blog misja ciąża, cesarskie cięcie, cesarskie cięcie a otyłość, ciąża, dziecko, misja ciąża, nadwaga, narodziny, otyłość, poród, poród naturalny
Tekst został opracowany przez dr n. med. Małgorzata Zięba
Dzieci, które urodziły się przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na nadwagę i otyłość w przyszłości niż te, które przyszły na świat w sposób naturalny. Istnienia takiej zależności dowiodła analiza badań przeprowadzonych z udziałem ponad 200 tys. osób.
Naukowcy z Centrum Nauk o Zdrowiu w Pekinie przeanalizowali dane uzyskane w wyniku dziewięciu badań dotyczących związków cesarskiego cięcia z większymi skłonnościami do tycia w okresie dzieciństwa (3 – 8 rok życia), dojrzewania (9 – 18 rok życia) i wczesnej dorosłości (od 19 roku życia). W analizie uwzględniano również masę ciała po narodzinach, która także może mieć wpływ na skłonności do przybierania na wadze.
Wyniki analizy dowiodły, że u osób, które urodziły się przez cesarskie cięcie, ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości jest o 34% wyższe w okresie dzieciństwa, o 24% w okresie dorastania i aż o 50% w okresie wczesnej dorosłości. Średnio ryzyko wystąpienia problemów z wagą u tych osób jest o 33% wyższe niż u osób, które przyszły na świat w sposób naturalny.
Istnienie wyżej opisanej zależności nie przesądza jeszcze o wystąpieniu problemów z wagą z przyszłości. Samo zwiększenie ryzyka wystąpienia u dziecka nadwagi czy otyłości nie oznacza, że na pewno będzie miało ono trudności z utrzymaniem właściwej masy ciała. Wszystko zależy od jego trybu życia oraz diety.
Dobrze jednak o tych wynikach pamiętać. Cesarskie cięcie staje się bowiem coraz bardziej popularne. Część ciąż jest rozwiązywana tą drogą, gdy wcale nie jest to potrzebne. W samych Stanach Zjednoczonych aż ćwierć wszystkich porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Często taki sposób przeprowadzenia porodu wybiera sama rodząca (kiedy nie ma do tego wskazań!). Jednocześnie rośnie odsetek osób z nadwagą i otyłością. Zbyt wysoka masa ciała i nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie są przyczyną wielu poważnych chorób.
Warto więc wziąć pod uwagę dane z analiz przeprowadzonych w Centrum Nauk o Zdrowiu w Pekinie podczas decydowania o sposobie rozwiązania ciąży.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl