Wpływ nadwagi i otyłości kobiet na płodność był analizowany już wielokrotnie w różnych ośrodkach naukowych. Zdecydowana większość wyników badań wskazuje na negatywny wpływ nadmiaru kilogramów na próby zajścia w ciążę. Jako źródło problemów związanych z nadwagą najczęściej wskazuje się zaburzenia hormonalne, prowadzące do nieregularności cyklu miesiączkowego i owulacji. Nie można też zapominać o jednej z często występujących przyczyn niepłodności – zespole policystycznych jajników, który często również wiąże się z nieprawidłową masą ciała.
Wiadomo na pewno, że zbyt wysokie BMI (body mass index) może być przeszkodą u pań starających się o dziecko, zarówno naturalnie jak i z pomocą zabiegów rozrodu wspomaganego takich jak inseminacja i zapłodnienie in vitro. Czy w przypadku kobiet korzystających z komórek jajowych pobranych od dawczyni z prawidłową masą ciała może być podobnie?
Odpowiedzi na to pytanie szukali lekarze pracujący w trzech klinikach leczenia niepłodności w Hiszpanii. W tym celu przeanalizowali przypadki prawie 9.600 procedur zapłodnienia in vitro z wykorzystaniem oocytów dawczyni o prawidłowym BMI. Biorczynie, którym transferowano zarodki podzielono na 4 grupy w zależności od ich BMI (nieznacznie poniżej, w normie, powyżej i znacznie powyżej normy). Okazało się, że wskaźniki implantacji zarodków, ciąż, ciąż bliźniaczych i żywych urodzeń były tym niższe, im wyższy był indeks masy ciała. Według statystyk pacjentka otyła miała o jedną trzecią mniejszą szansę na urodzenie dziecka niż kobieta o prawidłowej masie ciała.
Jak twierdzą autorzy badania, problemy z wagą mogą powodować nie tylko zaburzenia hormonalne i brak owulacji, ale prawdopodobnie mają również wpływ na jakość komórek jajowych i rozwijających się z nich zarodków. Wyniki opisanego wyżej eksperymentu wskazują na to, że nadwaga i otyłość zaburzają również funkcjonowanie błony śluzowej macicy, utrudniając tym samym implantację zarodka i rozwój ciąży.
Podsumowując, chociaż wszystkie biologiczne mechanizmy wiążące niepłodność z nadmiarem kilogramów nie są jeszcze dokładnie wyjaśnione, taka zależność na pewno istnieje. Planując ciążę warto więc zadbać o swoją sylwetkę.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl