiększono, zakłóceniu uległy również mechanizmy sygnałowe w mózgu i jajnikach, kontrolujące proces owulacji.
Naukowcy podkreślają, że na razie badania dotyczą tylko myszy, nie ludzi. Ale biorąc pod uwagę liczne podobieństwa w funkcjonowaniu mysich i ludzkich organizmów, jest bardzo prawdopodobne, że ozon działa negatywnie także na kobiecą płodność. Jest to kolejny argument za tym, aby walczyć z narastającym problemem zanieczyszczeń powietrza.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl