Na temat endometriozy przeprowadzono wiele badań naukowych. Niektóre z nich donosiły, że choroba ta jest związana z określonymi cechami fenotypowymi. Do tych cech naukowcy zaliczali najczęściej zmiany pigmentacji skóry takie jak znamiona, pieprzyki i piegi. Stwierdzono także, że kobiety z endometriozą są bardziej wrażliwe na działanie promieni ultrafioletowych i muszą zwracać większą uwagę na ochronę przed słońcem. Ale czy prawdopodobieństwo zachorowania na endometriozę może być związane z kolorem oczu?
Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęli naukowcy z Włoch, a wyniki swoich badań opublikowali w najnowszym wydaniu czasopisma Human Reproduction. Punktem wyjścia była praca innej grupy badaczy, którzy już kilka lat temu zasugerowali związek pomiędzy niebieskim kolorem oczu i zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowania na endometriozę. Ponadto dowiedziono, że niebieskoocy są również bardziej narażeni na cukrzycę typu I, czerniaka i chłoniaka.
W nowym badaniu wzięło udział prawie 800 kobiet, które podzielono na kilka grup ze względu na stan zdrowia (kobiety nie chorujące, z endometriozą oraz endometriozą zaawansowaną) oraz kolor oczu (niebieskie, zielone i brązowe). Okazało się, że o ile w przypadku pań zielono- i brązowookich nie było znaczących różnic jeśli chodzi o stan zdrowia, posiadaczki niebieskich tęczówek były statystycznie bardziej narażone na zaawansowaną endometriozę. Niebieskie oczy nie okazały się jednak związane z łagodniejszą formą choroby.
Wyjaśnienie tej zależności nie było proste. Po pierwsze naukowcy wzięli pod uwagę genetyczne podłoże stopnia pigmentacji, od którego zależy kolor naszej skóry, włosów i oczu. Podejrzewają, że gen związany z inwazyjnością endometriozy może znajdować się blisko regionu odpowiedzialnego za pigmentację oraz że mogą być one ze sobą powiązane również na inne sposoby. Dotychczasowo zebrana wiedza nie pozwala jednak na pełne wyjaśnienie tej zależności.
Druga hipoteza jest związana z witaminą D, a właściwie jej niedoborem. Niebieski kolor oczu, który najczęściej wiąże się z jasną karnacją, można traktować jako wskaźnik dużej wrażliwości na promieniowanie słoneczne. Najczęściej idzie za tym ograniczanie ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, a w konsekwencji niedobór witaminy D3, który jest coraz częściej podejrzewany o bycie jednym z czynników sprzyjających rozwojowi endometriozy. Dalsze badania mogą dostarczyć cennych informacji na temat patogenezy i sposobów leczenia choroby.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl