W poprzednich częściach cyklu opisywaliśmy już:
Dzisiaj zajmiemy się tematem mrożenia zarodków.
Mrożeniu poddaje się wszystkie zarodki wykazujące potencjał rozwojowy, które nie zostały podane do jamy macicy podczas zabiegu transferu. Dzieje się tak kiedy:
Istnieją dwie metody krioprezerwacji: wolne mrożenie oraz witryfikacja. Obecnie w większości laboratoriów stosuje się drugą z wymienionych, czyli ultraszybkie zamrażanie w ciekłym azocie. Jest to metoda w pełni bezpieczna. Nie wykazano, aby witryfikacja zarodków wiązała się z obniżeniem szans na ich zagnieżdżenie się w macicy w kolejnych cyklach lub powodowała inne niekorzystne zmiany. Należy jednak pamiętać, że istnieje niewielkie ryzyko nie przeżycia procedury przez słabsze embriony.
Zamrożone zarodki przekazywane są do banku komórek rozrodczych i zarodków, gdzie są przechowywane w temperaturze około -196 stopni Celsjusza. Nawet długotrwałe przechowywanie nie wpływa negatywnie na ich jakość.
Zabieg podania do jamy macicy zarodków rozmrożonych nazywamy kriotransferem. Po rozmrożeniu zarodka (lub zarodków) w laboratorium procedura przebiega tak samo jak transfer.
W przypadku chęci rezygnacji z przechowywania zarodków w banku, mogą one zostać przekazane do anonimowej adopcji dla innej niepłodnej pary. To zagadnienie opiszemy w jednym z kolejnych artykułów.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl