badania diagnostyczne w leczeniu niepłodności, choroby przenoszone drogą płciową, nowości naukowe
Chlamydia trachomatis to wewnątrzkomórkowa bakteria, będąca obecnie przyczyną największej liczby zakażeń przenoszonych drogą płciową. Infekcje bardzo często przebiegają bezobjawowo. Mogą też prowadzić do stanów zapalnych cewki moczowej i najądrzy u mężczyzn oraz szyjki macicy, jajowodów, jajników, endometrium (co utrudnia zagnieżdżenie zarodka) i gruczołu Bartholina u kobiet. Konsekwencją przewlekłego stanu zapalnego może być powstawanie zrostów i ropni. Prowadzi to często do niepłodności lub poronień nawykowych. Chlamydioza może być również przyczyną powikłań ciąży takich jak hypotrofia płodu, przedwczesny poród i zakażenie noworodka, które grozi między innymi rozwojem zapalenia gałki ocznej i płuc.
Istotnym problemem jest fakt, że nawet pomimo odpowiednio dobranej antybiotykoterapii zakażenie często nawraca. Źródło tego problemu pozostawało zagadką. Do tej pory najczęściej podejrzewano, że przyczyną może być nie leczenie się przez jednego z partnerów i ponowne zarażanie drugiej osoby. Takie wytłumaczenie jednak nie zawsze jest logiczne ponieważ nawroty choroby zdarzają się również wtedy, kiedy terapii podda się oboje partnerów. Inna teoria mówiła o tym, że w układzie rozrodczym pozostają nieaktywne formy bakterii, które dają o sobie znać po jakimś czasie. Najnowsze odkrycia wskazują na to, że przyczyna może leżeć… w przewodzie pokarmowym.
Roger Rank i jego współpracownicy twierdzą, że Chlamydia trachomatis atakuje układ rozrodczy i jednocześnie zasiedla przewód pokarmowy, w którym nie wywołuje odpowiedzi zapalnej. Jak pokazują badania na myszach, terapia azytromycyną skutecznie pozbywa się niechcianych lokatorów z układu rozrodczego, ale bakterie znajdujące się w przewodzie pokarmowym pozostają i stanowią źródło kolejnych, występujących po jakimś czasie zakażeń w obrębie narządów płciowych. Szczegółowe wyniki tych interesujących badań ukażą się niebawem w czasopismie „Infection and Immunity” wydawanym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Mikrobiologiczne.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl